Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мистериите на нашето съвремие, побрани в книга

Иво Топалов представя "Не ни търсете и други загадки, които изумиха света" на 3 декември в Клуба на архитекта

Какво превръща медийните сензации в неразрешени загадки? Кое в действителност наричаме "феномен" и нужни ли са непременно отговори на всички въпроси?

Едва ли ще прозвучи като изненада за някого, че колкото по-загадъчни и необясними са някои случаи или явления, толкова по-силно те провокират любопитството и желанието ни да се доберем до истината.

Коя истина обаче – тази, която нашето въображение си изгражда и държи на нейната правото, или тази, която се приема за всеобща и напълно реална?

Според Иво Топалов, автор на книгата "Не ни търсете и други загадки, които изумиха света", а също така психолог и консултант по личностно развитие, любопитството ни към мистериите и загадките, към неразрешимото, идва от състоянието, до което тези явления ни водят. Те ни превръщат в малки смели изследователи, тръгнали да опознават света и чудесата в него, подобно на приказките с неочакван край.

В случая съвременните "приказки", които пише авторът, са съвсем реални истории, които в действителност са изумили света и са били своевременна сензация за всички таблоиди, социални мрежи, всевъзможни медии, малки и големи общества. В над 400 страници Иво Топалов изследва осемнайсет мистерии от нашето съвремие, плюс една специална допълнителна мистерия бонус, която е и своеобразен венец на цялото изследване. Всички представени истории, с изключение на една, са се случили през последните 120 години.

"Като издател на тази книга, аз я възприех като културен феномен от момента, в който Иво ме запозна с идеята. Защото именно книгата и начинът, по който той излага тези загадки от съвременни свят, сами по себе си бягат от лесното обяснение на нещата и ни гмуркат в една приказка с неочакван край, при който обаче неочакваното в края е, че отговор няма. Пътешествието може да продължи", каза в "Какво се случва" Александър Тренев.

"Не ни търсете и други загадки, които изумиха света", която ще се срещне с читателите си на 3 декември от 18:30 часа в Клуба на архитекта, не е просто сборник с мистерии, а тъкмо пътешествие из всички краища на света, включително и във виртуалното пространство, което заема все по-значима роля в нашия живот. Книгата дори осъществява диалог с читателите си, защото в нея са поместени QR кодове, с които всеки може да влезе в диалог с дигиталния свят и така да доразвие разказаната в произведението история.

Между страниците ѝ все пак става въпрос и за тайните чудеса на света – макар и подбраните примери да оставят следи след себе си и по този начин да успяват да докажат съществуването си, – така че не е пропусната и темата за възможността да съществуват извънземни цивилизации – именно на нея е посветена специалната бонус глава.

Информационният труд, в който се превръща "Не ни търсете и други загадки, които изумиха света", подбужда страстта на човека към истината и му дава възможност да разшири познанията и културата си за съвременния свят.

"Книгата е възможност за саморефлексия. Като един от начините, по които може да се тълкува, е аз как бих се почувствал, ако се случа в дадена история. Изобщо тази част от нас, която се идентифицира в подобен случай, би била много провокирана от тази книга. От изследване на мистериите, когато попадне в ръцете на правилния читател, според мен тя спокойно може да се превърне в изследване на себе си", обясни авторът в ефира на програма "Христо Ботев" на БНР.

Изследването на Иво Топалов е наситено с истории за безследно изчезнали хора, крупни предприемачи, аферисти или просто обременени от грижи и тревоги личности със стремеж към любов, известност и признание. Всяка история обаче опира до това как човешкият ум си обяснява мистериозно, как се заражда любовта към знанието, какво подхранва любопитството ни и кое ни кара да изпадаме от крайност в крайност. Човешката природа е представена с всичките ѝ съществуващи противоречия, с вечната борба между тъмната и светлата страна на личността.

Налични са и разкази за различни културни феномени на нашето време, като например страстта да се поглъща максимално количество храна, или пък изцяло виртуални явления, като историята Цикада 3301, както и загадките за изчезналия самолет на Малайзийските авиолинии, за японеца, който промени света с идеите си и също изчезна, за Чудовището с 21 лица и за Къщата на наблюдателите.

Повече за неразрешимите загадки на нашето съвремие, които често се превръщат в медийни сензации, за това какво въобще разбираме под "загадка" и как определяме сензацията в една история, а и за всичко любопитно, замесено в книгата "Не ни търсете и други загадки, които изумиха света" – можете да чуете от автора ѝ Иво Топалов и издателя Александър Тренев.

Снимки – ИК Световна библиотека

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Операта – музикалната живопис и персонажите на Пучини в Двореца Балчик

От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик. Събитието е под егидата на Консулския кореспондент на Италия във Варна Антонио Таркуинио и Международния артцентър "Антино“ в Рим, в сътрудничество с Посолството на Италия и Италианския  културен..

публикувано на 27.07.25 в 09:10

Прочети преди плажа!

В редакция "Хумор и сатира" сме виждали всякакви забавления и сме се убедили, че много важно е забавлението да е на точното място в точното време. Например добре е снежни човеци да се правят на полето през зимата, а не на плажа през лятото. За плажа през лятото има други забавления, едно от които ще популяризираме в неделя веднага след новините в 18..

публикувано на 26.07.25 в 19:35

12-о издание на РАДАР фестивал: вълни от звук, алгоритми и импровизации

RADAR Festival Beyond Music се завръща между 7-и и 10-и август във Варна и както всеки път, предлага богата програма от аудио-визуални преживявания. "Бъдещето на музиката в ерата на изкуствения интелект"  е основна тема на 12-ото издание. Освен вълнуваща програма от концерти, включващи джаз, електроника, видео и AI технологии, Радар ще е..

публикувано на 26.07.25 в 12:25
Театър 199 Валентин Стойчев

С поглед към юбилейния 60-и сезон на Театър 199 "Валентин Стойчев"

Екипът на Театър 199 "Валентин Стойчев" посвещава театралния сезон и премиерните спектакли през цялата юбилейна година на своя дългогодишен директор Анна Монова, която си отиде от света през миналия август. На 16 септември Театър 199 "Валентин Стойчев" ще открие юбилейния си 60-и сезон. Първото представление е "Хаос" от Мика Миляхо. Превод – Златна..

публикувано на 26.07.25 в 08:50

Книга за свободата от Людмила Миндова

Поетеса, писателка, преподавателка и учен от БАН, Людмила Миндова написва книгата си "Ангелът на прехода" не само в памет на своята майка Свобода Стефанова. Тя е много повече от спомен, защото се връща във времето на прехода след 1989 година, а и още по-назад, за да съхрани паметта за онова време, за хората, които съставят с личните си съдби..

публикувано на 25.07.25 в 13:25