Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Мина Киркова и Михаил Мишев

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? 

В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на дезинформационните наративи, разпространявани в ромската общност, изготвено от Мина Киркова, журналистка от Дойче Веле и Factcheck.bg, и Михаил Мишев, журналист на свободна практика. Свои изследвания представиха Деян Колев и Теодора Крумова от Центъра за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе".

Събитието е съвместна инициатива по проект From Words to Stories, в който АЕЖ-България си партнира с Фондация GLAS, Фондация "Билитис", Сдружение "Проевропейска мрежа" (Фондация "Роми за демокрация") и кампанията "Отвъд видимото" по програмата #ЕQUIROM (Equality and Freedom from Discrimination for Roma), реализирани с финансовата подкрепа на Европейския съюз и Съвета на Европа.

В студиото на "Мрежата" колегите Мина Киркова и Михаил Мишев разказват за своето изследване.

Страховете са едни и същи

Михаил Мишев: "Имам директен поглед върху това какво се случва в ромските общности, в които аз живея и в които ние работим с моите колеги и партньори... И като активист и политически анализатор имам достатъчен опит с наблюдения, които наистина влязоха в полза и всъщност изкарахме наяве неща, за които ние така или иначе знаем в ромската общност как се случват, през какви канали, през какви наративи минават, но ги извадихме под светлината на прожекторите, за да запознаем с тях по-голямата общественост. Изключително важно е.

Движещ е всъщност страхът. Страхът така или иначе го има като емоция във всеки един човек и това се използва от тези хора, които искат да всяват някаква масинформация, пропаганда. Конкретен пример е общата идея за това какво беше Covid-19 и дали ваксините са полезни и помагат ли на хората, или нещо друго се случва чрез тях, убиват ли хората? Това беше генералният страх в обществото ни, а конкретно в ромската общност този страх, но по-дълбок, се оформи чрез религията. 

Голяма част от ромската общност са религиозни. Една значителна част са и протестанти. В самата Библия има текстове, в които се говори за знака на Дявола, знака на Звяра, Антихриста  /...../ Пропагандата в ромската общност за Covid влезе точно през това разбиране за Дявола. Чипирането – това е дяволът, който идва, живеем в последни времена и ако ти се ваксинираш, ти приемаш Дявола и всъщност губиш възможността да живееш в рая при Бог. Религиозността е изключително силна в тази общност и това беше основният страх на хората, че чрез чипиране, чрез ваксините те ще получат знака на Дявола."

Мина Киркова: "Това е религията, която се използва като средство, за да се разпространява дезинформация в ромската общност. Всъщност го видях в нашето разследване неведнъж или два пъти. Различни послания и наративи се разпространяват посредством послания, свързани с религията, с Господ и т.н. По същия начин се разпространява и дезинформация, свързана с ЛГБТИ общността, Голяма част от тези послания се обвързват с религията и всъщност това беше една от големите ни цели с този доклад, а именно да направим така, че хората, които са извън общността, да имат повече чувствителност към това кои са начините, по които дезинформацията може да достигне до други общности. Да можем потенциално да опровергаваме такива неща и да се борим с тях, преди те да са достигнали до голям брой хора."

Преносителите на внушения

Михаил Мишев: "Не е нужно това да бъдат само пасторите, понеже зависи каква пропаганда се прокарва в общността. Това са хора, които съзнателно или по-скоро аз мисля, че е несъзнателно, прокарват тези наративи в общността, просто заради страха, който изпитват така или иначе. Пасторите са хората с най-голямо уважение, с най-голямо влияние в общността. Особено когато става дума за протестантската общност. Ние във ФБ анализирахме групи, които са изключително само за роми, затворени групи, и ти трябва да бъдеш или поканен, или да знаеш как да достигнеш до тях, и да те приемат преди всичко, когато подадеш заявление. Има групи с над 60 хиляди участници. Те се администрират от обикновени хора, които стават водачи."

Мина Киркова: "Те по някакъв начин се превръщат в доверения човек на хората, които членуват в тази група, която те чувстват като своеобразна общност в общността, и ако тя достатъчно дълго време съществува и достатъчно дълго време е активна, администраторът, който обичайно е най-активният човек в групата, се превръща в човек, към когото хората гледат с доверие, защото той споделя информация с тях, създава им тази общност."

Михаил Мишев: "В нашето изследване попаднахме и на хора – християни и пастори, които всъщност прокарват антиваксърската идея, но имаше и страници, които опровергаваха точно този наратив. Имаше видеа, качени от страници, които казваха: "Не, ваксинацията е едно, Дяволът е друго" и се позоваваха на цитати от Библията, опитвайки се да опровергаят това, което се споделяше из други групи, което показва, че общността не е хомогенна, не се води по едни наративи, а има вътрешна опозиция, която с разум се опитва да възстанови реда и разбирателството."

Мина Киркова"На мен ми направи впечатление точно това видео, за което говори Михаил, то беше отново от християнска страница, на една конкретна църква, в която дезинформацията се опровергаваше на езика, на който е разпространена самата дезинформация, което според мен е много важно. Използват се библейски послания и понятия, които се обвързват погрешно или подвеждащо с нещо, което всъщност не отразява действителността, в случая чипирането с ваксини, и от другата страна има някакво усилие, което използва отново посланията на Библията и през нея се обяснява – не, казват те, в Библията не се казва това, казва се друго. Това, което вие казвате, не отговаря на това, което се казва в Библията, и ми направи впечатление част от посланието – Истината не е потенциалното чипиране, което не съществува като процес и ще ви приближи до Дявола, а по-скоро Дяволът се опитва да вкара в главите ви страх от неща, които не съществуват."

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Емона Иванова

Емона Иванова за спорта и мечтите

Емона Иванова е парасъстезател по бадминтон. Родена с рядко увреждане на гръбначния стълб, тя бива изоставена от родителите си. Израснала е в институции. Обстоятелства, които я превръщат в борбена и смела жена.  Открива своето призвание, когато за първи път хваща ракета като ученичка. Оттогава бадминтонът е нейният начин да докаже, че хората с..

публикувано на 03.04.25 в 15:56
Мария Шаркова

Защо нараства броят на делата срещу лечебните заведения?

За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана  от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..

обновено на 03.04.25 в 10:58

146 години от обявяването на София за столица – поглед назад

На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..

обновено на 03.04.25 в 10:13
Проф. Николай Габровски

Бъдещето на донорството: ще се промени ли нагласата на българите?

Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..

обновено на 03.04.25 в 09:35

Мая Методиева: Бедността в България е без точен профил, никой няма гаранция за утрешния ден

Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..

публикувано на 02.04.25 в 17:20