Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Правото да грешиш във фотографията

Снимка: photoworld.bg

Първата среща от новата инициатива на Photoworld, наречена "Уроците на неуспеха", събра известните съвременни фотографи Валерий Пощаров, Пенко Скумов и Свилен Начев в рамките на едноименна дискусия. Говорим и с тримата в "Какво се случва" по въпросите какво е успех и какво неуспех в полето на фотографията днес.

"Хората често си задават технически въпроси, но ние сме в сферата на фотографията, която се прави като лично изкуство – казва Пенко Скумов, който в момента е съосновател на Street Photography Lab – Тя не се прави по поръчка, тя е артистична фотография. Затова акцентираме на психологическото ниво, отдавна сме преминали границата на това да говорим за техническите провали. Творческият път ни среща с философски въпроси– Що е успех във века, в който живеем? Само с комерсиалното ли се измерва той днес? Дали това, което правим, вече е правено?. Много често използваме думата критерий, но високи критерии се поставят само след добро познаване на историята на изкуството."

Валерий Пощаров, носител на международни награди и създател на фондация "ФотоАнтология", счита, че фотографията, както и много други изкуства, се подчинява на един съществен екзистенциален феномен– този на откриването. "Мисля, че е необходимо човек да поставя себе си в позиция в която да си позволи да греши. Именно тогава опитва нови възможности и изследва нови терени. Мястото, което един проект има не зависи само от нашата гледна точка, много е важно да гледаме на него като език, с който искаме да комуникираме посланието. Независимото творчество още не е култура. От друга страна е процесът по остойностяване на това творчество"

Чуйте Валерий Пощаров, Свилен Начев и Пенко Скумов в "Какво се случва".


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Невена Цанева, Асен Лозанов, Васил Ряхов

Бургаският театър подава ръка на най-младите таланти

С премиера на спектакъла "Мъртвешки танц" от Аугуст Стриндберг ще посрещне публиката си на 10 април Драматичният театър "Адриана Будевска" в Бургас . Постановката по пиесата на големия шведски драматург е дело на Мария Генова. Младата режисьорка е победителка в първото издание на конкурса за абсолвенти, завършващи режисура за драматичен театър...

обновено на 09.04.25 в 14:37
Петранка Божкова

Добруджански писатели гостуваха на Дом "Дора Габе"

Автори от Добрич гостуваха с творческа вечер и литературно четене в Дом "Дора Габе" в София. Писателят Красимир Бачков, автор на сборниците "Някъде там" и "Разкази от този и онзи свят", и Петранка Божкова – поетеса и журналист, дългогодишен кореспондент от Добрич за БНР Радио Варна, представиха свои творби. Среща със столичната публика имаше и..

публикувано на 09.04.25 в 13:37

Преиздадоха "Джобен психотерапевт" на Сузана Макмахън

Преиздадоха " Джобен психотерапевт " на  Сузана Макмахън Това е книга, помогнала на милиони хора в цял свят да разберат себе си и сами да си помогнат. Тя предлага отговори на въпроси, които за мнозина са жизненоважни, като се започне от "Кой съм аз?" и "Какъв е смисълът на живота?", и се стигне до "Какво мога да контролирам?" и "Как да приема себе..

публикувано на 09.04.25 в 12:10
Любомира Попова

Съвременният творец е разкъсан между това да създава изкуство и това да го продава

Живописецът и уебдизайнер Любомира Попова говори в "Нашият ден" за брандирането при създаване на културни събития – за следването или избягването на трендовете, за подходящите и неподходящи визуални елементи, за сложните и прости послания. "Съвременният творец е много по-свободен да бъде себе си, да изразява концепциите си по начина, по който..

публикувано на 09.04.25 в 10:13

"Краят на градината", авторският спектакъл по Чехов, вече 15 години на българска сцена

"Знаете ли, че ако зиме ядеш пресни краставици, устата ти мирише на пролет", смята Антон Павлович Чехов. От него можем да разберем и друго – какво ни носят, а и взимат, невъзможността, загубата на илюзиите и сложния любовен танц на привличане и отблъскване. Поне така е в "Краят на градината" – историята за неговия начин да обича, история, която той..

публикувано на 09.04.25 в 09:38