Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тийн Тайм – ефирът за тийнейджъри

Изкуството в мен: Загадъчният Шекспир

Уилям Шекспир

Шекспир е жена. Шекспир е много хора наведнъж. Шекспир е семейство – двойка аристократи. Версиите са десетки!

Около гениалните винаги витаят въпроси, тайни, завист и нездраво любопитство, а най-гениалният Уилям Шекспир е неизменен обект на конспирации. 

Кой всъщност е автор на Шекспировите творби? Много хора подкрепят тезата, че Шекспир не е написал пиесите си. Привърженици на това твърдение са били дори Чарли Чаплин, Орсън Уелс, Зигмунд Фройд и Марк Твен.

Шекспир е роден през 1564 година и умира през 1616 година. Завещанието му е дълго и подробно, но въпреки че описва покъщнината му в детайли, не са споменати дяловете му като собственик на два театъра. В завещанието си Шекспир не говори и за пиесите си – това, което го прави известен и с което си е изкарвал хляба.

Звучи невероятно.

18 от пиесите му са публикувани след смъртта му. Понеже не са били включени в завещанието му, те стават собственост на театъра.

Професионалните шекспироведи обаче смятат, че тези тези конспиративни теории са несериозни. Въпреки предполагаемата липса на следи, за Шекспир има повече материали, отколкото за повечето други представители на английския Ренесансов театър. Има редица писмени препратки към Уилям Шекспир, актьор, драматург и уважаван член на трупата, която първо се казва "Мъжете на Лорд шамбелана", а след това и "Мъжете на краля".

Четири столетия Шекспир  продължава да бъде четен, препрочитан, интерпретиран и дори свръхинтерпретиран.

Предоставяме ефира на колегите от творческа школа "Мавриков", които поднасят актьорска интерпретация на сцена от пиесата "Ромео и Жулиета" – чуйте: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Анна Петрова и Ели Скорчева блестят в "Игра на котки"

Премиерният спектакъл "Игра на котки" е копродукция на Театрално-музикалния център в Кърджали и НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Режисьор е Александър Туник, който е студент по "Режисура за драматичен театър" в класа на проф. Пламен Марков. Автор на пиесата e унгарският драматург Ищван Йоркен. Той изпада в немилост след революцията през 1956 година..

публикувано на 08.04.25 в 16:45
акад. Олег Гочев

Олег Гочев от перспективата на времето

Художникът Олег Гочев посреща своята 70-годишнина с изложба в СБХ "Шипка" 6. Експозицията  включва 47 творби, показвани в продължение на 30 години в Германия, Барселона, Констанц и Базел. Озаглавена е "Олег Гочев. Перспективата на времето (70-30) и  може да бъде видяна в галерията на Съюза на българските художници на ул. "Шипка" 6 до 16 април ...

публикувано на 08.04.25 в 15:45
Пламен Сираков

Сбогом на Пламен Сираков

Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в предаванията на "Хумор и сатира". Направи ми впечатление с естествената си игра, с умението да покаже комизма във всяка ситуация, без да преиграва, а и пееше чудесно. В продължение на повече от пет..

публикувано на 08.04.25 в 14:50
Апостолите Петър и Йоан тичат към празния гроб, Бурнанд

Изложба на Рембранд и Йожен Бурнанд в Рим

Изложба с картини на Рембранд и Йожен Бурнанд се открива тази вечер в църквата "Сан Марчело ал Корсо" в Рим. Експозицията е озаглавена "Пътят на надеждата" и е посветена на Христовото Възкресение. Събитието се организира от държавния секретариат на Ватикана. В експозицията са включени картини, на които са изобразени различни сцени от..

публикувано на 08.04.25 в 14:35
моноспектакъл

Моноспектакълът на Марчела-Василена Мърчант спечели престижни награди на танцов фестивал в Сърбия

Имерсивният театрален танцов спектакъл на Karakashyan & Artists, реализиран от режисьора и хореограф Коста Каракашян с финансовата подкрепа на Министерството на културата, е вдъхновен и създаден по мотиви на пиесата на Жан Кокто “Човешкият глас“. В него главната роля е поверена на талантливата Марчела-Василена, която представя края на една любов чрез..

публикувано на 08.04.25 в 13:50