Трима знакови автори – проф. Божидар Бончев, проф. Греди Асса и Атанас Парушев-Шока излагат свои творби в обща изложба в столичната галерия "Ракурси". Тяхното творчество се свързва със свобода на изразяването, искреност и отдаденост. Всеки от тях, чрез своите художествени средства, проправя собствен оригинален път в изкуството.
Божидар Бончев развива традицията на керамиката, като я издига над конкретното и общоприетото. Творчеството му отразява неговите вътрешни съзерцания и лични проникновения. Авторът твърди, че възприемането на керамичните творби трябва да бъде променено. И отношението към тях да бъде осъвременено. Това е основното усилие на автора през близо 40-годишната му дейност. Бончев създава пластики като натюрморти с ваза, което е сложна концептуална форма и всички възможни понятия на керамиката се срещат.
Греди Асса представя голямоформатни платна от серията "Пътувания: острови, морета". Работите, които са на границата между абстрактното и фигуративното, се характеризират с освободеност на изказа, с лекота и изящество на рисунъка и хармония в колорита. Островът е тема, която привлича Греди Асса и за нея той казва: "Островът и морето винаги имат елемент на изненада. Те скрият тайни. В самата тайна има изненада и провокация. Морето е свобода. Свободата е усещане на духа. Духът е най-важното нещо за твореца."
Атанас Парушев представя абстрактна живопис. Авторът изследва цвета и неговия потенциал за експресия и въздействие. Работите му са минималистични и вълнуват чрез своята вътрешна енергия, цвета и мазката. Те предразполагат към съзерцание, свързване с вътрешния свят и по-дълбоко разбиране за себе си.
Изложбата може да се разгледа до 31 декември в галерия "Ракурси".
За експозицията Велин Манов разговаря с Божидар Бончев и Греди Асса в "Артефир".
Последното заглавие в репертоара на Драматично-куклен театър Враца е "Дванайсет разгневени мъже" от Реджиналд Роуз. Историята започва с това как един син пронизва баща си с нож. Дванайсет заседатели се опитват да разплетат случая, но единствено заседател номер 8 се усъмнява в деянието. Справедливост или правосъдие се търси в тази ситуация и..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта", "Желязната завеса: рухването на Източна Европа, 1944-1956", "Червен глад: войната на Сталин срещу Украйна" и най-новата – "Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света"...
За втора година в Нов български университет ще се проведе Международният фестивал "Следата Шекспир". Мотото на фестивала е "Театърът като "конспект на времето ни, като негов летопис в съкратено издание." Ето как виждат мисията на Фестивала организаторите му: "Изборът на Шекспир като универсална оптика, през която анализираме и рефлектираме процесите..
85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..
Марио Варгас Льоса става известен с романа си "Градът и кучетата", 1963, за да се нареди не само до най-големите писатели от Южна Америка като Габриел Гарсия Маркес, Карлос Фуентес и Хулио Кортасар, но и в света. Получава Нобелова награда за литература през 2010 година, а у нас през 2013беше удостоен с Доктор хонорис кауза на Софийския университет...
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта",..
85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg