Какво превръща медийните сензации в неразрешени загадки? Кое в действителност наричаме "феномен" и нужни ли са непременно отговори на всички въпроси?
Едва ли ще прозвучи като изненада за някого, че колкото по-загадъчни и необясними са някои случаи или явления, толкова по-силно те провокират любопитството и желанието ни да се доберем до истината.
Коя истина обаче – тази, която нашето въображение си изгражда и държи на нейната правото, или тази, която се приема за всеобща и напълно реална?
Според Иво Топалов, автор на книгата "Не ни търсете и други загадки, които изумиха света", а също така психолог и консултант по личностно развитие, любопитството ни към мистериите и загадките, към неразрешимото, идва от състоянието, до което тези явления ни водят. Те ни превръщат в малки смели изследователи, тръгнали да опознават света и чудесата в него, подобно на приказките с неочакван край.
В случая съвременните "приказки", които пише авторът, са съвсем реални истории, които в действителност са изумили света и са били своевременна сензация за всички таблоиди, социални мрежи, всевъзможни медии, малки и големи общества. В над 400 страници Иво Топалов изследва осемнайсет мистерии от нашето съвремие, плюс една специална допълнителна мистерия бонус, която е и своеобразен венец на цялото изследване. Всички представени истории, с изключение на една, са се случили през последните 120 години.
"Като издател на тази книга, аз я възприех като културен феномен от момента, в който Иво ме запозна с идеята. Защото именно книгата и начинът, по който той излага тези загадки от съвременни свят, сами по себе си бягат от лесното обяснение на нещата и ни гмуркат в една приказка с неочакван край, при който обаче неочакваното в края е, че отговор няма. Пътешествието може да продължи", каза в "Какво се случва" Александър Тренев.
"Не ни търсете и други загадки, които изумиха света", която ще се срещне с читателите си на 3 декември от 18:30 часа в Клуба на архитекта, не е просто сборник с мистерии, а тъкмо пътешествие из всички краища на света, включително и във виртуалното пространство, което заема все по-значима роля в нашия живот. Книгата дори осъществява диалог с читателите си, защото в нея са поместени QR кодове, с които всеки може да влезе в диалог с дигиталния свят и така да доразвие разказаната в произведението история.
Между страниците ѝ все пак става въпрос и за тайните чудеса на света – макар и подбраните примери да оставят следи след себе си и по този начин да успяват да докажат съществуването си, – така че не е пропусната и темата за възможността да съществуват извънземни цивилизации – именно на нея е посветена специалната бонус глава.
Информационният труд, в който се превръща "Не ни търсете и други загадки, които изумиха света", подбужда страстта на човека към истината и му дава възможност да разшири познанията и културата си за съвременния свят.
"Книгата е възможност за саморефлексия. Като един от начините, по които може да се тълкува, е аз как бих се почувствал, ако се случа в дадена история. Изобщо тази част от нас, която се идентифицира в подобен случай, би била много провокирана от тази книга. От изследване на мистериите, когато попадне в ръцете на правилния читател, според мен тя спокойно може да се превърне в изследване на себе си", обясни авторът в ефира на програма "Христо Ботев" на БНР.
Изследването на Иво Топалов е наситено с истории за безследно изчезнали хора, крупни предприемачи, аферисти или просто обременени от грижи и тревоги личности със стремеж към любов, известност и признание. Всяка история обаче опира до това как човешкият ум си обяснява мистериозно, как се заражда любовта към знанието, какво подхранва любопитството ни и кое ни кара да изпадаме от крайност в крайност. Човешката природа е представена с всичките ѝ съществуващи противоречия, с вечната борба между тъмната и светлата страна на личността.
Налични са и разкази за различни културни феномени на нашето време, като например страстта да се поглъща максимално количество храна, или пък изцяло виртуални явления, като историята Цикада 3301, както и загадките за изчезналия самолет на Малайзийските авиолинии, за японеца, който промени света с идеите си и също изчезна, за Чудовището с 21 лица и за Къщата на наблюдателите.
Повече за неразрешимите загадки на нашето съвремие, които често се превръщат в медийни сензации, за това какво въобще разбираме под "загадка" и как определяме сензацията в една история, а и за всичко любопитно, замесено в книгата "Не ни търсете и други загадки, които изумиха света" – можете да чуете от автора ѝ Иво Топалов и издателя Александър Тренев.
Снимки – ИК Световна библиотека
В епизод 576 "Трамвай по желание" представя на своята публика знаменития българо-френски хуманитарист и дисидент Алфред Фосколо. Животът на Фреди наподобява версия на героя на Дюма граф Монте Кристо, в условията на Студената война. Алфред (Фреди) Фосколо е роден в България. Майка му е българка, а баща му французин. От 1949 г. със..
Внимание! Внимание! Предстоящият анонс не се препоръчва за хора със слаби сърца, почитатели на "Евровизия", лица извън памперс или такива, отправени на пътешествие с незакотвения си Аз. …Сгушена в сърцето на Румъния, призрачна Трансилвания примамва търсачите на силни усещания и любителите на ужаси със своите мъгливи планини, готически замъци и..
След втори случай на агресия на хомофобска основа от страна на публиката към актьорите, мюзикълът, посветен на Доли Партън, беше свален от афиша на Операта в Манчестър, предаде Би Би Си. Двама от гостите в две поредни представления крещели обиди на хомофобска основа срещу актьорите и били агресивни, което довело до прекъсване на представлението и..
През 2023 г. Софийска градска художествена галерия получава голямо дарение от Юлия Банкова и нейни близки – наследници на големия художник и скулптор Николай Шмиргела. Дарението съдържа произведения от български и чужди автори, които са в основата на цяла експозиция. Тя ще бъде открита на 11 февруари в СГХГ под наслов "Възможните връзки: Образи из..
Неотдавна, при посещението ми в новото ателие на Живка, с удивление разбрах, че това място всъщност е било родният ѝ дом. Да, в София – днес вече недалече от центъра, мястото е закътано сред стари фабрики и скоростни градски магистрали. Излъчва обаче уюта на провинциален квартал. Светлината и ароматът са особени; като че ли още ехтят гласовете на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg