Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Четене за татковците с Антон Баев и приятели

Галерия-книжарница "Къща за птици" събира днес (10 декември) от 18.00 ч. на литературно четене поетите Балчо Балчев, Валери Манолов, Георги Веснаков (via Павел Веснаков), Георги Господинов, Елка Димитрова, Йордан Ефтимов, Красимир Димовски, Любомир Русанов, Мая Дългъчева и Цанко Лалев, заедно с Антон Баев – инициатор на поетичната среща под наслов “Четене за татковците”.

Наскоро Баев издаде книгата си "Татко", за която Георги Господинов пише:

"В това поле на тъгата искам да отбележа тази книга, която реагира с изречения, стихове и истории на онова, което винаги идва. Прави го през фрагментарното око на преживяното и на личното, както единствено е възможно. Книга за бащите, пред които винаги сме деца. Дори да ги няма вече."

"Татко" е книга за изпращането и оставането, за четирите посоки на света N-E-W-S, които могат да бъдат прочетени като новина, но и като S-E-W-N (пришит – на английски) за W-E-N-S (желание – на датски), за голобрадите ангели и брадатите герои, които се бръснат, като ги качат на небето – тази пета посока на света, понеже там е чисто и светло, за бабите и за дядовците, които са били майки и бащи, а преди това момичета и момчета, за страховете ни и надмогването им, защото Колумб не може да умре... 

"Колумб не може да умре!" – продължават да викат децата в последния ред на тази трагична и светла книга, защото как да видиш светлината на отвъдното, ако не си напуснал мрака на отсамното... – добавя Антон Баев, събрал в книгата си 33 стиха на (за)минаване; 10 разказа с посвещения; 11 Canti Dei Morti.

"Казват: през смъртта се минава по-лесно, ако си представим, че е ново раждане в неизвестен за нас свят, който ни предстои да откриваме..."

"Може би, ако прехвърлиш 60-те, иде време за горест. Тази книга е писана след допира до смъртта, отвъд. Колко близо са родилният вик и оплакването.От тях се ражда музиката.И всичко идва по местата си." – казва авторът.

Димитрина Кюркчиева разговаря в “Артефир” с поета Антон Баев. Чуйте звуковия файл.

Снимка – Коала прес

По публикацията работи: Милена Очипалска
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стаи на съзнанието

"Стаи на съзнанието" е танцово представление, в което участват Неделя Ганчева, Велизар Груев, Елеонора Митева, Михаил Бонев и Яница Сърбинова. Идеята и хореографията са дело на Елена Маринова. Александра Витанова, Летослава Караколева и Петя Иванова са сценографи, а музиката е от Мартина Стефанова. След започване на работата по спектакъла се появява..

публикувано на 14.07.25 в 17:45
Велин Манов и Бойко Митков (вдясно)

Изложбата "През времето" – за 70-годишнината на Бойко Митков

Скулптури, рисунки и литографии са включени в изложбата "През времето" на Бойко Митков. Експозицията представя творческия път на 70-годишния художник. Тя предлага концентриран поглед върху неговото изкуство през времето. Между творбите присъстват не само знакови за автора цикли като "Нощен град", "Метаморфоза", "Равноденствие", "Съхранено време“,..

публикувано на 14.07.25 в 17:29
Робърт Бърнс

Изкуството в мен: Вечно влюбеният Робърт Бърнс

Едва ли има влюбен по света, който да не въздиша по любима/любимия, докато чете стиховете на Робърт Бърнс. Отбелязваме  266 години от рождението на великия поет – един от първите представители и вдъхновители на Романтизма в европейската литература.  Бърнс е приет за национален поет на Шотландия, а с тихотворението му "Scots Wha Hae" дълго време..

публикувано на 14.07.25 в 15:06
Луиза, Ноел Томов, Габриела, София и Деян

Тийнейджърът в мен: Ноел Томов

Той е завършил НПМГ с профил физика, а след това учи квантова и космическа теоретична физика в Софийския Университет. Сега е учител по физика в Britanica Park School – като сам казва, че видимо изглежда на 24 години. Предпочита да го наричат  "популяризатор на науката" пред "инфлуенсър" заради стереотипите, свързани с думата. Той е Ноел Томов!..

публикувано на 14.07.25 в 14:54
Роберт Янакиев

Роберт Янакиев: Човек трябва да е благодарен

От една страна – актьорът, който пресъздава персонажи на кино- и телевизионния екран, чиито мотиви често са скрити, но и дълбоки емоционални, изпълнени с мрак, болка, амбиции и в немалко случаи съмнителни стремежи. От друга – директорът, който мотивира хората, влюбени в театъра, да продължават да бъдат такива, като никак не е изключено в едни моменти..

публикувано на 14.07.25 в 14:43