Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Явор Гърдев: В театъра на всеки два месеца започваш нов живот

| обновено на 10.12.24 в 10:56 | Интервю
Явор Гърдев с водещата на предаването
Снимка: БНР

Явор Гърдев е име, което едва ли се нуждае от представяне в културните среди на България. Театрален и кинорежисьор с дългогодишен опит, той впечатлява не само с творчеството си, но и с дълбочината на мисълта си. Роден в света на изкуството, Гърдев завършва специалност "Философия" в Софийския университет "Св. Климент Охридски" през 1997 г., а година по-късно получава магистърска степен по "Режисура за драматичен театър" в класа на проф. Иван Добчев в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Специализирал в престижни институции в Германия, Франция, Великобритания и САЩ, той е не само режисьор, но и културен посланик на България, удостоен с това звание от БНР през 2023 г.

В рамките на интервю за "Нашият ден", Гърдев разкрива откъде започва всичко. "Началото беше още в ученическите ми години, когато водех едно предаване, което се казваше "Юноша" по БНР. То се излъчваше един или два пъти седмично. Постоянно си идвах на работа в радиото", споделя той. Първите му стъпки в радиото го свързват с многобройни проекти и го въвеждат в света на комуникацията и изразяването.

Явор Гърдев разказва още за академичния си път и времето, прекарано в САЩ. Там той наблюдава една по-гъвкава система на обучение, където преминаването между факултети и специалности се приема като нещо естествено. Това, според него, контрастира с традициите в България, където образователната структура все още следва строга специализация, наследена, по негови думи, от Просвещенския модел.

Театърът, разбира се, е централната тема в разговора. Гърдев описва режисьорската професия като динамична и изпълнена с непрекъснато обновление: "В театъра на всеки два месеца започваш не нов проект, а нов живот. Опознаваш едни хора сякаш са ти семейство, а след това се разделяш с тях и започваш с други." Тази постоянна промяна и ротация не само обогатяват личността, но и предпазват от повторение на комуникационните схеми, което Гърдев намира за ключово в творческия процес.

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тони Йорданов

Северозападно вино

Семейството Тони и Надежда Йорданови от Мездра са собственици на млада винарна тип "шато" в близост до града. Любовта към виното е първият импулс на Тони Йорданов да прави вино и дълги години това занимание е само хоби, финансирано от другите дейности на семейството – зеленчукова ферма, хотел в гр. Мездра, създаване и управление на ВЕЦ. Днес..

публикувано на 06.04.25 в 10:35

Човешките слабости

Неделното евангелско четиво за Петата неделя от Великия пост на пръв поглед няма нищо общо с честваната на този ден светица — преподобна Мария Египетска. Вгледаме ли се обаче по-обстойно ще намерим един общ елемент. И в текста от св. евангелист Марк, и в житието на светицата са разкрити човешките слабости. Заедно с доц. Венцислав Каравълчев,..

публикувано на 06.04.25 в 09:35
Стоян Георгиев

Стоян Георгиев: Случващото се в Турция надминава нашите представи за репресии

Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..

публикувано на 05.04.25 в 09:00

В чистото, спретнато и подредено село Глава

Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..

публикувано на 05.04.25 в 08:35
Абдулрахман Ал-Халиди

Каква ще е съдбата на саудитския дисидент Ал Халиди

В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..

обновено на 04.04.25 в 17:31