Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето посещение в "Страната на изгряващото слънце" – специално място, в което преоткрива себе си:
"Кацнахме по залез и първото, което видях от Япония, след седем години, беше залезът над Фуджи-сан и огрени в пурпурно море, планини и облаци. Гледката беше толкова потресаваща, че въпреки снижаването и уж задължителните колани, всички пътници пощуряха и се тъпчеха по прозорците да гледат и да снимат, аз – включително."
Какви са тенденциите и новите насоки в изкуството? Как мислим японската култура – през клишета или обективно?
"След като стъпиш на японска земя, се озоваваш в напълно друг свят. "Той не се променя", беше първата ми мисъл. При японците промените се случват бавно или изобщо не се случват. Японският свят е стабилен, добре изработен, маниакално добре поддържан и трайността се цени."
Венцислав Диков разказва и за керамиката на Машико – "апотеоз на естетиката и майсторството. Град, в който буквално почти всеки жител е майстор на керамика."
"Там се озовах отново след седем години, благодарение на щастливо стечение на обстоятелствата. Отново среща с невероятния Мурата сан – майстор керамик, любител китарист и лютиер, вече на 82 години, който ме покани за концерт в Hontaku art space, в Машико – 150-годишна невероятно красива къща-музей от периода късния Мейджи."
Чуйте целия разговор в звуковия файл:
Обичаният джаз изпълнител Васил Петров празнува 30 години творческа кариера с грандиозен концерт-спектакъл на 21 януари в Зала 1 на НДК. По случай юбилея Васил Петров ще се качи на сцената заедно с Плевенската филхармония и маестро Христо Павлов. Специални гости в спектакъла са Хилда Казасян и Мария Илиева, виртуозната цигуларка Зорница Иларионова и..
Никола Каравасилев, един от най-уважаваните учители по физика и астрономия в България, разказва за работата си в предаването "Време за наука". С дългогодишен опит и възпитаници, които са спечелили над 100 медала на международно ниво , Каравасилев е не само преподавател, но и вдъхновител за новото поколение млади учени. "Нашият учебен център..
Проектът "Пътят към сцената" на НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" е финансиран с 250 000 лв. по Програмата за подкрепа на творчески проекти в областта на сценичните изкуства на Министерството на културата Основни цели са създаването и представянето на продукцията на студенти и преподаватели, утвърждаването на НАТФИЗ като център на културното и театралното..
На днешния 21 януари отбелязваме 146 години от смъртта на Любен Каравелов – революционер, поет, журналист и енциклопедист, оставил дълбока следа в историята на България. Д-р Искрен Великов , уредник в отдел "История на България XV–XIX век" в Регионалния исторически музей в Русе, говори за значимостта на тази личност и връзката ѝ с Русе в ефира на..
В петък, 24 януари в родните киносалони влиза българският игрален филм "Клас 90". Сюжетът събира съученици 33 години след завършването на средното им образование. Срещата обещава весело настроение и носталгия в ретро стила на 80-те години. Но вместо това излизат скрити желания, копнежи, страхове и вражди. В рамките на една нощ всеки ще бъде..
При археологически разкопки в квартал Калето в Лом, които завършиха в последните дни, на дълбочина около 7,5 метра, са открити стени и ровове на..
В рубриката "Зелените новатори на България" ви запознаваме с Атанас Енев , съосновател на иновативната компания Biomyc, която разработва екологични..
В "Неделния следобед" на 19 януари гостува своеобразна "нежна династия". Елена Стоянова – блестяща солистка на Националния ни оперен театър, виртуозна..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg