От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация.
Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024".
За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова – бизнесдама, Ангел инвеститор и основател на Move.bg.
"Целта на изследването беше да разберем какъв е ресурсът и да покажем с данни какви възможности има за подкрепа на тази най-витална, нова за нашата среда, икономическа зона", казва Безуханова.
Погледът към стартиращите компании показва, че 42% от зелените научни проекти и от стартъпите, както и 26% от гражданските организации създават уникални световни иновации по ключови теми на устойчивото развитие, по думите на госта.
Има една група от авангардни деятели, които имат нужда от подкрепа, защото това, което те правят, означава приходи, конкурентоспособност и възможност да станем центростремителна точка на такъв тип процеси на европейско и на световно ниво, изтъква Безуханова.
Гостът акцентира върху липсата на целеви рискови фондове, насочени към "зелените решения" в българския бизнес.
"Това, което ние предлагаме, е да се създаде един национален механизъм за подкрепа на зеления иновативен бизнес. Предлагаме да има национална платформа за зелени инициативи, която да е подобна на НФК и целенасочено да подкрепя природозащитни организации – Национален фонд за зелени граждански инициативи", заявява Безуханова.
Кои петима иноватори през декември ще запознаят слушателите на "Нашият ден" с мотивацията и предизвикателствата по пътя на екосъобразния бизнес у нас – чуйте в звуковия файл:
Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..
Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..
Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване на сроковете". По думите на Иванов изкуственият интелект трудно ще навлезе в административното..
Тюркян Али е директор на Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж, Великобритания и сред съоснователите на инициативата "Малката България". В "Нашият ден" разговаряме с нея за ролята на българските неделни училища в чужбина за съхранението на българското самосъзнание сред децата ни в чужбина и за обучението по български език зад..
Кои са външнополитическите приоритети на страната ни след последната стъпка на евроинтеграция – влизането ни в еврозоната и как върви напредъкът ни в интеграцията с ОИСР; каква в промяната в образователната система, която иска да реализира сегашното мнозинство и кои са резултатите, които трябва да бъдат постигнати с нея? На тези въпроси в "Нашият..
"Нощта на Allegra" на 16 юли ще събере на една сцена изявени европейски музиканти и млади български таланти, които уверено вървят по своя път към големите..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg