Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изкуственият интелект отново повдига въпроса какви сме ние

Снимка: culturecenter-su.org

"Последната цитадела. Изкуственият интелект, естетика, въображение" – дискусия за формиращата роля на изкуствения интелект в съвременното въображение, ще се проведе на 27 ноември в Театралната зала на Софийския университет. Ще бъде представен и едноименния пърформанс, който изследва отношенията на един андроид с любовта. Двама от участниците – доц. Васил Видински, преподавател по философия и гл.ас. Николай Генов от института по литература в БАН представят в "Какво се случва" някои от ключовите разсъждения по темата.

"По принцип като имаме такава огромна продукция в човешката култура, виждаме, че има жанрови форми и мотиви, които се повтарят. Изкуственият интелект завзема територии, които хората обаче също са усвоявали епигонски. Огромната разлика е лекотата и мащаба, с които може да се произвежда това.

Това, което се случва с изкуствения интелект поставя ребром въпроса какво  е творчество и какво е човекът. Ние сигурно ще оставим някои територии, а дори и може да се борим за тях. Съпротивата не е просто мислене за себе си, а за социалното." – казва доц. Васил Видински.

"От известно време насам аз не мисля, че бъдещето принадлежи на нас- допълва Николай Генов – Крайно необходима е съпротива. Най-висшата форма е борбата със скоростта. Необходимо ли ни е огромно производство на текстове, които никой няма да чете и да мисли върху тях, необходими ли са ни ботове, които бълват отново и отново. Международни списания, в които автори можеха да изпращат свободно текстове, бяха залети след навлизането на изкуствения интелект. И тези текстове не бяха добри, което доведе до връщане на идеята за качество."

"Дали съпротивата ще бъде успешна не знам. Ние сега виждаме през езиковите модели този проблем болезнено, но още през 19 век системата на производството е мислена като система от машини. И тогава са питали – къде е човекът? Но всичко това го правим ние хората. Изкуственият интелект, работейки с добри стандарти, подържа добро средно ниво на писане на поезия. То може да е горе-долу посредствено, но много хора не се справят много по-добре. Хората, които творят и правят добри неща, намират начин. Но, че човешкото се стеснява – това е така." – казва доц. Васил Видински

Според Николай Генов с изкуствения интелект може да се правят много експерименти, но проблематично е и това, че творчеството е чисто човешка дейност.

Чуйте доц. Васил Видински и Николай Генов в "Какво се случва".


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Красимир Димовски: "Тезеят в своя лабиринт" е роман за спасението и смисъла

На официална церемония в Софийската градска художествена галерия бе връчена наградата "Роман на годината". Конкурсът е организиран от НДФ "13 века България“. Книгата  на Красимир Димовски "Тезеят в своя лабиринт“ бе отличена с наградата "Роман на годината“ от жури с председател акад. Владимир Зарев в състав: проф. дфн Валери Стефанов,..

публикувано на 21.05.25 в 19:12
Теодора Станкова

“Софийските метафори” събра в международна поетична антология 62-ма поети от 20 страни

Антологията, която събра на премиера в Столична библиотека не само някои от авторите, но и ценителите на поезията, е съставяна в продължение на шест поредни издания на ежегодния Международен поетичен фестивал "Софийските метафори" – форум, чиито участници пишат, превеждат и четат пред публика стихотворения, посветени на емблематични за столицата на..

публикувано на 21.05.25 в 16:36
Анжела Димчева и Боян Ангелов

Съюзът на българските писатели с антология билингва и предстояща премиера

Антология билингва на съвременната българска поезия (на  сръбски език) и на съвременната сръбска поезия (на български език) представиха в "Артефир" Боян Ангелов – председател на СБП, и Анжела Димчева – международен и прессекретар на съюза. Двуезичното издание е дело на  издателство "Филип Вишнич" – Белград, българските автори са преведени на сръбски от..

публикувано на 21.05.25 в 15:36

Художничката Гергана Попова разкрива "Мощта на линиите" в Добрич

Изложбата "Мощта на линиите" на художничката Гергана Попова може да бъде видяна в Регионалната библиотека в гр. Добрич от 20 май. Живописните платна ще бъдат показани за първи път пред българска публика, в съпровод с авторската музика на австрийското дуо "Цвилихт". Гергана Попова е родена в България, но от 1996 г. живее във Виена. Започва да рисува..

публикувано на 21.05.25 в 15:00
Доц. Мирослав Цветанов

Куклите и сцените

Кукленият театър – това магнетично и много старо изкуство, което ти позволява да управляваш пространството и да рисуваш картини в него, да вдъхваш живот на неживата материя и да създаваш нови светове, всъщност много наподобява истинския живот и взаимоотношенията, които изграждаме в него. В това ни убеждава една много интересна книга –..

публикувано на 21.05.25 в 13:57