Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Храна и изкуство

9
Изложба „Ядливи истории“ – Дневници на Правдолюб Иванов, Роузи Ейсор и Севда Семер, 2024, детайл

Случи се така, че по време на бурните обсъждания на "Комедиант" (2019) на Маурицио Кателан – популярно известен като "бананът с тиксото" – продаден в Ню Йорк за 6 милиона и 240 хиляди долара, в галерия "Credo Bonum" в София бе представена изложба на съвременното изкуство, свързана с храна – "Ядливи истории".

За своя "Комедиант" Маурицио Кателан отбелязва в интервю: "Това е провокация, която ни приканва да разсъждаваме върху стойността на изкуството и динамиката на пазара на художествени обекти, като ни подтиква да поставим под въпрос какво казва това произведение за нас като зрители".

Юрика Такахаши, Бисквитени създания, детайл
Текстът към изложбата "Ядливи истории" припомня: "В изкуството храната много често е обект, но и медия, чрез която се разкриват и поставят на дискусия важни аспекти на съвременния свят". И действително храната засяга всички нас на емоционално, психологическо, но и на телесно ниво. Вероятно заради това произведенията на съвременното изкуство, свързани с нея, често стават обект на бурни обществени обсъждания.

Изложба „Ядливи истории“ – Дневници на Калина Димитрова и Андреа Попйорданова, 2024
За храната в съвременното ни изкуство и за изложбата "Ядливи истории" разговаряме с Весела Ножарова, Калина Димитрова и Правдолюб Иванов.


Снимки: Диана Попова

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова литература, нови възможности: Как младежите променят литературната сцена

"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната литература и критика. В разговора, проведен в ефира на предаването "Нашият ден", четирима ученици от различни гимназии споделиха своите впечатления и виждания относно литературата, литературната критика..

обновено на 03.04.25 в 13:52
Искра Джанабетска

Силата на детската литература: Месецът на книгите и новите послания

Във връзка с Месеца на книгите, организиран от Асоциация "Българска книга", започнал на 2 април – Световния ден на детската книга, и продължаващ до 23 април – Световния ден на книгата, Искра Джанабетска , директор на Софийския международен литературен фестивал за деца и младежи и на платформата "Книговище", сподели своите мисли за значението на..

обновено на 03.04.25 в 12:19

85 години от рождението на Георги Заркин – поетът на съпротивата

На 3 април в 18:00 часа Чешкият център ще отбележи 85 години от рождението на политическия затворник, журналист и поет Георги Заркин, убит без съд и присъда по време на комунистическия режим в България. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския договор в..

публикувано на 03.04.25 в 11:13

Какво прави едно изкуство "кич"? Размисли чрез експозиция

"Тази изложба щеше да е кич" е кураторски проект на Андрея Гандева. Събитието е днес от 18:30 часа . С него се открива и новата локация на арт пространството КО-ОП на адрес: бул. "Димитър Петков" № 62, София. Изложбата проследява различни социокултурни политики, процеси и течения, оставили трайни следи във всички аспекти на живота ни. Тя..

публикувано на 03.04.25 в 09:55

Най-важните европейски сюжети, втъкани в гоблени

До 3 август в Националната галерия "Квадрат 500" е експонирана уникална колекция от западноевропейски текстилни пана (гоблени), създадени между XVI и XVIII в. Старинните гоблени постъпват в колекцията на НХГ през 60-те години на ХХ век от Българската народна банка, като част от фондовете на неосъществената Национална галерия за декоративно и приложно..

публикувано на 03.04.25 в 09:51