Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мими Шишкова: Отговорността е в нашите ръце

Защо в света на социалните мрежи "автентичните човешки гласове са все по-важни", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Мими Шишкова, носителка на наградата на БХК "Човек на годината" в новата им за 2024 категория "Дигитален будител".

На 24 септември 2024 г-н Бойко Борисов казва: "Промяната" ни отдалечи с хиляди километри от Шенген и от еврозоната", два месеца по-късно България е приета в Шенген.

Какво целят такива внушения

"Изказването на г-н Борисов е по класическата схема – създаване на проблем, създаване на решение. В случая проблемът е опасността да не влезем в Шенген. Той, отричайки напредъка, който България е постигнала през последните години и месеци, представя себе си за спасител. Това е характерно за харизматичните лидери и по-авторитарните типове управления. Целта е да се събудят емоционални нотки, които да подтикнат гражданите да вземат решения на базата на емоциите, а не на разумна преценка на фактите. А фактите в случая са, че България е готова отдавна да влезе в Шенген, но явно едва през 2024 има политическа воля за това."

Заплахата: "Влизането на България в Шенген е нещо, от което трябва да се страхуваме, в настоящия момент то се превръща в най-крупната заплаха за оцеляването на България"

"Този цитат е пак по същата схема на създаване на страх, но фактите отново говорят обратното, че влизането ни в Шенген ще донесе ръст на БВП, по-добър бизнес и транспортни услуги. Може би опасността, че сме външна граница, но тази опасност идва от нашата неспособност да пазим границата си."

Разликата между двете заплахи

"Двете изказвания могат да бъдат поставяни в един и същи модел – създаването на усещане за опасност, която е фиктивна. Или, ако има някакво предизвикателство, то се извърта така, че да изглежда, сякаш ние имаме някакъв външен враг, от който трябва да се пазим. А истината винаги е много проста, че отговорността е в нашите ръце и че повечето ни проблеми не идват нито от мигранти, нито от Путин, а идват от хората, които правят възможно това да се случва в България. Причината е човешката алчност. Проблемът е в хората, които си затварят очите за всичко нередно в България."

Автентичните човешки гласове никога не са били толкова важни

"Контекстът на тези мои думи е заради начина, по който се произвежда информационният поток в социалните мрежи, както и разкритията на българските Елфи, за участието на България в манипулацията на общественото мнение за изборите в Румъния. Това са неща, които са налице и в България от много години, но не се отнасяме сериозно към тях. Всъщност проблемът е много сериозен и с много големи последствия."

Как да се обяснява сложен контекст в кратки форми

"Това, което аз виждам като работещ механизъм да се достигне до хората, е да се обясни как нещо конкретно ги засяга тях самите. Но имам усещането, че политиците са загубили връзката за това какво трябва да се направи, за да бъдат разбрани от хората. Някой може да каже, че не всичко може да се опростява до съставните му части, за да бъде разбрано, но според мен трябва да има постоянно обновяване на информацията за причинно-следствените връзки у нас. Защото абстрактни цели, като борба с корупцията, са далечни за хората, които са се вглъбили в своите битови проблеми."

Спиране на профили

"Това ми се случва заради масово докладване, предполагам от последователи на "Възраждане" или на други политически партии, които си мислят, че обществото бързо забравя или не знае. Когато изтъквам ползите от членството ни в ЕС или сравнявам възможностите, които младите хора имат сега, с възможностите, които са имали хората преди влизането ни в ЕС – тогава за всичко става ясно, че всеки би избрал членството ни в ЕС пред другото. Това е нещо, което не се харесва, защото опитите да се отклони България от европейската ѝ принадлежност е много силен в момента. Но аз съм оптимист, въпреки всичко, което се случва сега у нас. Нещата са циклични и неминуемо махалото ще се върне от едната крайност към другата, в която сме сега към средата. Само трябва да сме критични."

Снимка – личен архив
По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Меги Попова, Надежда Московска, Виктория Драганова, Венцеслава Кожухарова (от ляво надясно)

Всеки преход ли е труден

Преход между различни форми на управление, икономически системи, концепции за света, източници на енергия. Какво губим и какво печелим в процеса на преминаването? Всеки преход ли е труден и може ли да бъде справедлив?  Разговор в "Гласът на времето" с Венцеслава Кожухарова от екип "Климат и енергия" към Екологично сдружение "За Земята",..

публикувано на 14.12.24 в 08:00
адв. Елка Пороминска  (вдясно) и Анелия Торошанова

Разпореждане с имот или имущество – видове завещания

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, отговаря в  ефир на слушателски въпроси. Георги Станоев, Горна Оряховица: Може ли обещание за дарение или прехвърляне на имот, направено пред близки, да има сила след смъртта на родителя..

публикувано на 13.12.24 в 15:00
доц. д-р Цвета Маркова

На кого и как се издава разрешение за достъп до класифицирана информация

На кого и как се издава разрешение за достъп до класифицирана информация – отказ и отнемане на отдаденото разрешение.  Гост в юридическото предаване на БНР "Законът и Темида" е доц. д-р Цвета Маркова , първия председател на държавната комисия по сигурността на информацията. Тя е създала от самото начало цялата институция и устройствен правилник за..

публикувано на 13.12.24 в 12:45

"Грийнпийс" – България представя идеята за морски резерват "Маслен нос“ в Приморско

"Грийнпийс" – България представя идеята за морски резерват "Маслен нос" в Приморско. Природозащитната организацията проведе среща с рибарски дружества, представители на Община Приморско и туристическия бизнес от Созопол, Приморско, Китен и Царево. Във връзка с дейностите, подпомагащи опазването на морето, от природозащитната организация..

публикувано на 13.12.24 в 08:51