Васил Русев, познат като Чайката, отново ни провокира с необикновеното си чувство за хумор и яркото си въображение в най-новата си книга "Наливни истории". Сборникът включва над тридесет напълно различни разкази и поеми, които разкриват парадоксалното и чудатото в живота, както и фантастичното и необяснимото, но винаги погледнати през призмата на усмивката на автора.
"Наливните истории" не са просто литературно произведение – те са своеобразен прозорец към света на Васил Русев, в който границите между реалността и фантазията се размиват. Всеки от разказите и поемите е уникален, но обединяващият елемент е хуморът, с който авторът пресъздава абсурдите на живота.
В ефира на предаването "Нашият ден" Васил Русев разказа повече за вдъхновението зад книгата. Корените на "Наливни истории" лежат в литературния формат "Пощенска кутия за приказки", в който Чайката участва от самото му създаване. "Това са разкази, писани със стимул – дадена тема, по която трябва да напишеш нещо", споделя Русев. Разказите, включени в сборника, са създадени през последните три години и обединяват многообразие от жанрове – от фантастика и хорър до трилър и еротика.
Ключов аспект в "Наливни истории" е преобладаването на антигероите. "Като се замисля, всички герои са леко чалнати, шашави, почти няма нормален в тази книга", отбелязва Русев. Всеки от персонажите е създаден с нотка на ексцентричност, която отразява уникалната перспектива на автора. Така читателите се срещат с герои, които нарушават общоприетите норми, докато се потапят в истории, които съчетават забавното и сериозното, въображаемото и реалното.
Освен нестандартните сюжети и герои, Русев споделя и своето дълбоко обожание към българското село. В "Наливни истории" и в предишните му книги читателите могат да открият разкази, които се развиват именно в тази обстановка. Селото, с неговите особености и характери, е източник на вдъхновение и част от авторовото светоусещане.
Слушайте!
Тази седмица за поредна година излезе докладът на Българския хелзинкски комитет за правата на човека в България за 2024-та. Какво констатира той в частта за медиите и правосъдната система, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Надежда Цекулова , един от авторите на доклада. "За съжаление нищо в доклада не ни изненада. Установихме,..
За добрите практики в грижата за бездомните животни в "Нашият ден" разговаряме със Стефан Курдов , журналист, музикант и двигател на гражданската инициатива за създаване на зоополиция във Варна. Курдов заявява: "Водим разговори с ръководството на града. Идеята е да се създадат сертификати за доброволни структури за предпазване на животните от..
Между 18 и 22 февруари в Панаирното градче в Пловдив традиционно и отново съвкупно се проведоха международните изложенията Агра, Винария и Фуудтех, събирайки по този начин целия път от производството до преработването на земеделската продукция. Акцентите в изложението и деловата му програма тази година бяха прецизното земеделие и връзката между..
В рубриката "Мигранти с таланти" ви срещаме с един финландски художник. Той се казва Томи Нордгрен и е роден в столицата на Финландия – Хелзинки. Учил е в Художествената академия "Пекка Халонен" в родината си, както и в санктпетербургската Художествена академия. За първи път идва в България и пристига в старата ни престолна столица през 2004 година,..
В сила е забраната за лов и риболов, но въпреки това има някои "вратички" да се лови риба в тъмната част на денонощието при определени условия. Какви са те и какво ще правят ловците по време на забраната (но не само това), можете да научите от Росен Мирчев и Асен Масларски – гласовете на предаването "И рибар съм, и ловец съм". Чуйте сладката..
Между преводите и футбола – разговор в "Нашият ден" с Радослав Папазов , преводач от шведски и норвежки език и професионален футболен коментатор...
Преди 10 години на 22 април беше открита новата галерия "Стубел" с тринадесет картини от серията "Вертикали" изложбата на Атанас Парушев-Шока "Абстрактно"...
За три дни от днес до 26 април за четвърти път ще се проведат "Литературни срещи" на фондация "Прочети София". Темата е "Археология на паметта". Автори..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg