За оралната грижа при децата и при възрастните в Lege Artis говори д-р Борислав Миланов, главен секретар на Българския зъболекарски съюз.
Днес се провежда годишната кръгла маса с цел отчитане на постигнатите резултати и очертаване на стратегия, информира д-р Миланов. Специалистът изразява благодарност към присъстващите представители на МЗ, институции и медии.
За 14-а поредна година се състоя сесия за Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0 до 18 г.
Статистиката, която стои зад програмата, по думите на д-р Миланов, е страшна. Над 90% от децата имат поне един кариес в устата си. Нелекуването му води до усложнения и в резултат до 18-годишна възраст всяко дете има поне един разрушен и изгубен зъб.
Представителите на зъболекарското съсловие у нас се стремят да променят тази негативна статистика, като връщат фокуса на обществото и специалистите към оралната профилактика.
Д-р Миланов подчертава, че профилактиката трябва да започне с поникването на първите зъбки на децата, което е отговорност на родителите. Важно е в най-ранна възраст да бъдат създадени първите хигиенни навици.
До 18-годишна възраст децата могат да се възползват от широк дентален пакет, покрит от НЗОК. За съжаление пакетът за възрастните е крайно недостатъчен, изтъква д-р Миланов.
Голяма е била борбата за възможността хората без зъби да получат помощ от НЗОК при изготвянето на най-обикновена протеза, допълва специалистът.
По думите на д-р Миланов е нужна здравна реформа с втори и трети стълб на здравно застраховане.
Най-важна обаче остава профилактиката. Редовното посещение на дентален специалист може да овладее всеки проблем в неговия начален етап, когато лечението би било по-евтино, заявява д-р Миланов.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg