Достъпът до култура е предизвикателство в българската действителност.
Какви отговори и предложения ни дават изследванията на средата и представителите на културния сектор и какво предстои през новата 2025 година – разговор в "Нашият ден" с Янина Танева, основател на "Фабрика за идеи".
Танева подчертава пряката връзка между достъпът и участието в културния живот и гражданската активност.
В моменти на спешност – без вода и ток – културата не звучи като приоритет, но тя би могла да бъде основа за обединение и формиране на гражданска позиция, смята Танева.
Тревожните случаи на насилие в моловете, на които обществото стана свидетел през изминалата година, са ярък пример за липсата на ясна обществена визия, на ценности и връзка с културата, по думите на Танева.
Представителите на младото поколение са изложени на неподозирани рискове и е необходимо да бъдат подтиквани не към консумиране на материални придобивки и онлайн преживявания, а към културни активности и мислене.
"Културата и изкуствата имат потенциал да бъдат лекарство, стига като общество да имаме визия, че искаме да живеем заедно", заявява Танева.
"Липсва мост, по който младежите и децата да стигат до онази България, която е извън обозримото", казва още тя.
Танева разказва за родопското село Рибново, в което живее българо-мохамеданска общност. Младите хора от селото учат или работят в чужбина, но остават сплотени, завръщат се в родното си място и поддържат живи установените традиции. Рибново е прочуто със своите сватбени обичаи, един от които е маскирането на булката с бяла боя и украса.
Общността до голяма степен е затворена, но хората в нея живеят с чувство за принадлежност, разказва Танева – повече чуйте в звуковия файл:
В предаването "Време за наука" гостува проф. Васил Киров от Института по философия и социология към БАН, за да разгледа един от най-важните въпроси на нашето време: какво е бъдещето на работната сила в контекста на дигитализацията и автоматизацията? Дискусията се проведе под темата "Между машините ще ни заменят и няма хора", а професорът предостави..
В рубриката "Науката не спи" гостува Никола Кереков , който разказа за едно изумително явление в света на мравките. Той сподели как тези малки същества извършват сложни хирургически операции, напомнящи на медицината при хората. Кереков започна с подчертаване на важността на медицината за човечеството, като я определи като едно от най-големите..
Навръх Ивановден, в рубриката "Разговорът" в "Нашият ден", енергийният експерт Иван Хиновски разказа за своите впечатления от пътуванията си в Таити, Австралия и Океания, както и за срещите си с българи там. Той сподели детайли за начина на живот в тези региони и разкри любопитни факти за енергийните източници в Океания. Благодарение на своите..
В ефира на "Нашият ден" в рубриката "Темата на деня" бяха обсъдени перспективите за подкрепа, приобщаване и запазване на българското самосъзнание сред многобройната българска общност по света. Събеседници по темата бяха Райна Манджукова , изпълнителен директор на Държавната агенция за българите в чужбина (ИАБЧ), и Северино Кожухаров, главен..
Обещания, надежди, мечти и пожелания – декемврийските празници и посрещането на Новата година често са белязани от крайни противоречиви състояния и емоции. Семействата се събират, трапезите са в центъра на срещите, традициите повеляват. Преди официалните почивни дни напрежението и стресът бележат кулминация заради приключването със стари или отлагани..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
Всичко в живота е въпрос на избор. Ето например Кире Гьоревски е избрал да се превъплъщава в различни персонажи. Да пресъздава животи на сцената и на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg