Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ю Дзиен: На този свят човекът поначало е поетичен

На 23 ноември от 18 ч. поетът ще гостува в Китайския културен център

2
Ю Дзиен
Снимка: Аз чета

По време на Дните на китайската култура и наука у нас гостува поетът Ю Дзиен. Неговата стихосбирка "Давам име на една врана" е достъпна за българските читатели в превод на Веселин Карастойчев, доктор по китайска литература и преподавател по история на китайската литература в Софийския университет.

На 23 ноември от 18 ч. в Китайския културен център в София ще се състои рецитал с поезия и фотографии на Ю Дзиен.

На 25 и 26 ноември китайският поет ще бъде във Велико Търново, а на 27 ноември – в Пловдив.

Ю Дзиен, преводачът Веселин Карастойчев и една неназовима врана гостуват в студиото на "Артефир".

"Там, където съм роден, имаше много врани. В моето детство съм ги наблюдавал често. За мен те са нещо необикновено, нещо непроницаемо, нещо необяснимо. В китайската традиция враната обозначава смъртта. Това е нещо, което е направило тази птица изключително интересна за мен. Може би, когато описвам враната, искам да опиша нейната същност – без всякакви напластявания", споделя поетът.

В родината си Ю Дзиен е причисляван към течението на неофициалните, спонтанни автори.

"Това е етикет. Всъщност аз творя просто защото не мога да не творя. Така че не съпротивата е в основата на моята врана. Това не е дори реплика срещу традиционното разбиране, а е мое лично схващане за това толкова дивно същество е враната", казва гостът.

Във връзка с фотографските си занимания Ю Дзиен казва: "За мен всички изкуства – кино, фотография, изобразително изкуство – са основани на поезията. Просто формата е различна. Имам усещането, че някои неща трябва да ги изразя чрез фотографии, а други посредством поезия или чрез проза."

Ю Дзиен смята, че поезията не е нещо, което хората създават: "В този свят човекът поначало е поетичен. Очарованието на поезията или фотографията е, че тя е порив да се изрази неизразимото."

Целия разговор чуйте в звуковия файл:

Ю Дзиен е роден в средата на 50-те "на юг от облаците", както се превежда името на югозападната китайска провинция Юннан. Тийнейджър е, когато започва Културната революция. Първо работи във фабрика, по-късно учи във Факултета по китайски език и литература на Кунминския университет. Заедно с Хан Дун започват да правят самиздат списанието "Те" през 1985 г. Първата му стихосбирка е отпечатана през 1989 г. – "Шейсет стихотворения". Следват още – общо 50 книги с поезия, проза, спомени. 
По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Робърт Бърнс

Изкуството в мен: Вечно влюбеният Робърт Бърнс

Едва ли има влюбен по света, който да не въздиша по любима/любимия, докато чете стиховете на Робърт Бърнс. Отбелязваме  266 години от рождението на великия поет – един от първите представители и вдъхновители на Романтизма в европейската литература.  Бърнс е приет за национален поет на Шотландия, а с тихотворението му "Scots Wha Hae" дълго време..

публикувано на 14.07.25 в 15:06
Луиза, Ноел Томов, Габриела, София и Деян

Тийнейджърът в мен: Ноел Томов

Той е завършил НПМГ с профил физика, а след това учи квантова и космическа теоретична физика в Софийския Университет. Сега е учител по физика в Britanica Park School – като сам казва, че видимо изглежда на 24 години. Предпочита да го наричат  "популяризатор на науката" пред "инфлуенсър" заради стереотипите, свързани с думата. Той е Ноел Томов!..

публикувано на 14.07.25 в 14:54
Роберт Янакиев

Роберт Янакиев: Човек трябва да е благодарен

От една страна – актьорът, който пресъздава персонажи на кино- и телевизионния екран, чиито мотиви често са скрити, но и дълбоки емоционални, изпълнени с мрак, болка, амбиции и в немалко случаи съмнителни стремежи. От друга – директорът, който мотивира хората, влюбени в театъра, да продължават да бъдат такива, като никак не е изключено в едни моменти..

публикувано на 14.07.25 в 14:43

Тошка Иванова – между убежната точка и убежищата

От днес до 20 юли в галерия "Лампион" може да бъде видяна изложбата живопис на Тошка Иванова. Авторката, която е психодрама експерт, не определя себе си като художник, но цял живот рисува. Заглавието на изложбата "Убежищни точки" е игра на думи – между убежищата в нас и убежната точка в рисуването, споделя в "Нашият ден" Иванова...

публикувано на 14.07.25 в 12:09

Фестивалът "Девет слона": Градът като галерия, сцена и място за срещи

В каква атмосфера протича второто издание на фестивала "Девет слона" и кои са акцентите в програмата до края на седмицата  – разговор в "Нашият ден" с куратора Виктория Драганова . За фестивала , който превръща София в сцена, галерия и място за нови връзки, Драганова казва: " Искаме да споделим историите на града, да поканим жителите да се..

публикувано на 14.07.25 в 11:02