Тази година се отбелязва 90-годишният юбилей от обявяването на Витоша за първия природен парк в България и на Балканите. По този повод Регионалният исторически музей – София откри специална изложба, посветена на Витоша, която може да бъде разгледана до края на януари 2025 г. в зала "Инфо център".
Изложбата включва архивни фотографии, документиращи първите туристически походи към Черни връх, сред които и снимки на писателя Алеко Константинов, запечатан от приятелите си по време на историческия първи поход.
Събитията, свързани с юбилея, не спират дотук. В Централни хали се проведе ателие за деца, организирано от музея, на което изкуствоведът Христина Грозданова представи любопитни факти за Витоша и уникалната ѝ природа. Тя разказа за редките растителни видове, които могат да се открият само в този регион, и за животинския свят, който включва 120 вида птици, мечки и дори насекомоядни растения.
В предаването "Нашият ден" по повод събитията, Христина Грозданова сподели:
"Днешното събитие е резултат от поредица съвместни дейности на Регионалния исторически музей – София и Дирекцията на Природен парк "Витоша". Изложбата, която сме подготвили, включва само малка част от фотографиите и историите, свързани с планината. Това е начин да подчертаем усилията, които се полагат, за да имаме тази прекрасна планина – от поддържането на пътеките до създаването на информационни табели."
Грозданова подчерта важността на обучението на децата: "Вярвам, че най-важното, което можем да правим, е да учим децата си. Днешната среща с толкова много деца е важна, защото, когато те ценят планината, ще я пазят."
Едно от децата, присъствали на ателието, сподели с вълнение: "Научих много неща за планината Витоша. Ще нарисувам планината и една река пред нея."
Слушайте!
"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), напомни преди дни в ефира на БНР за един от първоначалните ангажименти в..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..
128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..
В ефира на предаването Lege Artis Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени, които да осигурят устойчивост и по-високо качество на услугите. От Българския лекарски съюз настояват..
За Българското училище "Иван Станчов" към Посолството на Република България в Лондон в "Нашият ден" разказва журналистът от екипа на предаването Нина Цанева. Цанева споделя впечатленията си от посещението си в столицата на Обединеното кралство по покана на Лектората по български език към Департамента по славянски и източноевропейски езици в..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
Антология билингва на съвременната българска поезия (на сръбски език) и на съвременната сръбска поезия (на български език) представиха в "Артефир" Боян..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе –..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg