Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Климат, деца и права: Международен проект обединява усилия за устойчиво бъдеще

| обновено на 17.12.24 в 14:00
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Децата и техните права често остават на заден план, когато става въпрос за климатичната криза. Според Иван Куцаров от мрежата за гражданско действие "БлуЛинк", именно този аспект е във фокуса на новия проект "Околна среда, права и деца". В интервю за предаването "Време за наука" той обяснява как климатичните проблеми и правата на децата са тясно свързани и как проектът има за цел да повиши осведомеността по темата.

Проектът обединява усилията на седем европейски държави – България, Унгария, Австрия, Хърватия, Словения, Естония и Германия. Той представлява надграждане на предишни инициативи и цели да създаде по-ясна връзка между изменението на климата и защитата на правата на децата.

"Основната идея е не просто да се работи с децата като целева група, а да се насочим към хората, които взаимодействат с тях – обучители, активисти и неправителствени организации. Нашата цел е да повишим тяхното внимание и познание по тези ключови въпроси", подчертава Куцаров.

Проектът "Околна среда, права и деца" преминава през няколко етапа. Първият включва провеждането на анкета във всички седем държави, като въпросникът е адаптиран на съответните национални езици. В България, чрез различни мрежи, анкетата достига до училища и обучители от цялата страна, като очакваният брой отговори е около 200 за България. След събирането на данните предстои задълбочен анализ на резултатите както на национално, така и на международно ниво.

След анализа ще се организират 21 национални събития и две международни срещи, които ще предоставят платформа за обмен на опит и предложения за решаване на проблемите, свързани с климатичната криза и правата на децата.

Проектът подчертава важността на включването на децата в процесите на вземане на решения и на разработването на решения по климатичните проблеми. По този начин се цели не само да се защитят техните права, но и да се създаде едно по-информирано и активно общество, ангажирано с устойчивото бъдеще на планетата.

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Когато овладееш държавата и бизнеса, най-големият ти враг става гражданското общество

Какво е "соросоид" и наистина ли е застрашена демокрацията у нас и в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов , преподавател във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". "Соросоид" "Стигмата "соросоид" се появи доста след създаването на "Отворено общество", когато позицията на гражданското общество и либералната..

публикувано на 08.02.25 в 10:00
адв. Велислав Величков

Какво означава депутати да разпитват граждански активисти и журналисти

Какви опасности за свободата на изразяване и демокрацията крият предложените за гласуване в НС през тази седмица проектозакон за "чуждестранните агенти" и съставянето на парламентарна комисия за "установяване на факти и обстоятелства относно дейността на Джордж Сорос  в България за целия период на прехода", коментира в "Мрежата" по програма..

публикувано на 08.02.25 в 08:45

Същински врачки сме

В редакция "Хумор и сатира" – не, че го искаме, но често пъти какъвто абсурд напишем в нашите сатири, такъв се случва не след дълго. Подробности и примери ще има в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", композирани и изпети от Рашко..

публикувано на 07.02.25 в 15:30
адв. Христиан Митев

Съвети на адвоката: адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Иван Матеев, Велико Търново: Аз съм инвалид, прикован съм към леглото и живея от социални помощи. В началото на годината получих известие, че дължа по старо дело за имот съдебни такси в размер на 200 лв.,..

публикувано на 07.02.25 в 14:45

LET’S GO 2025: 30 000 лв. за най-добрите социални идеи

Българският център за нестопанско право обяви началото на кандидатстването за 15-ото издание на програмата LET’S GO: Програма за предприемачество за НПО за 2025 г. Тази инициатива е насочена към гражданските организации, които желаят да стартират стопанска дейност, свързана с тяхната мисия. LET’S GO е интензивна тримесечна програма, която ще се..

обновено на 07.02.25 в 13:54