Хазартната зависимост е зависимост като всяка друга – тоест опасна. Психолозите твърдят, че тя може да се появи още в предпубертетна възраст. Всяко дете, под влияние на едни или други фактори, може да стане жертва. Официални данни за децата няма, но според експерти по киберсигурност в България, около 40% от децата до 18-годишна възраст по някакъв начин са залагали в хазартни сайтове или онлайн платформи за забавление.
Всеки, който има склонност към хазартна зависимост, може да бъде вписан в регистъра на уязвимите лица към Националната агенция за приходите. Близо 2000 граждани са подали заявление за вписване за по-малко от месец.
Законът за хазарта забранява рекламата в медиите на платформи за залагания. Сайтовете извън страната и сайтове, които не са лицензирани, могат да избегнат санкциите.
Все по-често игрите започват да искат да изпратиш есемеси от телефона, да купуваш нещо за някоя игра и зарибяването на децата води до огромни сметки.
Едно от решенията, разбира се, е електронните игри да бъдат заменени със спортуване, други приятни занимания, събирания в клубове по интереси и изразяване на себе си по алтернативен начин.
Експертите акцентират върху грижата за психичното здраве – ограничаване на насилието в училище, работа със семействата, ако в тях има насилие, предпазване от всякакъв вид рисково поведение при тийнейджърите.
Лекарите твърдят, че хазартната зависимост често върви ръка за ръка с употребата на алкохол и наркотици. Също така води до депресия и тревожност. Обикновено момчета и момичета, които са в хазартна зависимост, извършват различни нарушения, дори престъпления.
Завършваме с едно напомняне към връстниците ни: В никакъв случай на дете не бива да бъдат искани лични данни за участие в игрови платформи. Не предоставяйте данни от документ за самоличност, кредитни и дебитни карти. Бъдете внимателни и се забавлявайте!
Целия подкаст чуйте в звуковия файл:
В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..
В рубриката "Времето на редактора" Тереза Петрова, служител на Български пощи, разказа за юбилейния конкурс "Най-красиво писмо до Дядо Коледа", който днес завършва. Срокът за участие е до края на деня, а традицията, която обединява малки и големи, вече отбелязва своята 30-а годишнина. "Най-красиво писмо до Дядо Коледа" започва преди три..
В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..
В края на една година, преминала в сякаш непрестанно увеличаващата се агресия, търсим причините за нея и за онова, което се случва в обществото ни. В "Нашият ден" разговаряме с експерта от Центъра за изследване на демокрацията Тихомир Безлов . По думите на госта Европа се намира в политическа криза на фона на най-голямата война след..
Насочваме внимание към живота на мигрантите в България в Международния ден на мигрантите. В "Нашият ден" чуваме гласа на Бисрат Можо , имигрант от етиопски произход, с когото говорим за чувството на безопасност, за толерантността и дискриминацията в обществото ни. Бисрат живее нормално, общува с образовани и добронамерени хора и..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Седем произведения на Любен Димитров са включени в изложба в галерия "Квадрат 500". Те са собственост на Националната галерия, Софийската градска..
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg