Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ДАФНИ с девета поредна изложба

| обновено на 04.12.24 в 11:36 | Интервю

В дните преди Деветата годишна изложба на Дружеството на анималисти, флористи и научни илюстратори (ДАФНИ), Христина Грозданова – изкуствовед и един от двигателите на организацията, сподели пред "Нашият ден" за смисъла и успехите на сдружението. 

"Неочаквано за мен и за приятелите, които създадохме тази организация, ДАФНИ вече съществува девет години", разказва Христина Грозданова. Дружеството обединява хора с общи философски и художествени разбирания, всички вдъхновени от красотата на природата. Артистите, участващи в ДАФНИ, са не само творци, но и активисти, ангажирани с каузи за опазване на околната среда.

Ежегодно дружеството организира поне една изложба, както и разнообразни ателиета и работилници за деца и младежи. "Това е възможно благодарение на хората в организацията, които са готови да работят безплатно, за да разпространяват своите идеи и да вдъхновяват обществото", отбелязва Грозданова.

Особено място в дейността на ДАФНИ заема научната илюстрация. Основоположниците на дружеството – Асен Игнатов, Георги Пчеларов и Деница Пенева – са сред най-активните членове, които със своята работа вдъхновяват младите художници. Всеки от тях има значителен принос в научната сфера и изкуството.

В Националната художествена академия вече съществува магистърска програма за научна илюстрация, която продължава да развива и насочва талантливи автори. Според Грозданова много от ранните участници в ДАФНИ, започнали творческия си път в Академията, изразяват благодарност към професори като Виктор Паунов, които са ги мотивирали да поемат по този път.

Годишната изложба на ДАФНИ, традиционно провеждана през декември, служи като равносметка за постигнатото през изминалата година. Посланието на изложбата е свъразно с горите, като творбите предават послания за тяхното опазване чрез уникалния поглед на всеки художник.

"Част от авторите рисуват дървета, други – животни и обитатели на горите, като създават произведения, които са разбираеми и достъпни за широката публика", споделя Грозданова. 

Изложбата ще бъде отворена за посетители от 7 декември 2024 г. до 11 януари 2025 г

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Александър Миланов: 60% от новите случаи на HIV у нас са сред хетеросексуалните

Около 40% от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с HIV, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния ден за борба със СПИН, който отбелязахме на 1 декември. Има спешна нужда от стратегии за подновяване на тестването за HIV в 53-те държави, за които отговаря Европейския офис на Световната..

обновено на 04.12.24 в 13:14
Доц. д-р Мария Левкова

Доц. Мария Левкова: За иновативното генетично изследване на рака на дебелото черво

Генетикът доц. д-р Мария Левкова , специалист по медицинска генетика от Медицинския университет и УМБАЛ "Св. Марина" във Варна, е една от носителките на приза "За жените в науката" за 2024 година.  В Lege Artis доц. Левкова разказва за своята научна разработка, свързана с изследване на генетичния и епигенетичен профил на рака на дебелото..

публикувано на 04.12.24 в 11:56

Оралната грижа при децата и при възрастните

За оралната грижа при децата и при възрастните в Lege Artis говори д-р Борислав Миланов , главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Днес се провежда годишната кръгла маса с цел отчитане на постигнатите резултати и очертаване на стратегия, информира д-р Миланов.  Специалистът изразява благодарност към присъстващите представители на МЗ,..

публикувано на 04.12.24 в 11:09

Игри, симулации и знания: Ескейп стая за млади лидери в борбата с климатичните промени

Илияна Семерджиева, посланик на Европейския климатичен пакт, споделя в ефира на "Нашият ден" своето виждане за важността на климатичната тема и начините, по които тя я превръща в част от ежедневието и мисията си. Според нея климатичните промени вече не са просто тема за конференции или доклади – това е реален проблем, който засяга всички и който..

обновено на 04.12.24 в 10:28

За сечта и строителството в горските територии

Могат ли промени в законодателството по отношение на сечта и на строителството в горските територии да превърнат 17% от горите на България в просеки и пътища? В "Нашият ден" чуваме мнението на Тома Белев , горски експерт, представител на инициативата "Зелени закони” и съпредседател на "Зелено движение". На телефонната линия на..

публикувано на 04.12.24 в 09:26