За 30-годишния път на издателство "Софтпрес", за изграждането на богатото му портфолио и превръщането му във важна част от българския литературен живот – разговор в "Нашият ден" с Милена Стефанова, един от създателите на издателството.
Кръглата годишнина беше отбелязана миналата седмица с тържествена церемония и завръщане към спомените от 1992 година, когато издателството се появява поради глад – за знания, но и в буквалния смисъл на думата, разказва Стефанова.
"Софтпрес" е стартирано от екип способни журналисти и компютърни специалисти, които овладяват в движение процеса на книгоиздаване.
Още през 1999 година екипът заминава за Лос Анджелис като част от книжния панаир там. Младите издатели преживяват културен шок и осъзнават своето място в развитието на българския книжен пазар.
Стефанова споделя спомени за стъпването на издателството в Чехия, за партньорствата през годините, както и за голямото книжно приключение, започнало преди 5 години с издаването на биографията на Христо Стоичков. Това литературно събитие става повод за редица срещи с български общности по света, а днес е прераснало в Музей на спортната слава.
В края на разговора Стефанова запознава слушателите с новите заглавия, които ще бъдат акцент на щанда на издателството по време на тазгодишния панаир на книгата в НДК.
Биографичната книга за Илон Мъск, написана от Уолтър Айзъксън, романите на Виктория Бешлийска, новата книга на Луис Пени и книгата на Мама Нинджа "Риалити", която се превърна в бестселър като аудиосериал, са сред дългоочакваните заглавия.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:В последното издание на литературния салон на "Хумор и сатира" четем "Хамлет". Не само защото има страници, които трябва да четем често, много, до полуда. Не само защото търсим онзи катарзис, който, както ни обещава Аристотел, проблясва някъде пред нас, след страха и съпреживяването. А защото това е "Хамлет" в два много различни, но същевременно..
Паметна плоча на основателя на " Щурците " Кирил Маричков беше открита на фасадата на дома му в София. Инициативата е на д-р Ваня Тагарева, зам.-председател на Столичния общински съвет, и на семейството на музиканта, което организира и официалната церемония. Проектант на паметната плоча е архитект Станислав Константинов. Фронтменът на "Щурците"..
Музей, посветен на героя на Алеко Константинов Бай Ганьо, беше открит през май в казанлъшкото село Енина. От там е прототипът на героя Ганьо Сомов, а потомъкът му Румен Сомов решава и успява да създаде музей на своя далечен предшественик. Многобройните артефакти, свързани с Алеко и Бай Ганьо, са събирани от него дълги години, преди да се стигне..
Как Pole Dance (танцът на пилон) съчетава спорт и изкуство и набира популярност в България през последните 15 години? Каква е разликата между Pole Sport, Pole Art и Pole Exotic и доколко това занимание разкрива женската енергия – разказва в "Нашият ден" София Христова . Чуйте разговора в звуковия файл:
Художествената галерия - Русе открива днес от 18:00 ч. изложбата "Плевенски художници" – представителна експозиция с участието на над 50 автори от Плевен и региона. Николай Неделчев – Кокала, председател на Представителството на Съюза на българските художници в Плевен, известно като Дружеството на плевенските художници, разказва повече за..
До 28 юли трябва да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните..
"Глад 2.0" е изложбата, с която Националният военноисторически музей ще отбележи своята 109-годишнина. Откриването е на 3 юли, а на 4 юли е предвиден..
От 3 до 14 юли в галерия "Интро" в София ще бъде представена изложба на проекта "Home". Проектът "Дом" е интердисциплинарен културен продукт с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg