Шекспир е жена. Шекспир е много хора наведнъж. Шекспир е семейство – двойка аристократи. Версиите са десетки!
Около гениалните винаги витаят въпроси, тайни, завист и нездраво любопитство, а най-гениалният Уилям Шекспир е неизменен обект на конспирации.
Кой всъщност е автор на Шекспировите творби? Много хора подкрепят тезата, че Шекспир не е написал пиесите си. Привърженици на това твърдение са били дори Чарли Чаплин, Орсън Уелс, Зигмунд Фройд и Марк Твен.
Шекспир е роден през 1564 година и умира през 1616 година. Завещанието му е дълго и подробно, но въпреки че описва покъщнината му в детайли, не са споменати дяловете му като собственик на два театъра. В завещанието си Шекспир не говори и за пиесите си – това, което го прави известен и с което си е изкарвал хляба.
Звучи невероятно.
18 от пиесите му са публикувани след смъртта му. Понеже не са били включени в завещанието му, те стават собственост на театъра.
Професионалните шекспироведи обаче смятат, че тези тези конспиративни теории са несериозни. Въпреки предполагаемата липса на следи, за Шекспир има повече материали, отколкото за повечето други представители на английския Ренесансов театър. Има редица писмени препратки към Уилям Шекспир, актьор, драматург и уважаван член на трупата, която първо се казва "Мъжете на Лорд шамбелана", а след това и "Мъжете на краля".
Четири столетия Шекспир продължава да бъде четен, препрочитан, интерпретиран и дори свръхинтерпретиран.
Предоставяме ефира на колегите от творческа школа "Мавриков", които поднасят актьорска интерпретация на сцена от пиесата "Ромео и Жулиета" – чуйте:
В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..
Документалната изложба "Строителни войски" на фотографа Гаро Кешишян изследва темата за рядко коментираната държавна практика от близкото минало – трудовата повинност в България. Експозицията включва 92 фотографии, заснети в периода 1983 – 1995 г. и създава образно пространство за емпатия и лична връзка със служещите в Строителни войски, разкривайки..
Актрисата и певица Анастасия Левордашка и тромпетистът и диригент Румен Левордашки гостуват в "Моето семейство" в навечерието на светлите семейни празници. С поведението си и житейската философия двамата дават ракурс на връзка между баща и дъщеря, който генерира талант, щастие и вяра в красотата. И Румен, и дъщеря му Анастасия, вярват, че..
"Бохемските места на соца. Варна" е третото поред изследване на Мариана Първанова, посветено на бохемската история на социализма. С разкрепостяването на социализма в края на 70 и началото на 80 години на ХХ век настъпва кулминацията на артистичните изяви в морската ни столица. "Във Варна си дават среща артисти на много високо ниво, създава се..
Мартин Колев е автор на сборниците с разкази "Кучето на терасата" (2009) и "Микро" (2016), както и на тетралогията "Софийски магьосници". Поредицата "Софийски магьосници" възражда в България литературния жанр градско фентъзи и се превръща в бестселър. През 2017 година е отличен с наградата за къс разказ "Рашко Сугарев" за разказа "Черни квадрати"..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Галерия-книжарница "Къща за птици" събира днес (10 декември) от 18.00 ч. на литературно четене поетите Балчо Балчев, Валери Манолов, Георги Веснаков (via..
Явор Гърдев е име, което едва ли се нуждае от представяне в културните среди на България. Театрален и кинорежисьор с дългогодишен опит, той впечатлява..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg