Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мими Шишкова: Отговорността е в нашите ръце

Защо в света на социалните мрежи "автентичните човешки гласове са все по-важни", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Мими Шишкова, носителка на наградата на БХК "Човек на годината" в новата им за 2024 категория "Дигитален будител".

На 24 септември 2024 г-н Бойко Борисов казва: "Промяната" ни отдалечи с хиляди километри от Шенген и от еврозоната", два месеца по-късно България е приета в Шенген.

Какво целят такива внушения

"Изказването на г-н Борисов е по класическата схема – създаване на проблем, създаване на решение. В случая проблемът е опасността да не влезем в Шенген. Той, отричайки напредъка, който България е постигнала през последните години и месеци, представя себе си за спасител. Това е характерно за харизматичните лидери и по-авторитарните типове управления. Целта е да се събудят емоционални нотки, които да подтикнат гражданите да вземат решения на базата на емоциите, а не на разумна преценка на фактите. А фактите в случая са, че България е готова отдавна да влезе в Шенген, но явно едва през 2024 има политическа воля за това."

Заплахата: "Влизането на България в Шенген е нещо, от което трябва да се страхуваме, в настоящия момент то се превръща в най-крупната заплаха за оцеляването на България"

"Този цитат е пак по същата схема на създаване на страх, но фактите отново говорят обратното, че влизането ни в Шенген ще донесе ръст на БВП, по-добър бизнес и транспортни услуги. Може би опасността, че сме външна граница, но тази опасност идва от нашата неспособност да пазим границата си."

Разликата между двете заплахи

"Двете изказвания могат да бъдат поставяни в един и същи модел – създаването на усещане за опасност, която е фиктивна. Или, ако има някакво предизвикателство, то се извърта така, че да изглежда, сякаш ние имаме някакъв външен враг, от който трябва да се пазим. А истината винаги е много проста, че отговорността е в нашите ръце и че повечето ни проблеми не идват нито от мигранти, нито от Путин, а идват от хората, които правят възможно това да се случва в България. Причината е човешката алчност. Проблемът е в хората, които си затварят очите за всичко нередно в България."

Автентичните човешки гласове никога не са били толкова важни

"Контекстът на тези мои думи е заради начина, по който се произвежда информационният поток в социалните мрежи, както и разкритията на българските Елфи, за участието на България в манипулацията на общественото мнение за изборите в Румъния. Това са неща, които са налице и в България от много години, но не се отнасяме сериозно към тях. Всъщност проблемът е много сериозен и с много големи последствия."

Как да се обяснява сложен контекст в кратки форми

"Това, което аз виждам като работещ механизъм да се достигне до хората, е да се обясни как нещо конкретно ги засяга тях самите. Но имам усещането, че политиците са загубили връзката за това какво трябва да се направи, за да бъдат разбрани от хората. Някой може да каже, че не всичко може да се опростява до съставните му части, за да бъде разбрано, но според мен трябва да има постоянно обновяване на информацията за причинно-следствените връзки у нас. Защото абстрактни цели, като борба с корупцията, са далечни за хората, които са се вглъбили в своите битови проблеми."

Спиране на профили

"Това ми се случва заради масово докладване, предполагам от последователи на "Възраждане" или на други политически партии, които си мислят, че обществото бързо забравя или не знае. Когато изтъквам ползите от членството ни в ЕС или сравнявам възможностите, които младите хора имат сега, с възможностите, които са имали хората преди влизането ни в ЕС – тогава за всичко става ясно, че всеки би избрал членството ни в ЕС пред другото. Това е нещо, което не се харесва, защото опитите да се отклони България от европейската ѝ принадлежност е много силен в момента. Но аз съм оптимист, въпреки всичко, което се случва сега у нас. Нещата са циклични и неминуемо махалото ще се върне от едната крайност към другата, в която сме сега към средата. Само трябва да сме критични."

Снимка – личен архив
По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Митев

Владимир Митев за ситуацията в Близкия изток

Владимир Митев е репортер в Румънска редакция на радио "България". Говори свободно румънски език. Отделно от това е завършил "Иранистика" в СУ "Св. Климент Охридски" и създател също на блога "Персийският мост на приятелството". Участник в много и различни международни проекти. Блогът "Персийският мост на приятелството" набра доста популярност по..

публикувано на 28.07.25 в 15:25

Глобалното затопляне и предизвикателствата пред планинския туризъм: съветите на Момчил Цветанов

Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..

обновено на 28.07.25 в 11:42

Акселераторът SCION подкрепя природо-базираните и чисти технологии

В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..

публикувано на 28.07.25 в 10:10
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05