В "Нашият ден" насочваме внимание към незрящите хора и тяхната литература. Председателят на Национално читалище на слепите "Луи Брайл 1928" Йордан Младенов разказва за първата систематизирана брайлова граматика на английски език – основно помагало за незрящите, които искат да овладеят чуждия език и да се реализират с него на трудовия пазар.
Първата систематизирана брайлова граматика на английски език е представена от Националното читалище на слепите „Луи Брайл 1928“.
В рамките на проекта са адаптирани на брайл две художествени книги на английски език – „Летище“ на Артър Хейл и „Нежна е нощта“ на Франсис Скот Фицджералд. По думите на Младенов тези издания са предназначени за напреднали в изучаването на английски език и са ценно средство за обогатяване на речника.
Английската граматика в 10 брайлови тома в 20 екземпляра и адаптираните книги в 10 екземпляра са предоставени на незрящи курсисти в районните организации към Съюза на слепите в България в Пловдив и Варна, както и в двете училища за деца с нарушено зрение в София и Варна и в Националния център за рехабилитация в Пловдив.
Национално читалище на слепите "Луи Брайл 1928" разполага с 14 000 тома брайлова литература и съвременна техника, която улеснява системното издаване на брайлови книги. Планирано е създаването на още помагала по английски език, заявява Младенов.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
Семейството на Професионалната техническа гимназия "Васил Левски" в Горна Оряховица – най-старото професионално училище в област Велико Търново, гостува в "Семейно радио" в лицето на директорката инж. Габриела Данаилова. Поканата е отправена от ученици от випуск 1979 година – част от училищната рок банда "Андромеда". Какви професии усвояват и как се..
В последните дни българската образователна система отново се оказа в центъра на общественото внимание – този път поводът е предложението да бъде намален броят на дните, в които родителите могат да извиняват отсъствията на децата си по домашни причини. Само преди година Министерството на образованието и науката (МОН) увеличи този лимит от 10 на 15..
В рубриката "Разговорът" се срещаме с Александра Велинова-Морган, правнучка на една от най-значимите фигури в българската история – Иван Евстратиев Гешов . Той е български министър-председател, основател на Българското книжовно дружество и директор на Българската народна банка, като подписът му стои под първата емисия български левове...
Способността да избираме кои искаме да бъдем е свързана с представата за храната като съзнателен избор. Във "Време за наука" проф. Стоян Ставру размишлява върху темата "Храна и етика" , запознава слушателите с понятието "гастрософия" и коментира популярните риалити формати, базирани на готвенето и храненето като индивидуални и социални практики...
В рубриката "Темата на деня" бе повдигнат въпрос от изключителна важност: как можем ефективно да използваме изкуствения интелект (ИИ) в обучението по финансови и икономически дисциплини? Този актуален проблем беше в центъра на дискусията по време на кръглата маса "Търсещи знание", проведена под патронажа на ректора на УНСС. Представители на..
Една от гостоприемните и атрактивни точки в маршрута на "Семейно радио" застава в актуалния ефир с пожара в Националната гимназия по приложни изкуства..
Изложбата "На тяхно място" е социално изследване на Владимир Карамазов за свободата като човешко право, което движи света. В основата на идеята е..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg