Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светлината от празниците Ханука за евреите и Рождество за арменците

Максим Делчев, Ана-Мария Кръстева и Вартануш Топакбашян
Снимка: БНР

На 25-ия ден от месец Кислев по еврейския календар, в продължение на осем дни еврейската общност по целия свят празнува Ханука – празникът на светлината. През отминалата 2024 г. той започна от залез слънце на 25 декември и продължи до нощта на 2 януари тази година. Това е един от най-важните еврейски празници. В продължение на 8 дни във всеки еврейски храм и дом се палят свещите в ритуалните ханукии, за да се почете чудото случило се през 3597 г. от еврейския календар или 165 г. преди Христос. Някои наричат Ханука "еврейската Коледа". Но това е подвеждащо. В превод Ханука означава "повторно освещаване". Празникът, известен още като "Фестивал на светлините", чества повторното освещаване на храма в Йерусалим през 2 век преди Христос, когато евреите преодоляват властта на гърците. Тогава те намират малко количество ритуално чисто масло, достатъчно само за един ден. След като го използват, за да запалят менората, многоразклонен свещник, по чудо маслото издържа осем дни.

Първият ден на Ханука и Рождество Христово са съвпадали само няколко пъти от 1900 г. насам.

От друга страна пък за арменците Рождество Христово предстои на 6 януари, когато Арменската апостолическа църква отбелязва в един и същи ден Рождество и Богоявление. Армения е първата страна, още през 301 г., която официално приема християнството, а Бъдни вечер е един от най-големите религиозни празници. Христовите апостоли св. Тадей и св. Вартоломей разпространяват по тези земи християнството и поради тази причина църквата се нарича Арменска апостолическа православна църква. Точната дата на раждането на Христос не е установена исторически, нито е записана в Евангелията. Следва да знаем, че до четвърти век всички християнски църкви празнуват Рождество Христово на 6 януари.

Според римокатолически източници, датата е променена на 25 декември, за да се замени езическия празник, посветен на раждането на Слънцето, който се празнува на тази дата. С цел да се подкопае езическата практика, църковната йерархия, определя 25 декември като официалната дата за Рождество Христово и 6 януари за празника Богоявление. Армения не извършва тази промяна и до днес арменците продължават да празнуват двата празника заедно.

На Рождество Христово арменците се поздравяват с думите: "Христос се роди и богояви да бъде благословено богоявлението му". В евангелието от св. евангелист Йоан Синът Божий казва: "Аз съм светлината на света; който Ме последва, той не ще ходи в мрака, а ще има светлината на живота.", което дава основание и християните да приемат раждането на Христос в плът за светлина.

В "Сътворението" говорим за символа на светлината на тези празници заедно с Максим Делчев, председател на Централния израилтянски духовен съвет, Вартануш Топакбашян, гл. редактор на в-к "Ереван" и отец Дирайр Хадавян от Русе.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как "Криминогенната държава" говори на българския читател

В рубриката "Във времето на редактора" се насочваме към една книга, която провокира със своята безкомпромисност и аналитичност – "Криминогенната държава" на Джулио Тремонти. Това е произведение, което далеч надхвърля обикновената политическа критика и се превръща в своеобразен манифест на либералната мисъл, изправена срещу една държава, вкопчена..

обновено на 03.07.25 в 10:49

Токсикология в сезона на отпуските: Какво води до спешен прием в "Пирогов"?

Лятото носи не само слънце и почивка, но и редица сезонни рискове за здравето. В интервю за Lege Artis, доц. д-р Маргарита Гешева – Бояджиева , началник на клиниката по "Токсикология" в "Пирогов", споделя важни наблюдения и съвети, свързани с повишената токсикологична опасност през топлите месеци. Ужилвания и ухапвания – сезонна вълна от..

обновено на 03.07.25 в 09:21
Аркади Шарков

Финансовата дупка в здравеопазването расте – време е за координирани действия

До 28 юли трябва да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните заведения, реши Здравната комисия в парламента. По темата в ефира на Lege Artis се изказа икономистът Аркади Шарков.  "Парите никога не стигат, особено за здравеопазване" "Когато..

обновено на 03.07.25 в 08:43
Авд. Десислава Тодорова

Децата мигранти и новите европейски правила

Публично събитие-дискусия "Правата на деца мигранти в контекста на новите европейски правила" организира в Харманли "Центърът за правна помощ – Глас в България". През 2024 година ЕС окончателно гласува Пакта на ЕС за миграцията и убежището. На 20 декември 2024 г. България публикува своя Национален план за изпълнение на Пакта. Новата европейска..

публикувано на 02.07.25 в 16:35
Д-р Славейко Джамбазов

Застаряваща България – демографски тенденции

Какво показва анализът на застаряваща България – демография, медицински персонал и бъдещи тенденции – разказва в Lege Artis д-р Славейко Джамбазов , експерт в областта на здравните политики. Анализът прогнозира демографското състояние на страната в периода 2040 – 2050 година. Този далечен поглед в бъдещето, по думите на д-р Джамбазов, е..

публикувано на 02.07.25 в 12:49