В дните преди Деветата годишна изложба на Дружеството на анималисти, флористи и научни илюстратори (ДАФНИ), Христина Грозданова – изкуствовед и един от двигателите на организацията, сподели пред "Нашият ден" за смисъла и успехите на сдружението.
"Неочаквано за мен и за приятелите, които създадохме тази организация, ДАФНИ вече съществува девет години", разказва Христина Грозданова. Дружеството обединява хора с общи философски и художествени разбирания, всички вдъхновени от красотата на природата. Артистите, участващи в ДАФНИ, са не само творци, но и активисти, ангажирани с каузи за опазване на околната среда.
Ежегодно дружеството организира поне една изложба, както и разнообразни ателиета и работилници за деца и младежи. "Това е възможно благодарение на хората в организацията, които са готови да работят безплатно, за да разпространяват своите идеи и да вдъхновяват обществото", отбелязва Грозданова.
Особено място в дейността на ДАФНИ заема научната илюстрация. Основоположниците на дружеството – Асен Игнатов, Георги Пчеларов и Деница Пенева – са сред най-активните членове, които със своята работа вдъхновяват младите художници. Всеки от тях има значителен принос в научната сфера и изкуството.
В Националната художествена академия вече съществува магистърска програма за научна илюстрация, която продължава да развива и насочва талантливи автори. Според Грозданова много от ранните участници в ДАФНИ, започнали творческия си път в Академията, изразяват благодарност към професори като Виктор Паунов, които са ги мотивирали да поемат по този път.
Годишната изложба на ДАФНИ, традиционно провеждана през декември, служи като равносметка за постигнатото през изминалата година. Посланието на изложбата е свъразно с горите, като творбите предават послания за тяхното опазване чрез уникалния поглед на всеки художник.
"Част от авторите рисуват дървета, други – животни и обитатели на горите, като създават произведения, които са разбираеми и достъпни за широката публика", споделя Грозданова.
Изложбата ще бъде отворена за посетители от 7 декември 2024 г. до 11 януари 2025 г.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg