Утре ( 10 декември) Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" (НБКМ) ще отбележи 146-ата си годишнина.
По повод празника ще бъде открита гостуваща изложба на Историческия музей в Попово. Експозицията "От киноцентъра до музейната витрина" чества 180 години от рождението на капитан Петко Войвода.
За историята на изложбата в "Terra Култура" разказва Владимир Иванов, директор на Историческия музей в Попово.
Когато започват снимките на сериала "Капитан Петко Войвода", снимачният екип решава да издири автентични носии от епохата и местообитанието на хайдушкия войвода и революционер. Така е събрана ценна колекция от костюми, които са използвани като реквизит.
След края на снимачния процес операторът Димо Коларов, който е роден в Попово, предлага събраните носии да бъдат дарени на едно от тракийските дружества в североизточното село Светлен. По-късно колекцията е предадена за съхранение в Историческия музей в Попово, разказва Иванов.
Предишният директор на музея решава да направи изложбата "От киноцентъра до музейната витрина" и така уникалните български облекла вече 10 години обикалят цялата страна и предизвикват голям интерес, по думите на Иванов.
Българските музеи съхраняват безкрайно интересни и ценни неща в своите фондове, казва музейният директор и отправя покана към слушателите да посетят Историческия музей в Попово, където по интерактивен начин ще се запознаят с историята на града.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Опазването на културното и историческото наследство на България, като част от световното и европейско богатство, застава в центъра на дискусията за автентичността в риск. Доколко архитектите и инженерите имат правото и професионалната възможност да оставят на поколенията наследство, а не бутафория? Какви са подходите, критериите и..
Опазването на културното и историческото наследство на България като част от световното и европейско богатство застава в центъра на дискусията за автентичността в риск. Доколко архитектите и инженерите имат правото и професионалната възможност да оставят на поколенията наследство, а не бутафория? Какви са подходите, критериите и иновациите за..
В навечерието на 24 май сме на граничната бразда между наука и политика. Успяват ли учените да ни преведат през митовете и истината за буквите и светите братя Кирил и Методий? Къде и как се почита делото им и губи ли България в превода на историята? Ще проговорят ли архивите и какво искат или не искат да знаят младите? Мощи на Светите..
В навечерието на 24 май сме на граничната бразда между наука и политика. Успяват ли учените да ни преведат през митовете и истината за буквите и светите братя Кирил и Методий? Къде и как се почита делото им и губи ли България в превода на история? Ще проговорят ли архивите и какво искат или не искат да знаят младите? Това са само част от..
Българските музеи се спасяват сами? Какви са необходимите законодателни промени във връзка с дигитализацията на културно наследство? Кой се страхува от виртуален музей и доколко той е в конфликт с реалния? Това са част от темите във втората от поредицата майски дискусии в ефира на програма "Христо Ботев". Музеите се спасяват сами –..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Обичам пица, харесвам италианския футбол, обожавам Венеция и Таормина; встрастен съм в мелодиката на Нино Рота и маестро Мориконе, имам лични истории със..
Животът е движение от въпрос към отговор и… отново към въпрос. Може би затова, когато зрителите потърсят " Отговор на всички въпроси " в едноименния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg