На 29 май в Арбитражния съд при Българската стопанска камара беше представен сборникът от проведената през 2024 г. конференция под наслов "Общи въпроси на арбитражното и съдебното производство".
Какви са проблемите на арбитражните съдилища?
Проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, дългогодишен консултант на юридическото предаване "Законът и Темида", коментира:
"Представянето на сборника "Общи въпроси на арбитражното и съдебното производство" се превърна в едно събитие за нашия Арбитражен съд, а вярвам и за цялата арбитражна общност. В рамките на това представяне направихме ретроспекция за едногодишното развитие на посочените теми, които представляват пресечните точки на арбитражното и съдебното производство. От тези теми са заинтересовани адвокатите, арбитрите, бизнесът, съдиите. Вярвам, че публикуваните доклади (достъпни и в онлайн формат) ще представляват интерес за цялата тази общност и са актуални и днес.
На първо място, разглеждаме допустимата съдебна намеса в арбитража и проявните форми на съда, като съдействие и контрол. Арбитражното производство се развива, но то не е независимо изцяло от държавния съд. Понякога се налага да се търси съдействие при събиране на доказателства.
С особена острота се поставя и въпросът за контрола над арбитражните решения, защото те са окончателни – нямаме обжалване на арбитражното решение. Но законът допуска да се подаде искане за отмяна на посочените в чл 47 от Закона за международния търговски арбитраж основания. В този случай Върховният касационен съд трябва да направи такава преценка дали арбитражният състав е имал право да се произнесе по конкретния арбитражен спор. Това взаимодействие е изключително важно и аз съм много доволна, че бяхме домакин на такава конференция и че сборникът вече е факт.
Другите разглеждани теми са свързани със субективните предели на арбитражното споразумение в светлината на практиката на Върховния касационен съд, проблемите на изкуствения интелект в правоприлагането и специално в арбитражното производство в сравнително правен аспект. Има вече държави, които прилагат ИИ.
Въпросите за морския арбитраж, въпросите за влиянието на санкциите по отношение на граждани на Русия и арбитражното производство и възможностите за съдебен контрол – също бяха сред темите на конференцията и на последващия сборник.
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
Снимка – БНР
Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул" коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Минчо Димчев, Търговище: Съседът ми направи ламаринен гараж в двора си, непосредствено до моята ограда. Направих молба до Общината и до МРРБ. От министерството ми отговориха, че от Общината могат да разрешат въпроса. Зная, че..
Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки? Кое е новото според европейската директива? Проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, консултант на "Законът и Темида", коментира новото в правната уредба: "Става дума за новата директива на ЕС 2024/2853, в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гости са двама млади, но вече наложили се български дизайнери – Калоян Василев и Симеон Димитров . Те са съоснователи на първото българско студио за мебели, което е представило страната ни на престижната Седмица на дизайна в Милано – едно от най-големите събития в света на интериорния и продуктов..
В "Мигранти с таланти" ви представяме Якоб ван Бейлен, който е роден в Нидерландия и живее в България от 2004 година насам. Якоб има завидно богата биография. В родината си се занимава с издаване на правна и парламентарна информация от 1975 до 2004 г., но през годините е бил също хореограф и музикален продуцент на народна музика. През 2001 г...
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият..
Маргарита Димитрова , изпълнителен директор на Фондация "Аполония", представя в "Нашият ден" акцентите в 41-вото издание на фестивала на изкуствата в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg