В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и възможностите за подкрепа.
Според Радушев, първата стъпка за човек, останал без подслон, е да потърси помощ чрез телефон 112. Оттам могат да го насочат към някой от трите центъра за временно настаняване в София – "Захарна фабрика", "Люлин" и "Красна поляна".
"Тези центрове предлагат временен подслон, но ако човекът има психически отклонения, приемът може да бъде отказан. В такива случаи е важно да се обърнат към социалните служби в Столична община", уточнява Радушев.
Мобилната група на "Каритас", състояща се от двама души, предоставя нископрагови услуги за бездомни хора. Те раздават храна и дрехи, съдействат за издаването на лични документи, както и за прегледи при медицински специалисти.
"Помагаме и за настаняване, когато хората го пожелаят. Има свободни места в центровете, но в момента кризисният център в София не функционира", споделя Радушев. Той подчерта, че кризисните центрове са изключително важни през зимните месеци – декември, януари и февруари, когато температурите падат рязко и опасността за живота на бездомните хора се увеличава.
Евгений Радушев отбелязва, че в центровете за временно настаняване човек може да остане до шест месеца, но липсата на работещ кризисен център е сериозен проблем. "Трябва да има кризисен център и по-адекватни социални услуги, които да помогнат на хората да намерят работа, дом и да не се връщат на улицата", добавя той.
"С общи усилия можем да направим зимата по-лека за тези хора и да им дадем шанс за по-добър живот", завършва Радушев.
Чуйте разговора в зувковия файл.През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg