За 30-годишния път на издателство "Софтпрес", за изграждането на богатото му портфолио и превръщането му във важна част от българския литературен живот – разговор в "Нашият ден" с Милена Стефанова, един от създателите на издателството.
Кръглата годишнина беше отбелязана миналата седмица с тържествена церемония и завръщане към спомените от 1992 година, когато издателството се появява поради глад – за знания, но и в буквалния смисъл на думата, разказва Стефанова.
"Софтпрес" е стартирано от екип способни журналисти и компютърни специалисти, които овладяват в движение процеса на книгоиздаване.
Още през 1999 година екипът заминава за Лос Анджелис като част от книжния панаир там. Младите издатели преживяват културен шок и осъзнават своето място в развитието на българския книжен пазар.
Стефанова споделя спомени за стъпването на издателството в Чехия, за партньорствата през годините, както и за голямото книжно приключение, започнало преди 5 години с издаването на биографията на Христо Стоичков. Това литературно събитие става повод за редица срещи с български общности по света, а днес е прераснало в Музей на спортната слава.
В края на разговора Стефанова запознава слушателите с новите заглавия, които ще бъдат акцент на щанда на издателството по време на тазгодишния панаир на книгата в НДК.
Биографичната книга за Илон Мъск, написана от Уолтър Айзъксън, романите на Виктория Бешлийска, новата книга на Луис Пени и книгата на Мама Нинджа "Риалити", която се превърна в бестселър като аудиосериал, са сред дългоочакваните заглавия.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:Създателите на първия филм Луи и Огюст са смятали, че "киното е изобретение без бъдеще", въпреки че днес това е едно от най-обичаните и предпочитани визуални изкуства в цял свят. Продуцентът Невена Семова и сценаристът Дечо Таралежков разнищват в нашия разговор как се е развило седмото изкуство. Киното е "краста" и изисква пълна..
В началото на новата календарна година – времето, в което си даваме обещания и се надяваме на позитивна промяна с филолога Александър Попов и философите Димитър Божков и Петър Горанов разговаряме за бъдеще и утопия. Как мислим за бъдещето, как проектираме настоящите си знания към предстоящи ситуации? Как се е променяла представата..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката – Деспо ". Изложбата е посветена на най-разпознаваемият от плакатистите на Народния театър Стефан Десподов-Деспо. Тя показва 12 от най-значимите му произведения, създадени за спектакли от..
Поканихме я, за да ни е на късмет, тя просто е от нашата порода! От малка е в студията на Народния театър и неин пръв учител е Димитър Еленов. Тя печели първия си кастинг и играе главна роля на 10 години в сериала "Хотел България". А с днешна дата – играе главна роля в един от най-скандалните спектакли "Мъртвешки танц" на сезона по..
Животът на Ангел Каралийчев започва на 21 август 1902 година в село Стражица, Велико Търновско. Смъртта на близкия му приятел Ангел Димитров променя живота на Каралийчев и той се заема да издаде неговите стихове. Това до такава степен му повлиява, че самият той се отдава на творчеството. В София учи химия, но разбира, че не му е по..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
В днешната рубрика "Епизоди от живота" обръщаме внимание на една тревожна тенденция, свързана с празничната пиротехника, и нейното въздействие върху..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg