В "Нашият ден" насочваме внимание към незрящите хора и тяхната литература. Председателят на Национално читалище на слепите "Луи Брайл 1928" Йордан Младенов разказва за първата систематизирана брайлова граматика на английски език – основно помагало за незрящите, които искат да овладеят чуждия език и да се реализират с него на трудовия пазар.
Първата систематизирана брайлова граматика на английски език е представена от Националното читалище на слепите „Луи Брайл 1928“.
В рамките на проекта са адаптирани на брайл две художествени книги на английски език – „Летище“ на Артър Хейл и „Нежна е нощта“ на Франсис Скот Фицджералд. По думите на Младенов тези издания са предназначени за напреднали в изучаването на английски език и са ценно средство за обогатяване на речника.
Английската граматика в 10 брайлови тома в 20 екземпляра и адаптираните книги в 10 екземпляра са предоставени на незрящи курсисти в районните организации към Съюза на слепите в България в Пловдив и Варна, както и в двете училища за деца с нарушено зрение в София и Варна и в Националния център за рехабилитация в Пловдив.
Национално читалище на слепите "Луи Брайл 1928" разполага с 14 000 тома брайлова литература и съвременна техника, която улеснява системното издаване на брайлови книги. Планирано е създаването на още помагала по английски език, заявява Младенов.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..
Насочваме внимание към живота на мигрантите в България в Международния ден на мигрантите. В "Нашият ден" чуваме гласа на Бисрат Можо , имигрант от етиопски произход, с когото говорим за чувството на безопасност, за толерантността и дискриминацията в обществото ни. Бисрат живее нормално, общува с образовани и добронамерени хора и..
Д-р Лъчезар Томов , преподавател по информатика, информационни технологии и история на науката в Нов български университет, човек с дългогодишен опит като учител в българското средно училище и баща на 16-годишната Ема, разказва в "Нашият ден" за проблемите на средното ни образование , пречупени през случки от битието му на родител. Защо..
В предаването "Време за наука" гостува доц. Боряна Ангелова-Игова , която споделя своите впечатления и анализи за настоящото състояние на спорта в България. Тя изразява оптимизъм, като отбелязва, че изминалата година е била изключително успешна от спортна гледна точка. Карлос Насар: Чакат ме нови предизвикателства, изтощен съм от емоции..
Децата и техните права често остават на заден план, когато става въпрос за климатичната криза. Според Иван Куцаров от мрежата за гражданско действие "БлуЛинк", именно този аспект е във фокуса на новия проект "Околна среда, права и деца". В интервю за предаването "Време за наука" той обяснява как климатичните проблеми и правата на децата са тясно..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Обичам пица, харесвам италианския футбол, обожавам Венеция и Таормина; встрастен съм в мелодиката на Нино Рота и маестро Мориконе, имам лични истории със..
Седем произведения на Любен Димитров са включени в изложба в галерия "Квадрат 500". Те са собственост на Националната галерия, Софийската градска..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg