В рубриката "Темите на деня" разговаряхме с Милена Статева, доктор по психология и социален психолог, която ни разказа за един иновативен метод за изследване на потиснатите социални смисли – матрицата за социално сънуване.
Методът е разработен през 1980-те години от британския изследовател Гордън Лоурънс. Той се основава на разбирането, че сънищата не са само индивидуални преживявания, насочени към разрешаване на вътрешни конфликти или желания, както твърди Фройд. Вместо това, те могат да бъдат източник на информация за колективните процеси, които се разгръщат в социалната, политическа и културна реалност.
„Сънищата са начин, по който нашият ум, съзнаван и несъзнаван, се опитва да преработи външната реалност“, обяснява Статева. Според психоанализата, тази способност се обуславя от т.нар. „сфинкс“ – част от несъзнаваното, отговорна за връзката ни с външния свят.
По думите на Статева Гордън Лоурънс вероятно е черпил вдъхновение от книгата "Третият райх на сънищата" на Шарлот Берат. В нея авторката документира сънища на евреи и други хора от времето на възхода на Хитлер.
"Тогава тя е впечатлена колко мощни са тези сънища като сюжет, динамика и преживяване и започва да събира сънищата и на други хора, евреи и невреи, и ги крие в кориците на нейните книга, които впоследствие успява да занесе в Ню Йорк и през 60-те години издава тази книга и се вижда, че масово евреите са сънували холокоста".
Матрицата за социално сънуване е среща, в която участниците седят в кръг и споделят своите сънища. Участието е равнопоставено, а фасилитаторът следи дискусията да остане насочена към интерпретацията на социални и политически процеси, а не към личния живот на сънуващия. Процесът протича в два етапа: споделяне на сънища и последваща интерпретация. След натрупване на материал, групата заедно анализира какви социални, политически или културни послания разкриват сънищата.
"Тълкуването на сънищата в този контекст не поставя някого в центъра – всички сънища са валидни, а всеки участник има равни права да допринесе към разбирането им", подчертава Статева.
Слушайте!
Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..
Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..
В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..
В предаването "Нашият ден" Снежана Ташева, преподавател по физика и английски език, писател и преводач, разказа за нестандартната идея, вдъхновила създаването на конкурс за "тъп разказ". Според нея целта е да се предизвикат авторите да излязат от зоната си на комфорт и да създадат нещо, което едновременно да ги затрудни и заинтригува читателите...
В рубриката "Епизоди от живота" беше представен новият подкаст "Перник на младите", създаден от Младежки клуб "Да бъдем приятели" към фондация "П.У.Л.С." с подкрепата на Община Перник и Международен младежки център. Проектът има за цел да даде глас на младите хора в региона и да създаде платформа за обмен на идеи и иновации, насърчавайки тяхната..
В навечерието на коледните празници и новата 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Георги Господинов , поет, писател, драматург и значима фигура..
Какво ни донесе 2024 година в културен план – размисъл в "Нашият ден" с Димитър Стоянович . В началото на разговора насочваме внимание към новия..
Българският културен институт в Берлин (БКИ-Берлин), НУИИ "Илия Петров" - София и галерия "Дебют" представят експозиция от икони и живопис на Станимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg