Тази година се отбелязва 90-годишният юбилей от обявяването на Витоша за първия природен парк в България и на Балканите. По този повод Регионалният исторически музей – София откри специална изложба, посветена на Витоша, която може да бъде разгледана до края на януари 2025 г. в зала "Инфо център".
Изложбата включва архивни фотографии, документиращи първите туристически походи към Черни връх, сред които и снимки на писателя Алеко Константинов, запечатан от приятелите си по време на историческия първи поход.
Събитията, свързани с юбилея, не спират дотук. В Централни хали се проведе ателие за деца, организирано от музея, на което изкуствоведът Христина Грозданова представи любопитни факти за Витоша и уникалната ѝ природа. Тя разказа за редките растителни видове, които могат да се открият само в този регион, и за животинския свят, който включва 120 вида птици, мечки и дори насекомоядни растения.
В предаването "Нашият ден" по повод събитията, Христина Грозданова сподели:
"Днешното събитие е резултат от поредица съвместни дейности на Регионалния исторически музей – София и Дирекцията на Природен парк "Витоша". Изложбата, която сме подготвили, включва само малка част от фотографиите и историите, свързани с планината. Това е начин да подчертаем усилията, които се полагат, за да имаме тази прекрасна планина – от поддържането на пътеките до създаването на информационни табели."
Грозданова подчерта важността на обучението на децата: "Вярвам, че най-важното, което можем да правим, е да учим децата си. Днешната среща с толкова много деца е важна, защото, когато те ценят планината, ще я пазят."
Едно от децата, присъствали на ателието, сподели с вълнение: "Научих много неща за планината Витоша. Ще нарисувам планината и една река пред нея."
Слушайте!
В днешното издание на Lege Artis обсъждаме менингита, начините на разпространение и ваксините срещу него с доц. Атанас Мангъров – водещ специалист в областта на инфекциозните болести. Причинители на бактериалния менингит Когато говорим за менингит, и по-специално за бактериалния, е важно да отбележим, че най-честите причинители..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенцията при деца с нарушения в развитието. В ефира на предаването Lege Artis д-р Атанаска Аврамова, началник на дневното отделение към Клиниката по детска психиатрия..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за глътката въздух, за мечтите си. Тя се бори вече 15 години, сама, с диагнозата пулмонална артериална хипертония . Историята вероятно е сходна с историите на много други хора, сблъскали се със същото..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенция при децата с нарушения в развитието. В ефира на предаването "Нашият ден" Ани Андонова, представител на Асоциация Аутизъм, сподели своите наблюдения..
През последните дни сериалът "Юношество" разбуни обществения дебат, провокирайки размисли за средата, в която израстват днешните млади хора. Той насочи вниманието към начина, по който възрастните често подценяват факторите, формиращи съзнанието и поведението на новото поколение. В предаването "Време за наука" гостува Яница Петкова от агенция..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако..
През 1970 г. Международната организация за радиоразпръскване обявява 1 април за Международен ден на хумора и шегата по радиото, с цел да се напомни на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg