Отглеждането на насекоми за агроиндустрията все още звучи екзотично в българското общество, но темата за новите храни става все по-актуална.
Рубриката "Зелените новатори на България" на предаването "Нашият ден" представя Мария Александрова, която ръководи проектите за иновации и устойчивост в Nasekomo – високотехнологична компания, базирана в България, специализирана в производството на протеини от насекоми за храна на животни и растения.
Основана през 2017 година, Nasekomo е най-големият производител на продукти от насекомото черна муха (Hermetia Illucens) в Централна и Източна Европа. Компанията разработва автоматизирано решение за развъждане на насекоми, което дава възможност за повишаване на качеството на органични отпадъчни потоци и странични продукти от агроиндустрията, превръщайки ги във висококачествени устойчиви съставки за храна на животни и естествени торове.
По думите на Александрова растениевъдството и животновъдството са изтощили почвата, затова са нужни алтернативни подходи в осигуряването на висококачествени хранителни продукти.
Секторът на индустриалното отглеждане на насекоми е млад. Насекомите са предмет на индустриална разработка от около 15 години, изтъква Александрова. Ето защо няма стандартизиран работен процес и всяка компания разработва свой собствен метод на работа.
Към компанията Nasekomo е създаден и Център по генетика на мухата, в който да бъде установено как функционират насекомите в индустриална среда и от какво се нуждаят за пълноценно съществуване.
"Новите храни са голяма тема, която изисква много работа", заявява Александрова.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..
В рубриката ни "Разговорът" днес ни гостува една от най-пъстрите личности на българската сцена – Милица Гладнишка . Гласът ѝ е като магия, която може да носи едновременно сила и нежност, да води слушателя от дълбоките пластове на емоцията до експлозивни мигове на радост и свобода. В нейната музика и актьорска игра се преплитат..
На 4 април всяка година България отбелязва Деня на психолога – професия, която въпреки своето значение за психичното здраве и емоционалното благополучие на хората, често остава в сянката на ежедневието. Историята на този празник е любопитна и започва още през 1992 г., когато група студенти по психология, събрани на купон, решават да изберат 4..
Какви са предизвикателствата пред киберсигурността? Има ли нови рискове и заплахи за държавите по света в киберсредата? Проф. д-р Илин Савов има над 25 години професионален опит в системата за сигурност на Република България. Преподавател е в няколко български университета и академии, експерт по киберсигурност. Консултант е на предаването "Законът и..
Николай Генов, родом от Чирпан, но гражданин на света, както сам се определя, е програмист, предприемач и е председател на УС на първия хранителен кооператив в София, както и организатор на фермерския пазар на Римска стена в София. Идеята за чиста храна съвсем естествено го води и до биологичните форми на земеделие и познанието за онези..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
На трети април независимата платформата ПУК и Гьоте институт организират поп-ъп изложба с книгите, номинирани за Dummy Award – една от най-важните..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg