Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Европейските филмови награди през погледа на Павлина Желева

Снимка: European Film Awards

Наскоро от швейцарския град Люцерн, където в началото на декември бяха раздадени Европейските филмови награди (7 декември), се завърна кинокритичката Павлина Желева.

От първо лице тя сподели за "Артефир" впечатленията си не само за светското събитие, на което беше поканена, но и за швейцарците, които участват в Европейската филмова академия с близо 250 свои членове и които за първи път приемат Европейските филмови награди и заслужено се чувстват филмово значими. Ключовите личности, около които се обединиха почестите и приветствията на церемонията – Жулиет Бинош, Вим Вендерс и Изабела Роселини (последните двама с награди от ЕФА за принос в киното), са във фокуса на вниманието на нейния разказ. Присъствието на обещаващата българска актриса Мария Бакалова на това голямо филмово събитие също е знаково.

Чуйте разговора на Димитрина Кюркчиева с Павлина Желева в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да не си пътен полицай в Калифорния

В редакция "Хумор и сатира" имаме особен интерес към случаи от живота, които разчупват шаблона и ни убеждават, че винаги има и "по-така". Тази седмица открихме много поучителен случай отвъд океана и ще го огласим в неделя веднага след новините в 18 часа, за когато сме подготвили още: • Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната..

публикувано на 04.10.25 в 16:10

"Любоф" – осем истории в един визуален омнибус

Филмът "Любоф" на Ивайло Христов откри преди дни кинофестивала "Златна роза" и предизвика отлични реакции сред кинокритиката и публиката. Анонимните герои от този визуален омнибус се срещат извън линейното време в осем различни истории. "Любоф" е разказ-мозайка за комичното в несъвършенствата, в обратите и в големите общочовешки теми. Филмът е..

публикувано на 04.10.25 в 11:05

Нова изящна арткнига "Двете"

"Това е книга за майки и дъщери, пишат от издателството за книгата на полската авторка Юстина Баргелска (превод - Диляна Денчева). Красива и горчива като самото майчинство. Изящна книга, която сама по себе си е съвършен предмет на изкуството. Но и книга, която помага да се чувстваме разбрани. "Да бъдеш майка", значи да искаш да пазиш, да закриляш,..

публикувано на 04.10.25 в 09:10

С танцова стъпка думите изскачат от страницата

Между 29 септември и 5 октомври в гр. Плевен се провежда фестивалът за литература и танц Leap Off Page, организиран от фондация "Елизабет Костова". Събитието има резидента част, в която смесени екипи от автори, хореографи и танцьори създават съвместни творби, които после ще бъдат представени пред публика, работилници с местните творци и представления..

публикувано на 03.10.25 в 17:56

Второто издание на Sofia Art Fair с отворени врати до 5-и октомври

Най-голямото в България изложение на съвременно изкуство "София Арт Феър" се откри на 2 октомври в София Тех Парк. Второто издание на големия форум, но и пазар за изкуство е с тема Imagine и включва 21 галерии от 9 държави и шест колектива, представящи както нови таланти, така и звезди в съвременното изкуство. Дискусии, работилници, кураторски..

публикувано на 03.10.25 в 17:36