Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви са проблемите на арбитражните съдилища?

проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова
Снимка: БНР

На 29 май в Арбитражния съд при Българската стопанска камара беше представен сборникът от проведената през 2024 г. конференция под наслов "Общи въпроси на арбитражното и съдебното производство". 

Какви са проблемите на арбитражните съдилища? 

Проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, дългогодишен консултант на юридическото предаване "Законът и Темида", коментира:

"Представянето на сборника "Общи въпроси на арбитражното и съдебното производство" се превърна в едно събитие за нашия Арбитражен съд, а вярвам и за цялата арбитражна общност. В рамките на това представяне направихме ретроспекция за едногодишното развитие на посочените теми, които представляват пресечните точки на арбитражното и съдебното производство. От тези теми са заинтересовани адвокатите, арбитрите, бизнесът, съдиите. Вярвам, че публикуваните доклади (достъпни и в онлайн формат) ще представляват интерес за цялата тази общност и са актуални и днес.

На първо място, разглеждаме допустимата съдебна намеса в арбитража и проявните форми на съда, като съдействие и контрол. Арбитражното производство се развива, но то не е независимо изцяло от държавния съд. Понякога се налага да се търси съдействие при събиране на доказателства.

С особена острота се поставя и въпросът за контрола над арбитражните решения, защото те са окончателни – нямаме обжалване на арбитражното решение. Но законът допуска да се подаде искане за отмяна на посочените в чл 47 от Закона за международния търговски арбитраж основания. В този случай Върховният касационен съд трябва да направи такава преценка дали арбитражният състав е имал право да се произнесе по конкретния арбитражен спор. Това взаимодействие е изключително важно и аз съм много доволна, че бяхме домакин на такава конференция и че сборникът вече е факт.

Другите разглеждани теми са свързани със субективните предели на арбитражното споразумение в светлината на практиката на Върховния касационен съд, проблемите на изкуствения интелект в правоприлагането и специално в арбитражното производство в сравнително правен аспект. Има вече държави, които прилагат ИИ.

Въпросите за морския арбитраж, въпросите за влиянието на санкциите по отношение на граждани на Русия и арбитражното производство и възможностите за съдебен контрол – също бяха сред темите на конференцията и на последващия сборник. 

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Жана Попова

Журналистите не бива да спират да пишат за това кой проверява проверяващия

Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул"  коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..

публикувано на 25.07.25 в 15:20

Обжалване пред НЕЛК

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Минчо Димчев, Търговище: Съседът ми направи ламаринен гараж в двора си, непосредствено до моята ограда. Направих молба до Общината и до МРРБ. От министерството ми отговориха, че от Общината могат да разрешат въпроса. Зная, че..

публикувано на 25.07.25 в 14:35
 проф. Таня Йосифова

Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки в ЕС

Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки? Кое е новото според европейската директива? Проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, консултант на "Законът и Темида", коментира новото в правната уредба: "Става дума за новата директива на ЕС 2024/2853, в..

публикувано на 25.07.25 в 12:45
Калоян Василев, Юлия Владимирова и Симеон Димитров

С вкус към формата: Български дизайнери с амбиции за световния пазар

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гости са двама млади, но вече наложили се български дизайнери – Калоян Василев и Симеон Димитров . Те са съоснователи на първото българско студио за мебели, което е представило страната ни на престижната Седмица на дизайна в Милано – едно от най-големите събития в света на интериорния и продуктов..

обновено на 25.07.25 в 11:43

Нидерландецът Якоб ван Бейлен и мечтата за музей на българските килими

В "Мигранти с таланти" ви представяме Якоб ван Бейлен, който е роден в Нидерландия и живее в България от 2004 година насам. Якоб има завидно богата биография. В родината си се занимава с издаване на правна и парламентарна информация от 1975 до 2004 г., но през годините е бил също хореограф и музикален продуцент на народна музика. През 2001 г...

обновено на 25.07.25 в 10:30