Неотдавна Китайският културен институт в София бе домакин на изключително интересно събитие, събрало представители на културната общност, дипломати, общественици и всички, които проявяват интерес към българо-китайския културен и бизнес обмен. Поводът бе представянето на книгата „Съвременното китайско общество – устройство и начин на живот“. Изданието е плод на сътрудничеството с Китайския народен университет и се издава по случай 75-годишнината от установяването на дипломатическите отношения между Китай и България. Книгата е реализирана от издателство "Български бестселър".
В ефира на предаването "Нашият ден" Юлияна Томова от издателството разказа повече за значимостта и съдържанието на изданието.
Китай има специфичен подход и политика за представянето си пред останалия свят. Този подход се отразява и в книгата, чийто автори са екип от учени, разработили съдържанието по академичен начин, но поднесено в достъпна и популярна форма. Основната им задача е била амбициозна – в рамките на 200 страници да представят цялостна характеристика на съвременното китайско общество.
Книгата започва с обстойно разглеждане на основните политически системи на Китай. Тук са представени типичните политически характеристики на китайското общество, като партийната и държавната система, както и техните организационни принципи. Анализирани са и социалните характеристики на властовата структура и основните правила, които дефинират политическата и социалната организация на страната.
Сред акцентите в книгата са и въпроси, свързани с населението, историческото развитие и съвременните тенденции в Китай. Особено внимание се обръща на темата за семейното планиране – какви са били традициите в миналото и какви са новостите в настоящето. Тези изследвания предлагат цялостен и детайлен поглед върху промените в китайското общество и начина, по който то се адаптира към глобалните предизвикателства.
С това издание издателство „Български бестселър“ и Китайският народен университет създават ценен ресурс, който не само укрепва културния обмен между България и Китай, но и допринася за по-доброто разбиране на съвременното китайско общество и неговата динамика. Книгата е едновременно академична и достъпна, предоставяйки на широката публика възможността да се докосне до важни аспекти от живота в Китай.
Слушайте!
Случвало ли ви се е някой ваш познат или приятел да ви сподели, че отива в храма, за да благодари на Бога за едно или друго благодеяние, което е получил или за радостта и щастието, които са го сполетели? Много рядко, нали? В днешното евангелско четиво за 10-те прокажени става дума точно за това как ние хората не сме свикнали да благодарим на..
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и оценка на дейността по отношение на противодействието на незаконната миграция, на трафика на наркотици и като цяло, на съвместните действия по противодействие на организираната престъпност. Поводът за..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения, защо проверителите на факти не са цензори и какво представлява работата им. "Проверителят на факти работи журналистическа работа. Не в нейната цялост, но тук специализацията е в откриването на факти..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно? Кампанията "Антидума" в Германия съществува от 1991 година и оттогава разглежда термини и изрази, които, по мнението на експертите, нарушават принципите на човешкото достойнство или имат негативен..
Тийнейджърският гняв – същинска електроцентрала. Това е темата на тийнейджърския подкаст "Импулсът в мен". Споделяме какво мислим и разглеждаме съветите на психолозите: Сещайте се, че никой не е съвършен, дори и вие. Понякога намалявайте малко претенциите и признавайте грешките си. Опознайте чувствата си. Когато се ядосате,..
С покана за един специален концерт в "Артефир" гостува музикантката и асистент в НМА "Проф. Панчо Владигеров" Сабина Йорданова . Утре (18 януари)..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg