Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преживей последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова

Историческата беседа "Душата ми е стон" повдига завесата около мистерията за смъртта на Лора Каравелова

Снимка: Бохемска София

"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. Tочно на 29 ноември в Общински културен институт "Красно село" от 19 часа Виктор Топалов, създател на "Бохемска София", ще пропътува през историята, спомнените и легендите за поета, за да се озове с публиката на същата дата, но през 1913-та. Тогава Пейо Яворов и Лора Каравелова гостуват на свои приятели, без да знаят, че това ще бъде последната им вечер заедно.

По време на събитието ще бъдат разказни любопитни факти и истории за тяхната вълнуваща връзка: кога се запознават, през какви трудности минават отношенията им, как свързват съдбите си, къде се намират техните софийски квартири, кои са близките им приятели, как преминава тяхното ежедневие, какво или кой застава помежду им, как се стига до фаталната развръзка и какви са последствията от нея.

Според Виктор Топалов фактът, че все още не можем да си обясним какво се е случило между поета и неговата любима Лора, ни кара да поддържаме мистерията и да не спираме да се ровим в историята. Неслучайно непосредствено след смъртта на дъщерята на Петко и Екатерина Каравелови липсата на отговори завладява всички печатни издания в цялата страна. Съвременниците на събитията от въпросната вечер до последно спорят, като дори се е стигало до скандали и конфликти по темата.

"Толкова години по-късно ние все още нямаме ясен отговор на това как приключва животът на Лора Каравелова, какви са били изцяло отношенията им. И докато не намерим отговор, е хубаво да мислим върху този въпрос и да си отговаряме сами за себе си. Затова в това събитие аз съм включил доста спомени на съвременници, на техни познати и приятели, както и сведенията, които свидетелите и близките дават пред следователите веднага когато започва делото след смъртта на Лора Каравелова, за да се опитаме ние – като едни аматьори разследващи – да си обясним какво точно се е случило и как така една от най-интересните, интелигентни, красиви, елегантни дами в София умира. Просто ей така, изневиделица. Поне за тези от нас, които не я познаваме, не познаваме толкова добре вътрешните ѝ чувства, макар че – както ще стане ясно и на събитието – тя многократно пред различни хора е споделяла, че може би, рано или късно, сама ще реши кога животът ѝ да приключи“, обясни в "Артефир" водещият и организатор на историческата беседа.

Защо малко след полунощ на 29 ноември 1913 година Лора Каравелова е пронизана от куршум? Кой в действителност дърпа спуска – самата тя или прочутият поет? Защо Яворов пише с трепереща ръка бележка с текст "Моята мила Лора се застреля сама. Ида и аз подир нея" и се прострелва в слепоочието – от чувство за вина или от тъга по своята Лора? Какво се е случило по време на заведеното дело срещу него и ще получат ли някога отговор неспирните въпроси?

Всичко това ще можете да чуете по време на беседата "Душата ми е стон", а още от загадките – в звуковия файл от Виктор Топалов.

Снимка –  "Бохемска София"
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов криминален роман от Лиз Нюджънт

Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...

публикувано на 04.04.25 в 16:25
Вяра Табакова и Васил Драганов

Нов живот на стари истории

Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..

публикувано на 04.04.25 в 16:05

24 пана показват ролята на азбуката в културната история на славянските народи

В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват  1140 години от успението на св. Методий .  Част от експонатите в "Азбука и история" и "Св. Методий славянобългарски" са ръкопис и старопечатна книга от колекциите на библиотеката, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи...

публикувано на 04.04.25 в 15:45

"Златният кос" на 50!

В редакция "Хумор и сатира" сме богати с безброй поводи за празнуване. Сега наред е 50-годишнината на фестивала "Златният кос". От 1 април 1975 г. та до днес песните му звучат в най-културното място в радиоефира.  Подробности в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ще можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..

публикувано на 04.04.25 в 15:25

Георги Георгиев – между божественото и демоничното

Творби на границата между скулптурата и поезията, между божественото и демоничното, между световете на "Ангели и демони" – това откриваме в изложбата на Георги Георгиев, която до 13 април може да бъде разгледана в галерия "Нюанс" .  "Ангели и демони", както всъщност се казва и изложбата, припомня думите на Хенри Мур – а именно, че "изкуството е..

публикувано на 04.04.25 в 14:15