Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ивайло Динев: Твърде цинично гледаме на развитието на България след 1989 година

Наследството на протестната култура е част от българската политическа култура

Ивайло Динев
Снимка: БГНЕС

За фарса и победата на гражданското общество – коментар в "Terra Култура" на политолога Ивайло Динев.

Повод за разговора е равносметката, че четири поколения на Прехода със своето крайно недоволство излизаха на улиците, за да предизвикат политическа и обществена промяна. Годините на големите граждански протести са 1990-та, 1997-ма, 2013-та и 2020-та. Общественото недоволство се оказа толкова силно средство за повлияване на събитията, че политическите сили се научиха да "яхват" протестната вълна. 

"Забравяме да помислим все пак какво сме постигнали. Твърде цинично и нихилистично гледаме на развитието на България след 1989 година. Забравя се, че през тези години има победи, които са постигнали хората чрез излизане на улицата  и защитаване на своите позиции", казва Динев.

"Какво постигнаха тези поколения? Те победиха", обобщава политологът.

Наследството на протестната култура е част от българската политическа култура, по думите на Динев, който вярва, че протестиращите са съумели да променят посоката на развитие на страната.

Разговорът се спира и върху друга важна за обществото тема, а именно мястото на България на дъното на класацията за средна заплата в Европа. Политологът изтъква, че други страни, направили преход към пазарна икономика, вече ни водят в това отношение.

Гражданското общество е на много по-високо ниво от политическия ни елит, смята Динев.  

Политиците у нас водят консервативна фискална политика, но няма други механизми за преодоляване на неравенствата освен социалните разходи, от страна на държавата, по думите на коментатора.

Разделението и неравенството крият риск от огромно социално недоволство, предупреждава Динев.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Същински врачки сме

В редакция "Хумор и сатира" – не, че го искаме, но често пъти какъвто абсурд напишем в нашите сатири, такъв се случва не след дълго. Подробности и примери ще има в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", композирани и изпети от Рашко..

публикувано на 07.02.25 в 15:30
адв. Христиан Митев

Съвети на адвоката: адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Иван Матеев, Велико Търново: Аз съм инвалид, прикован съм към леглото и живея от социални помощи. В началото на годината получих известие, че дължа по старо дело за имот съдебни такси в размер на 200 лв.,..

публикувано на 07.02.25 в 14:45

LET’S GO 2025: 30 000 лв. за най-добрите социални идеи

Българският център за нестопанско право обяви началото на кандидатстването за 15-ото издание на програмата LET’S GO: Програма за предприемачество за НПО за 2025 г. Тази инициатива е насочена към гражданските организации, които желаят да стартират стопанска дейност, свързана с тяхната мисия. LET’S GO е интензивна тримесечна програма, която ще се..

обновено на 07.02.25 в 13:54

Превенция на насилието: Ролята на учениците в училищната среда

Институтът по социални дейности и практики (ИСДП) участва като партньор в международния проект CARING – инициатива, насочена към предизвикване на социалните норми с цел намаляване на насилието над деца в училище. Проектът обхваща ученици, учители, родители и местни образователни институции, като в него участват общо 32 училища от България, Румъния,..

обновено на 07.02.25 в 13:11

Делата за пътнотранспортните злополуки и катастрофи със смъртни случаи

Според официални данни на Националния статистически институт за 2020 г. 96.3% от случаите на причиняване на смърт при пътнотранспортни произшествия се дължат на неправилни действия на водача, като от тях 29.3% са следствие от движение с превишена ил несъобразена скорост. Осъденият за 20 години затвор за жестоката катастрофа с две жертви в София Георги..

публикувано на 07.02.25 в 12:40