Бяла Врана
О, колко много хора, колко дни, но ти не спираш -
измъчен си от тази недостатъчност и търсиш
коя звезда е точно семето на чудото?
В какво е сигурен, се питаш, най-разсеяният,
направил си глава от вестник, шапка от главата?
Самият ти ще сториш страшен грях, ако допуснеш,
че има само плът, защото всичко не е трупове.
И полетът на мисълта те прави бяла врана!
Насред празничния Никулден си спомняме за значимия поет и преводач Николай Кънчев и за наградата, която се връчваше на негово име.
Кънчев е от значимите български поети и преводачи – творец със сложна съдба, но поетична дълголетност отвъд живота.
"Артефир" отбелязва Никулден с поезията на Николай Кънчев, прочетена от две поетеси, награждавани с поетичния приз на името на поета – Мирела Иванова и Белослава Димитрова.
Въпреки системата пред света Кънчев беше запазената марка на модерната българска поезия от втората половина на ХХ век, казва в Мирела Иванова.
Поетесата определя Кънчев като "знакова фигура не само в поезията, но изобщо в духовното ни пространство".
"Той беше от край докрай вдаден в думите и в словото. Неговата трудна съдба изглежда му помогна да стане много по-силен, по-неотказващ се и посветен", добавя Иванова.
По думите на Белослава Димитрова "поезията е вечният път към поетите, които не са сред нас".
Димитрова отделя от ефирното си време, за да отдаде почит не само на Кънчев, но и на Федя Филкова и нейната отдаденост към поезията и паметта на поета. Муза, спътница и поетеса, Филкова е стожерът зад поета Николай Кънчев. Именно тя учредява наградата на негово име през 2012 година.
Нека не го отмине тази чаша
Престарелият поет надлъж и шир жадува да пътува, като гледа колко малко му остава времето при толкова пространство. И когато, както винаги, се моли: нека ме отмине тази чаша!, цялата вселена е кристална.
Николай Кънчев
Чуйте целия разговор и прочит на стихотворения от Николай Кънчев в звуковия файл:
Николай Кънчев (с. Бяла вода, Плевeнска обл., 25.11.1936 – София, 9.10.2007). Завършва гимназия в Свищов (1955), следва българска филология в Софийския университет (1959–1961). Автор и преводач на свободна практика.
През 1988 Н. Кънчев участва в международни фестивали на поезията в Ротердам и в Белград, а през 1991 – в Париж и на о. Крит. Носител е на международната награда за поезия Златен ключ (Смедерево, Югославия, 1990), на Националната награда за поезия "Пенчо Славейков" (1996). През 2001 е избран за член на Световната академия на поезията към ЮНЕСКО.
Книги с преводи на негови стихове са издадени в Полша, Германия, Холандия, Австрия, Сърбия, Словения, Чехия, Грузия, Италия, Испания, САЩ, Франция, Испания, Македония, Швейцария. Стиховете на Кънчев зад граница се превеждат от внимателни и посветени читатели на съвременната българска литература (Войчех Галонзка, Барбара Байер, Людмила Кроужилова и др.)
На 23 април под надслов "Това е толкова ъндърграунд" се открива фестивалът за пърформънс изкуство "София ъндърграунд". Събитията в програмата му продължават до 27-и, неделя. Тази година фестивалът задава въпроса може ли ъндърграундът да остане под земята и каква е ролята му в съвременния артистичен свят. Доколко социалните медии, навикът на..
Последното заглавие в репертоара на театър "Възраждане" е приказката "Бременските музиканти" по братя Грим. В тази адаптация на класическия текст акцентът е въздействието на музиката върху децата, това обясни и режисьорът Христо Ботев Станчев. Точно както повелява историята той вплита в едно приключение група животни – магаре, куче, котка и..
На 21 април се навършват 115 години от смъртта на Марк Твен – един от най-значимите американски писатели. Марк Твен е роден през 1835 аристократична и многолюдна фамилия, заселила се първо в щата Вирджиния, а после край река Мисисиспи. Писателят има вълнуващо и изпъленено с емоции и приключения детство, което после го вдъхновява за написването..
В "Нашият ден" се срещаме с Ани Йовева – дизайнер на шевици. Тя е родена в Самоков, рисува от най-ранна детска възраст, а учителката ѝ в гимназията я насочва към традиционната българска бродерия. Йовева е отдадена на занаята – държи на мотивите, цветовете и бодовете. Случвало се е да работи върху една носия в продължение на 5 години. Разказва,..
В навечерието на Великден "Трамвай по желание" прави своята публика съпричастна на две кино възкресения. Режисьорът Олег Ковачев представя своите най-нови документални ленти, посветени на две от най-емблематичните за България личности от 20 век – Георги Астарухов и Димитър Списаревски. В който и клуб на футболния клуб "Левски" да влезете,..
Преди малко повече от година семействата на българските ученици получиха възможност да извиняват отсъствията им "до 15 учебни дни в една учебна..
Последното заглавие в репертоара на Драматично-куклен театър Враца е "Дванайсет разгневени мъже" от Реджиналд Роуз. Историята започва с това как един син..
Европейският фестивал на зооморфните маски се проведе в италианския град Исерния и събра над 400 участници от 12 държави. Както се досетихте от името..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg