Януари е един от месеците с най-много празници, а в Армения той е особено значим заради отбелязването на Рождество Христово на 6 януари. Водещата на предаването "Какво се случва", Милена Лекова, разказа в ефира на "Нашият ден" за празничната атмосфера в арменската столица Ереван.
"Тук е неработен ден, времето е страхотно, слънцето грее и празничният дух се усеща навсякъде," споделя Лекова. Ереван е красиво украсен и носи празничен уют, който се простира отвъд новогодишните чествания. "Въпреки че през деня градът напомня за своето социалистическо минало, вечерта той се преобразява в истинска приказка," добавя тя.
Милена Лекова разказва и за посещението си в манастира, посветен на свети Григорий Просветител – първия, който въвежда православната християнска вяра в Армения. Манастирът се намира на около 40 километра от Ереван и е важна дестинация за местните хора по време на празничния период. "Храмът е изключително красив, а почти всички от околностите и селата около Ереван го посещават тези дни," споделя тя.
Интересен аспект на арменските празнични традиции е тяхната съсредоточеност върху семейството и близките. Лекова отбелязва, че местните жители нямат типични ритуали като украсяването на елхи, познати в други страни. Вместо това, основният акцент е върху посещенията при роднини и съвместното празнуване. Традиционните ястия заемат централно място в тези събирания. Едно от тях, което водещата е опитала, е "Ахаш" – супа, приготвяна предимно от говежди кости.
Празничната атмосфера в Ереван е уникална комбинация от история, религия и семейни традиции, които правят януари специален за арменците и техните гости.
Слушайте!В неделята пред Богоявление литургийното евангелско четиво от св. ев. Марк ни разказва как св. Йоан Кръстител кръщава на брега на река Йордан и призовава всички към покаяние. Множество народ от различни места идва на неговата проповед и след като изповядва греховете си, той ги кръщава. Тогава при св. Йоан Кръстител да се кръсти идва и Господ Иисус..
Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния факултет на Колумбийския университет и Доктор хонорис кауза на Университета по архитектура, строителство и геодезия в София. Автор е на книгата "Конструктивният поглед", която може да се намери в..
Програмата "Проект за щастие 2025" на Института за терапия и експресивни изкуства предлага задачи и медитации, които всеки от нас може да изпълнява, с идеята да промени поне мъничко гледната си точка и да отстрани някои пречки пред това да се чувства по-удовлетворен от живота. "Всеки един от нас е обусловен от различни вярвания, предразсъдъци,..
Как две култури се обединяват, за да създадат своя миг, да преминат през граници и традиции. В своя подкаст епизод "БългариТЕ" Божидар Александров запознава слушателите с историята на Дарина от Йоаким Груево и Хавиер от Пеняфиел, Испания, открили красотата на културните особености и силата на обединяващите ни празници. Чуйте една любов,..
Васил Русев, познат като Чайката, отново ни провокира с необикновеното си чувство за хумор и яркото си въображение в най-новата си книга "Наливни истории". Сборникът включва над тридесет напълно различни разкази и поеми , които разкриват парадоксалното и чудатото в живота, както и фантастичното и необяснимото, но винаги погледнати през призмата на..
Краят на една година и началото на следващата обикновено е повод за припомняне на по-важното, случило се през нея, и очакванията за новата. Каква беше..
Преди близо 15 години Институтът за съвременно изкуство в София започна своята поредица от коледни изложби по идея на Яра Бубнова. От самото начало те се..
В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg