Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите заглавия са "Фалшиви спомени" постановка от Холандия и "Не ме забравяй", от Португалия, споделя управителя на сцена "Дерида" Атанас Маев.
"Това са много важни представления от световна международна сцена, които имаме шанса да видим в България и това е голяма възможност. На сцена Дерида желая да пожелая да продължаваме да я създаваме ние артистите."
"Не ме забравяй" е португалска постановка на Катарина Кашкейро и Тиаго Коелю. Те поставят въпроса за връзката на ума и тялото. В абстрактен смисъл, усещането е, че те са едно цяло в своето духовно царство, независимо дали са физически заедно или разделени. Нашата памет е крехка конструкция.
"Фалшиви спомени" е работа на Ту Хоанг и Хиро Мурата, Холандия. Носител е на 1-ва награда, Международен хореографски конкурс в Хановер 37-и, 2023 г. Първа награда, хореографски конкурс MASDANZA 2022, Гранд Канарски острови, Испания. "Фалшиви спомени" се върти около концепцията за психологическия ум, изобразен през перспективите на двама индивида, които споделят неизказана връзка.
Фестивал Aaerowaves In Sofia се организира от фондация "Арт Линк" / "Дерида денс център" с финансовата подкрепа на Aerowaves - Dance Across Europe, Столична община – Столична програма "Култура", Министерство на културата на Република България, Kultur lx, Институт Сервантес, Baila Espania и EFFEA – European Festivals Fund for Emerging Artists.
3XPER1ENCE е обединение между четири фестивала в София – "180° - Лаборатория за иновативно изкуство", "Цирколюция! Мини Арт Фест 13", форумът "14-и АСТ Фестивал за свободен театър" и фестивалът за съвременен танц Aerowaves in Sofia.
"Изток/Запад" в Националната галерия "Квадрат 500" е преди всичко провокация, бунт и тема за размисъл. Изложбата, представена по идея на Гергана Мудова, обединява творбите на двама световно известни творци – Андрей Молодкин и Сантяго Сиера. Резултатът е силно политически, директен и неудобен, поставящ под въпрос същината на демокрацията и свободата в..
За културните политики и институции през 2024 и 2025 година в студиото на "Нашият ден" разговаряме с Марина Василева , музикален мениджър, член на УС на БМА и бивш заместник-министър на културата. Василева започва с думите: "Най-големият грях на всички предходни управления, отделно от политическата турбулентност, е поставянето в конкурентна..
16 януари е обявен от ЮНЕСКО за Деня на "Бийтълс". На тази дата в далечната 1957 за първи път групата излиза на сцена в ливърпулски клуб. Талантливите млади музиканти са забелязани от Браян Епстайн, скромен собственик на магазин за плочи, който решава да стане продуцент на "Бийтълс". Останалото е история… Днешният ден не е..
"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка. Типичният купувач на картини тогава е търговец. Профилът на съвременния купувач на изкуство не е много по-различен във високия сегмент. Една трета от големите колекционери са инвеститори, те често..
Впечатляващият живот на емблематичния учен от български произход Джон Атанасов, смятан за изобретател на първия компютър в историята, оживява в романизираната биография "Джон Атанасов. Човекът, който изобрети компютъра" от Джейн Смайли – американска писателка и носителка на наградата "Пулицър". Авторката ни връща към края на 30-те години,..
Легендите на експерименталната музика и неконвенционалния джаз Франк Гратковски (Германия) и Казухиса Учихаши (Япония) пристигат в София на 23..
Художникът Слав Недев e известен с творбите си у нас и в чужбина, има национални и международни отличия за работата си. Негови картини са включени в..
Художникът Спас Йорданов, дипломант-магистър в специалност “Керамика” на Нов български университет и един от най-емблематичните студенти на ателие..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg