Българистиката, като част от световната филология, е изправена пред множество предизвикателства, но също така има големи възможности за развитие. Това бе основният акцент в дискусията около Десетата международна конференция за българисти "Кръстопътища: интровертност и екстровертност на българската култура. Европейски контексти", проведена наскоро. Това събитие, организирано от лектората по българистика във Фрайбургския университет, събра студенти и представители на академичната общност от 14 страни и 25 университета.
Асистент Генчо Банев, ръководител на лектората по български език в Атинския университет, подчерта значението на инициативата в ефира на предаването „Нашият ден“. Той нарече участието в организацията на подобно събитие „голяма привилегия“ и подчерта, че конференцията е уникална в историята на българистиката в чужбина. „Идеята е да бъде международен интердисциплинарен форум, в който да участват студенти, а не преподаватели“, каза той. Според него подобни форуми, насочени специално към студентите, са рядкост дори в други филологически дисциплини, а в българистиката те са изключение.
Банев сподели, че подобни инициативи са жизненоважни за българистиката в чужбина, защото позволяват обмен на идеи и културен диалог между студенти от различни държави и култури. В конференцията са взели участие студенти от различни академични дисциплини, което е обогатило интердисциплинарния характер на събитието.
Един от участниците – Костадина Ксиарху, студентка от Атинския университет, сподели личния си опит. „Реших да участвам в конференцията, защото това е прекрасна възможност да разговарям с други състуденти и преподаватели. Българският език е труден, но предизвикателствата ме мотивират“, разказа тя. Костадина е студентка по българска филология и славистика и изрази своята благодарност за възможността да участва в такъв важен форум.
В дискусията се включи и и с Андраш Стефановси, бивш студент, който в момента е докторант в университета в Любляна. Той разказа за своя академичен път и необходимостта от подкрепа за лекторатите по български език и култура в чужбина.
Събитието отново постави акцент върху необходимостта от подкрепа за българистиката в чуждестранните университети. Лекторатите, освен че обучават студенти, също така популяризират българската култура и създават мостове между различни нации и култури.
Слушайте!
През следващата година Здравната каса ще разполага с около 1,3 милиарда лева повече за здравноосигурените лица . Според икономиста Аркади Шарков, увеличението е в правилната посока, но остават предизвикателства, които изискват внимателен контрол и управление на ресурсите . Той коментира основните акценти от бюджета на НЗОК в ефира на предаването..
Световноизвестният гръден хирург проф. Валтер Клепетко, който до пенсионирането си бе ръководител на катедрата по хирургия в Университетската болница във Виена и е пионер в трансплантацията на бял дроб, даде специално интервю за предаването Lege Artis. Проф. Клепетко представи световните методи при лечение на рак на белия дроб, важността..
Предстоящите коледни и новогодишни празници ще бъдат белязани от интензивни пътувания, посочва проф. д-р Румен Драганов , директор на Института за анализи и прогнози в туризма към Университета по библиотекознание и информационни технологии. В интервю за "Нашият ден" той споделя наблюденията и прогнозите си относно туристическите тенденции през..
В Международния ден на планините Гергана Сандъкчиева от Петрич ни разказва за своята страст към планините и за усилията си да запали младите хора по живота сред природата. Тя е основател и основен двигател на сдружение "Млад планинар", което обединява образователни, доброволчески и походни инициативи. "Преди години бяхме членове на туристическо..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият ден" чуваме гласовете на местните жители в лицето на Владислав Кардашимов и на Иван Тотковски. Получаваме отговор по темата от Министерството на регионалното развитие и благоустройството ,..
"Следвайки пейзажа. Стъпки във времето – поколения" е изложба, в която за първи път от близо 30 години се представят произведения на проф. Добри Добрев. В..
"От следващата година ще се върна в България. Моето заминаване в Мексико бе свързано с ликвидацията на един научен институт "За защита на металите от..
Самостоятелната изложба на кипърската художничка Йоула Хаджигеоргиу е със заглавие "Активни и реактивни сили". Куратор е Стратис Пантазис. Името на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg