Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Най-важните събития в литературата през 2024 година

Българският щанд във Франкфурт
Снимка: БТА

Изпратихме вероятно най-успешната година за българската литература. Съвременните български писатели живеят сред богатство от жанрове, стилове и езици, а талантът им все по-рядко се сблъсква с непреодолими граници.

Кои бяха интересните събития, литературните акценти, новите заглавия, които затвърдиха присъствието на българските автори върху световната литературна карта – коментар на Светлозар Желев в "Нашият ден".

С щандове, ярки присъствия и програми България взе участие в най-големите европейски панаири на книгата – в Лайпциг, Болоня, Франкфурт. За първи път се сбъдна мечтата за българско участие в Лондонския книжен панаир, ориентиран към книгоиздателския бизнес, продажбата на права, работата на литературните агенции, издателства и институции. Главната заслуга за това постижение е на Светла Дионисиева от Българския културен институт в Лондон, както и на Министерството на културата в България.  

Пример за резултатите от тази литературна политика е романът "Направени от вина" на Йоанна Елми, чиито права за издаване са продадени в над 20 страни.

Редица български автори ще излязат на чуждестранния книжен пазар тази година – Рене Карабаш, Захари Карабашлиев, Теодора Димова, Радослав Бимбалов, Момчил Миланов.

Важен културен акцент в изминалата 2024 година е първото издание на Черноморския международен литературен фестивал, който представя литературното поле и участниците в него от целия черноморски регион.

По думите на Желев НФК също е проявил желание за развитие в правилната посока. По програма "Преводи" тази година са разпределени 330 хил. лв., като възможността да се кандидатства на английски език е привлякла кандидатурите на близо 50 чуждестранни издателства, желаещи да издадат книги на български автори.

Българската литература усилено заговаря чужди езици. Благодарение на Мари Врина-Николов тази година във Франция са издадени пет български книги. Преводът на стихосбирката на Георги Господинов "Там, където не сме" донесе на Врина престижната френска награда за превод на поезия "Маларме".

Преводачката Джорджа Спадони бе отличена с наградата "Полски кот" за превода на книга с разкази от Деян Енев.

Романът "Случаят Джем" от  Вера Мутафчиева предизвика фурор в англоезичния свят и продължава да бъде превеждан на още световни езици.

Още за най-ярките български дебюти и книжните препоръки на Светлозар Желев – чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Случаят Йов" на Рене Жирар

Рене Жирар (1923–2015) е френски мислител, роден в Авиньон в деня на Рождество Христово. През 1946 г. заминава за САЩ. Преподава френска литература в университетите в Индиана и "Джонс Хопкинс" в Балтимор, а след това и в Станфордския университет, където ръководи департамента по френски език, литература и цивилизация.  Автор е на книгите:..

публикувано на 24.02.25 в 16:05
Боряна Маноилова и Атанас Петков

"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка с премиера на сцената на Yalta Art Room

"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room.  Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на независимата сцена. Сценичният вариант и режисурата са на младата и талантлива Патрисия Господинова, а публиката ще види актьорите Боряна Маноилова в ролята на Йерма, както и Ахмет Исмаил – като Хуан, и..

публикувано на 24.02.25 в 13:50

"Пеперуди на Еверест": Музикалното вдъхновение зад творческата трансформация на Рос Росин

Новият документален филм "Пеперуди на Еверест" на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча представя последното артистично пътешествие на международно признатия хиперреалистичен художник Рос Росин. Филмът е посветен на творческата еволюция на Рос през годините, а музикалният му съпровод носи личния почерк на българския артист Андрей Янев, който вече..

обновено на 24.02.25 в 13:26
Илия Бешков  „Бай Ганьо чете „Бай Ганьо“, 1947 г.

Бай Ганьо и Константин Иречек: Диалог от миналото

В рубриката "Архивите са живи" отправяме поглед към развитието на българския политически живот през вековете, представен чрез едно уникално свидетелство. През февруари 1899 г. чешкият историк и белеатрист – Константин Иречек – публикува статия, в която отразява особености на българската политическа сцена. Ето един цитат от нея: "Българин с българин..

обновено на 24.02.25 в 12:06
От спектакъла

Независимият театър с Василена Винченцо - Коломоец

Василена Винценцо - Коломоец не е обикновена актриса. Тя е млад и изключително талантлив човек с дълго портфолио, който се е заел и да бъде собственик на пространството за независим театър Yalta Art Room. Част от личностите, които имат принос към обществото чрез изкуство. Завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през 2012 г. в класа на проф...

публикувано на 24.02.25 в 12:00