Коледа е един празник, в който можем да празнуваме живота и това, че сме заедно, сподели в ефира на "Следобед за любопитните" психоаналитикът Милена Ташкова. Това е един празник и очакване, който свързваме със семейството и хубавите спомени, допълни тя. Често пъти, признава психоаналитикът, съм се питала кое е по- хубаво очакването на Коледа или спомените след това, но не мога да преценя. Това, според нея, е възможност семейството да е заедно и да сподели обичта си.
"Коледа всъщност е Рождество Христово. Това е един от 12-те господски и богородични празници и според мен заедно с Великден това са най- големите християнски празника. Сред подаръците, събирането, трапезите, не бива да се забравя, че се ражда нашият спасител Исус Христос. На самата икона, свързана с Рождество се изобразява самият Христос в яслите, но интересното е, че фигурата на Света Богородица е по- голяма от всички останали. Като чрез големината в иконографията се пресъздава важността на пресъздавания обект. Отделно от това в иконата присъства витлеемската звезда, ангелите, които са първите вестители на вестта и представители на небесните сили. Едновременно с това са изрисувани и пастирите- представителите на юдейския народ и хората. Отделно са изрисувани и трите влъхви, като представители на всички останали, и всички те се покланят на Спасителя", разказа в предаването "Следобед за любопитните" Диан Костов.
Диан Костов е Дядо Коледа всеки път по Рождество. Приготовленията за празника се разделят между всички членове на семейството. Под формата на състезание между жени и мъже в семейството приготвят тиквеника, а след това с удоволствие го консумират заедно. Диан Костов и Милена Ташкова от 16 години са семейство и продължават да творят и посрещат заедно предизвикателствата. Според Милена Ташкова конкретна формула за успех при съвместния живот няма, а всяка двойка сама намира пътя за това животът да бъде едно съвместно забавление. Двамата често си признават, че продължава да им е интересно един с друг. Да живееш с някого, означава да оценяваш хубавите неща, които прави другия човек за теб, като се надява и другия реципрочно да стори това, а не да приемаме малките жестове като даденост, споделя психоаналитикът. Милена Ташкова, освен, че е моята жена е всичко за мен, сподели зографът Диан Костов. В национален ефир той разказа, че в семейството те не само се подкрепят, но и подпомагат в работата.
"Кръстопът – цената на избора" бе озаглавена изложбата представена тази година в Националната базилика на Светото сърце, Брюксел. 80 икони с различни размери, изработени от Диан Костов дадоха възможност на посетители от цял свят да изследват и преживеят вековната традиция на иконописта по нов, модерен начин. Изложбата е предизвикала силен интерес сред българската общност в Брюксел, местната културна общественост и представители на различни религиозни общности в града и региона. Съпругата на Диан Костов - психотерапевтът Милена Ташкова е автор на концепцията. Самата изложба е била придружена с текст на четири езика за ориентир на посетителите. Целият път, представен чрез иконите е бил с дължина 150 метра. "Изкушенията, робуването на материалното и консуматорството са представени в първата част на изложбата, като над всичко това са очите на Исус, едновременно изпитващи и все опрощаващи. Втората част започва с голям трънен венец, под който заставаме, за да си дадем сметка за цената, която плащаме за всяка една суета, за трудните избори, съпътстващи успеха. Третата част създава впечатлението, че пътят продължава сред облаците, там, където е и търсенето на духовното и Бога. Именно тук са представени 70 оригинални творби на Диан Костов — икони, рисунки и картини, сподели Диан Костов. Имало е посетители, които нееднократно са разгледали инсталацията.
Миналата година "Кръстопът – цената на избора" беше специален гост на Вотивкирхе, Виена, по покана на Йозеф Фаруджия, енорийски свещеник на катедралата, който се обърна към българския художник Диан Костов да реализира свой проект още през 2019 г. Именно успехът на изложбата във Виена предизвика небивал интерес и сред други базилики, които побързаха да поканят българския автор.
Милена Ташкова е директор на "Психодраматична работилница" и "Живот на килограм", психотерапевт, супервайзър и обучител по метода психодрама. Клиничен психолог; психотерапевт; психодрама терапевт; супервайзър. Работила като училищен психолог в продължение на 15 години. Води обучения на психолози, педагогически съветници, обществени възпитатели и учители. В момента е преподавател в Софийски университет "Св. Климент Охридски", както и обучител в метода психодрама.
Диан Костов е български художник, иконописец, водеща фигура както в иконописта, така и в съвременното изкуство. Иконите му са богословие в образи. Той е роден в Стара Загора през 1971 г. Завършил е художествено училище в Пловдив, след което продължава образованието си във Велико Търново, Богословски факултет, катедра "Иконография".
През своя път на творец Костов се стреми да избяга от утвърдените начини на представяне на иконите изображения, като влага в тях символи от времето, в което живеем. Както самият той казва: "Пред съвременния зограф има два пътя – единият е да прави копия и да бъде занаятчия, другият е да се опитва да развива това изкуство и да бъде творец."
През тази година българският автор Диан Костов преобразява най-голямата базилика в Брюксел с изложбата-инсталация "Кръстопът – цената на избора". 17-метрови сцени от живота на Христос и Св. Богородица красиха фасадата на националната базилика "Светото сърце" между 15 юни и 18 август.
Целият разговор на Ани Костова с Милена Ташкова и Диан Костов в предаването "Следобед за любопитните", можете да чуете в звуковия файл.
Той е млад и потомствен земеделски производител от Исперих. Целенасочен, устремен и уверен в себе си е. По време на срещата ни най-често повтаряната от него дума е "трудолюбие". И няма как да е иначе, защото, както сам казва, "от малък тичам след трактора". (В трактора беше и когато му звъннах, за да му кажа кога ще излъчим рубриката, чийто главен..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на Геолого-географския факултет на Софийския университет. Той е активен член на Explorers Club Bulgaria - първата по рода си неправителствена организация у нас, посветена на напредъка в научните изследвания и..
Тази година се проведе 49-ото преброяване на зимуващите водолюбиви птици в България (от 16 до 19 януари). В рамките на 4 дни, 43 екипа от експерти и доброволци на Българско дружество за защита на птиците (БДЗП), Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС), Зелени Балкани, Регионалните инспекции по околна среда и водите (РИОСВ), Българската..
В този втори епизод от поредицата говорим за това как страховете влияят на различни аспекти от живота ни и за някои от предпоставките, отключващи хроничен стрес. Научаваме и какви са основните принципи на логотерапията, наричана още "Третата Виенска школа по психотерапия". Нейн създател е Виктор Франкъл, преминал през четири концентрационни..
B нaчaлoтo нa 2025 г. в oблacттa нa изĸycтвeния интeлeĸт нacтъпи ceнзaциoннo cъбитиe. Изнeвидeлицa cpeд нaй-дoбpитe пpилoжeния ce пoяви нeвpoннaтa мpeжa DеерЅееk, ĸoятo ce пpeдcтaвя пo-дoбpe oт дoбpe пoзнaтaтa СhаtGРТ нa ОреnАІ. B cъщoтo вpeмe тя e aбcoлютнo дocтъпнa в Бългapия, нe изиcĸвa aбoнaмeнт и e paзpaбoтeнa cъc cъвceм мaлĸo финaнcoви..
Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg