В рубриката "Темите на деня" разговаряхме с Милена Статева, доктор по психология и социален психолог, която ни разказа за един иновативен метод за изследване на потиснатите социални смисли – матрицата за социално сънуване.
Методът е разработен през 1980-те години от британския изследовател Гордън Лоурънс. Той се основава на разбирането, че сънищата не са само индивидуални преживявания, насочени към разрешаване на вътрешни конфликти или желания, както твърди Фройд. Вместо това, те могат да бъдат източник на информация за колективните процеси, които се разгръщат в социалната, политическа и културна реалност.
„Сънищата са начин, по който нашият ум, съзнаван и несъзнаван, се опитва да преработи външната реалност“, обяснява Статева. Според психоанализата, тази способност се обуславя от т.нар. „сфинкс“ – част от несъзнаваното, отговорна за връзката ни с външния свят.
По думите на Статева Гордън Лоурънс вероятно е черпил вдъхновение от книгата "Третият райх на сънищата" на Шарлот Берат. В нея авторката документира сънища на евреи и други хора от времето на възхода на Хитлер.
"Тогава тя е впечатлена колко мощни са тези сънища като сюжет, динамика и преживяване и започва да събира сънищата и на други хора, евреи и невреи, и ги крие в кориците на нейните книга, които впоследствие успява да занесе в Ню Йорк и през 60-те години издава тази книга и се вижда, че масово евреите са сънували холокоста".
Матрицата за социално сънуване е среща, в която участниците седят в кръг и споделят своите сънища. Участието е равнопоставено, а фасилитаторът следи дискусията да остане насочена към интерпретацията на социални и политически процеси, а не към личния живот на сънуващия. Процесът протича в два етапа: споделяне на сънища и последваща интерпретация. След натрупване на материал, групата заедно анализира какви социални, политически или културни послания разкриват сънищата.
"Тълкуването на сънищата в този контекст не поставя някого в центъра – всички сънища са валидни, а всеки участник има равни права да допринесе към разбирането им", подчертава Статева.
Слушайте!
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg