Януари е един от месеците с най-много празници, а в Армения той е особено значим заради отбелязването на Рождество Христово на 6 януари. Водещата на предаването "Какво се случва", Милена Лекова, разказа в ефира на "Нашият ден" за празничната атмосфера в арменската столица Ереван.
"Тук е неработен ден, времето е страхотно, слънцето грее и празничният дух се усеща навсякъде," споделя Лекова. Ереван е красиво украсен и носи празничен уют, който се простира отвъд новогодишните чествания. "Въпреки че през деня градът напомня за своето социалистическо минало, вечерта той се преобразява в истинска приказка," добавя тя.
Милена Лекова разказва и за посещението си в манастира, посветен на свети Григорий Просветител – първия, който въвежда православната християнска вяра в Армения. Манастирът се намира на около 40 километра от Ереван и е важна дестинация за местните хора по време на празничния период. "Храмът е изключително красив, а почти всички от околностите и селата около Ереван го посещават тези дни," споделя тя.
Интересен аспект на арменските празнични традиции е тяхната съсредоточеност върху семейството и близките. Лекова отбелязва, че местните жители нямат типични ритуали като украсяването на елхи, познати в други страни. Вместо това, основният акцент е върху посещенията при роднини и съвместното празнуване. Традиционните ястия заемат централно място в тези събирания. Едно от тях, което водещата е опитала, е "Ахаш" – супа, приготвяна предимно от говежди кости.
Празничната атмосфера в Ереван е уникална комбинация от история, религия и семейни традиции, които правят януари специален за арменците и техните гости.
Слушайте!През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg