"Последната цитадела. Изкуственият интелект, естетика, въображение" – дискусия за формиращата роля на изкуствения интелект в съвременното въображение, ще се проведе на 27 ноември в Театралната зала на Софийския университет. Ще бъде представен и едноименния пърформанс, който изследва отношенията на един андроид с любовта. Двама от участниците – доц. Васил Видински, преподавател по философия и гл.ас. Николай Генов от института по литература в БАН представят в "Какво се случва" някои от ключовите разсъждения по темата.
"По принцип като имаме такава огромна продукция в човешката култура, виждаме, че има жанрови форми и мотиви, които се повтарят. Изкуственият интелект завзема територии, които хората обаче също са усвоявали епигонски. Огромната разлика е лекотата и мащаба, с които може да се произвежда това.
Това, което се случва с изкуствения интелект поставя ребром въпроса какво е творчество и какво е човекът. Ние сигурно ще оставим някои територии, а дори и може да се борим за тях. Съпротивата не е просто мислене за себе си, а за социалното." – казва доц. Васил Видински.
"От известно време насам аз не мисля, че бъдещето принадлежи на нас- допълва Николай Генов – Крайно необходима е съпротива. Най-висшата форма е борбата със скоростта. Необходимо ли ни е огромно производство на текстове, които никой няма да чете и да мисли върху тях, необходими ли са ни ботове, които бълват отново и отново. Международни списания, в които автори можеха да изпращат свободно текстове, бяха залети след навлизането на изкуствения интелект. И тези текстове не бяха добри, което доведе до връщане на идеята за качество."
"Дали съпротивата ще бъде успешна не знам. Ние сега виждаме през езиковите модели този проблем болезнено, но още през 19 век системата на производството е мислена като система от машини. И тогава са питали – къде е човекът? Но всичко това го правим ние хората. Изкуственият интелект, работейки с добри стандарти, подържа добро средно ниво на писане на поезия. То може да е горе-долу посредствено, но много хора не се справят много по-добре. Хората, които творят и правят добри неща, намират начин. Но, че човешкото се стеснява – това е така." – казва доц. Васил Видински
Според Николай Генов с изкуствения интелект може да се правят много експерименти, но проблематично е и това, че творчеството е чисто човешка дейност.
Чуйте доц. Васил Видински и Николай Генов в "Какво се случва".
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..
Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg