Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Правото да грешиш във фотографията

Снимка: photoworld.bg

Първата среща от новата инициатива на Photoworld, наречена "Уроците на неуспеха", събра известните съвременни фотографи Валерий Пощаров, Пенко Скумов и Свилен Начев в рамките на едноименна дискусия. Говорим и с тримата в "Какво се случва" по въпросите какво е успех и какво неуспех в полето на фотографията днес.

"Хората често си задават технически въпроси, но ние сме в сферата на фотографията, която се прави като лично изкуство – казва Пенко Скумов, който в момента е съосновател на Street Photography Lab – Тя не се прави по поръчка, тя е артистична фотография. Затова акцентираме на психологическото ниво, отдавна сме преминали границата на това да говорим за техническите провали. Творческият път ни среща с философски въпроси– Що е успех във века, в който живеем? Само с комерсиалното ли се измерва той днес? Дали това, което правим, вече е правено?. Много често използваме думата критерий, но високи критерии се поставят само след добро познаване на историята на изкуството."

Валерий Пощаров, носител на международни награди и създател на фондация "ФотоАнтология", счита, че фотографията, както и много други изкуства, се подчинява на един съществен екзистенциален феномен– този на откриването. "Мисля, че е необходимо човек да поставя себе си в позиция в която да си позволи да греши. Именно тогава опитва нови възможности и изследва нови терени. Мястото, което един проект има не зависи само от нашата гледна точка, много е важно да гледаме на него като език, с който искаме да комуникираме посланието. Независимото творчество още не е култура. От друга страна е процесът по остойностяване на това творчество"

Чуйте Валерий Пощаров, Свилен Начев и Пенко Скумов в "Какво се случва".


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Васил Петров празнува 30 години на сцената в зала 1 на НДК

Обичаният джаз изпълнител Васил Петров празнува 30 години творческа кариера с грандиозен концерт-спектакъл на 21 януари  в Зала 1 на НДК. По случай юбилея Васил Петров ще се качи на сцената заедно с Плевенската филхармония и маестро Христо Павлов. Специални гости в спектакъла са Хилда Казасян и Мария Илиева, виртуозната цигуларка Зорница Иларионова и..

публикувано на 21.01.25 в 16:52
Никола Каравасилев

Как петокласници учат експериментална физика

Никола Каравасилев, един от най-уважаваните учители по физика и астрономия в България, разказва за работата си в предаването "Време за наука". С дългогодишен опит и възпитаници, които са спечелили над 100 медала на международно ниво , Каравасилев е не само преподавател, но и вдъхновител за новото поколение млади учени. "Нашият учебен център..

обновено на 21.01.25 в 15:26

Министерството на културата финансира проекта на НАТФИЗ "Пътят към сцената"

Проектът "Пътят към сцената" на НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" е финансиран с 250 000 лв. по Програмата за подкрепа на творчески проекти в областта на сценичните изкуства на Министерството на културата Основни цели са създаването и представянето на продукцията на студенти и преподаватели, утвърждаването на НАТФИЗ като център на културното и театралното..

публикувано на 21.01.25 в 13:51
Любен Каравелов (1834-1879)

146 години от смъртта на Любен Каравелов: Революционерът, поетът, журналистът

На днешния 21 януари отбелязваме 146 години от смъртта на Любен Каравелов – революционер, поет, журналист и енциклопедист, оставил дълбока следа в историята на България. Д-р Искрен Великов , уредник в отдел "История на България XV–XIX век" в Регионалния исторически музей в Русе, говори за значимостта на тази личност и връзката ѝ с Русе в ефира на..

обновено на 21.01.25 в 13:00

"Клас 90" – вторият български филм в киносалоните тази година

В петък, 24 януари в родните киносалони влиза българският игрален филм "Клас 90". Сюжетът събира съученици 33 години след завършването на средното им образование. Срещата обещава весело настроение и носталгия в ретро стила на 80-те години. Но вместо това излизат скрити желания, копнежи, страхове и вражди. В рамките на една нощ всеки ще бъде..

публикувано на 21.01.25 в 11:45