Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тийн Тайм – ефирът за тийнейджъри

Импулсът в мен: Подаръците

Снимка: Рixabay

Подаръците са символ на любов или приятелско отношение.

Френският етнолог Марсел Мос проучва  практиката за размяна на дарове в архаичните общества. Прочутото му "Есе за подаръка" от 1925 година обяснява новогодишната "лудост за подаръци", която ни кара да прекарваме часове в мола.

Мос установява, че по отношение на подаръците всеки от нас има три задължения: да подариш, да  приемеш (да отхвърлиш подарък би било оскърбление за този, който подарява) и да отговориш на подаръка с подарък, като по този начин гарантираш стабилността на отношенията.

Според учените човешкият мозък е устроен да изпитва удоволствие от споделянето на блага. Получаваме по-голямо задоволство, когато харчим за други хора, отколкото когато го правим за себе си.

Открай време в християнските общества съществува традиция за размяната на коледни и новогодишни дарове. Това е прекрасен повод да покажем грижа и обич към семейството и да споделим щастливи моменти с приятели.

Чуйте подкаста в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виктор Лучиянов

Виктор Лучиянов и световните риби

Този път водещите ни посетиха Балчик и се срещнаха с риболовеца Виктор Лучиянов. Разбираемо готов да разказва риболовни подвизи, той сподели спомени, които звучат като рибарски лакърдии, но са си съвсем реални случки в моретата от околностите балчишки, та през Гърция и чак до Сейшелите, Тайланд и Малайзия. Какво си казаха тримата за рибите, лова и..

публикувано на 17.11.25 в 16:40
София, Ивана Събева, Луиза, Никол и Верен

Тийнейджърът в мен: Ивана Събева

В студиото на "Тийн Тайм" влиза едно момиче, което определено знае как да сбъдва мечтите си, и то още преди да завърши училище! Тя е само на 18, учи в 11-ти клас на 2-ро СУ "Емилиян Станев" в София, а вече води собствен подкаст, озаглавен "Бизнес Час". Със своите 13 епизода подкастът се радва на интерес, а създателката му Ивана Събева вече е..

публикувано на 17.11.25 в 14:29
Ана-Мария Кръстева и  Бейхан Мехмед

Софиянецът Шейх Бали Ефенди

През седмицата в София се проведе Конференцията "Софиянецът Шейх Бали Ефенди". Събитието бе посветено на живота и делото на духовния учител, поет и тълкувател на Корана, Шейх Бали Ефенди. Бали Ефенди е суфист, живее през 16. век в земите на днешна София. Тюрбето му се намира на двора на храма "Св. пророк Илия" в кв. Княжево и се поддържа от Районно..

публикувано на 17.11.25 в 12:15

Жените остават малцинство в технологичните специалности в Испания

Испания остава една от страните в Европейския съюз с най-нисък дял на жени в STEM специалностите — науките, технологиите, инженерството и математиката, посочва агенция EFE, като цитира " Европейския обзор за образование и обучение" . Данните на Европейската комисия показват, че през 2023 г. едва 28,6% от студентките са избрали обучение в тези..

публикувано на 17.11.25 в 11:48
Визия на кампанията

Битката на "големите герои": Какво преживяват семействата на недоносени деца в България

В България всяка година се раждат преждевременно над 6 500 бебета, а техните семейства преминават през огромни емоционални и социални трудности. Национални програми за системна подкрепа на тези семейства все още липсват. В Световния ден на недоносените деца, който от тази година влиза официално и в календара на Световната здравна организация, гост..

публикувано на 17.11.25 в 09:37