Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ДАФНИ с девета поредна изложба

| обновено на 04.12.24 в 11:36 | Интервю

В дните преди Деветата годишна изложба на Дружеството на анималисти, флористи и научни илюстратори (ДАФНИ), Христина Грозданова – изкуствовед и един от двигателите на организацията, сподели пред "Нашият ден" за смисъла и успехите на сдружението. 

"Неочаквано за мен и за приятелите, които създадохме тази организация, ДАФНИ вече съществува девет години", разказва Христина Грозданова. Дружеството обединява хора с общи философски и художествени разбирания, всички вдъхновени от красотата на природата. Артистите, участващи в ДАФНИ, са не само творци, но и активисти, ангажирани с каузи за опазване на околната среда.

Ежегодно дружеството организира поне една изложба, както и разнообразни ателиета и работилници за деца и младежи. "Това е възможно благодарение на хората в организацията, които са готови да работят безплатно, за да разпространяват своите идеи и да вдъхновяват обществото", отбелязва Грозданова.

Особено място в дейността на ДАФНИ заема научната илюстрация. Основоположниците на дружеството – Асен Игнатов, Георги Пчеларов и Деница Пенева – са сред най-активните членове, които със своята работа вдъхновяват младите художници. Всеки от тях има значителен принос в научната сфера и изкуството.

В Националната художествена академия вече съществува магистърска програма за научна илюстрация, която продължава да развива и насочва талантливи автори. Според Грозданова много от ранните участници в ДАФНИ, започнали творческия си път в Академията, изразяват благодарност към професори като Виктор Паунов, които са ги мотивирали да поемат по този път.

Годишната изложба на ДАФНИ, традиционно провеждана през декември, служи като равносметка за постигнатото през изминалата година. Посланието на изложбата е свъразно с горите, като творбите предават послания за тяхното опазване чрез уникалния поглед на всеки художник.

"Част от авторите рисуват дървета, други – животни и обитатели на горите, като създават произведения, които са разбираеми и достъпни за широката публика", споделя Грозданова. 

Изложбата ще бъде отворена за посетители от 7 декември 2024 г. до 11 януари 2025 г

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Договор за строителство на жилищна кооперация

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Ли ана Спирова, Варна:  Преди години сключих договор за строителство на жилищна кооперация, съгласно клаузите на който трябваше да получа два апартамента и един мезонет. Условието беше те да ми бъдат предадени напълно завършени до..

публикувано на 23.05.25 в 14:35

Написаното остава: 101 езикови бележки за чист български език

Националното издателство за образование и наука "Аз-буки" и Институтът за български език "Проф. Любомир Андрейчин" при БАН ще представят на 24 май новата си съвместна книга "Написаното остава. Пиши правилно! 101 езикови бележки". Събитието ще се проведе от 12:00 ч. в парк "Княжевска градина" в София и е част от тържествата по случай Деня на..

обновено на 23.05.25 в 13:46
Анелия Торошанова и адв. Пламен Димитров

Когато се качиш на колата пил или дрогиран, това е умисъл

Окончателно е решението на съда – 20 години затвор за Георги Семерджиев, който през лятото на 2022 година прегази с автомобила си две млади жени на столичния булевард "Черни връх". С над 160 км в час, на червено, дрогиран, с фалшива книжка и с фалшиви регистрационни номера – на 5 юли 2022 година, в тъмната част на денонощието, Семерджиев удря..

публикувано на 23.05.25 в 13:10

129 ОУ "Антим I" чества 130 години знание и традиция

В навечерието на 24 май – денят на българската просвета и култура, и на славянската писменост – в студиото на радиопредаване гостуваха представители на едно от най-старите и уважавани училища в София – 129 ОУ "Антим I". Поводът е изключително тържествен – 130 години от създаването на училището. Гости бяха директорът Ангел Милков, учителите Павлина..

публикувано на 23.05.25 в 12:49

Българите в Южна Германия празнуват 24 май с единство и родолюбие

В специално участие в рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден", генералният консул на България в Мюнхен, Стефан Йонков , разказа за инициативите на българското консулство по случай 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, българската азбука, просвета и култура, и славянската книжовност. Силна и сплотена българска общност..

обновено на 23.05.25 в 12:42