Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светлината от празниците Ханука за евреите и Рождество за арменците

Максим Делчев, Ана-Мария Кръстева и Вартануш Топакбашян
Снимка: БНР

На 25-ия ден от месец Кислев по еврейския календар, в продължение на осем дни еврейската общност по целия свят празнува Ханука – празникът на светлината. През отминалата 2024 г. той започна от залез слънце на 25 декември и продължи до нощта на 2 януари тази година. Това е един от най-важните еврейски празници. В продължение на 8 дни във всеки еврейски храм и дом се палят свещите в ритуалните ханукии, за да се почете чудото случило се през 3597 г. от еврейския календар или 165 г. преди Христос. Някои наричат Ханука "еврейската Коледа". Но това е подвеждащо. В превод Ханука означава "повторно освещаване". Празникът, известен още като "Фестивал на светлините", чества повторното освещаване на храма в Йерусалим през 2 век преди Христос, когато евреите преодоляват властта на гърците. Тогава те намират малко количество ритуално чисто масло, достатъчно само за един ден. След като го използват, за да запалят менората, многоразклонен свещник, по чудо маслото издържа осем дни.

Първият ден на Ханука и Рождество Христово са съвпадали само няколко пъти от 1900 г. насам.

От друга страна пък за арменците Рождество Христово предстои на 6 януари, когато Арменската апостолическа църква отбелязва в един и същи ден Рождество и Богоявление. Армения е първата страна, още през 301 г., която официално приема християнството, а Бъдни вечер е един от най-големите религиозни празници. Христовите апостоли св. Тадей и св. Вартоломей разпространяват по тези земи християнството и поради тази причина църквата се нарича Арменска апостолическа православна църква. Точната дата на раждането на Христос не е установена исторически, нито е записана в Евангелията. Следва да знаем, че до четвърти век всички християнски църкви празнуват Рождество Христово на 6 януари.

Според римокатолически източници, датата е променена на 25 декември, за да се замени езическия празник, посветен на раждането на Слънцето, който се празнува на тази дата. С цел да се подкопае езическата практика, църковната йерархия, определя 25 декември като официалната дата за Рождество Христово и 6 януари за празника Богоявление. Армения не извършва тази промяна и до днес арменците продължават да празнуват двата празника заедно.

На Рождество Христово арменците се поздравяват с думите: "Христос се роди и богояви да бъде благословено богоявлението му". В евангелието от св. евангелист Йоан Синът Божий казва: "Аз съм светлината на света; който Ме последва, той не ще ходи в мрака, а ще има светлината на живота.", което дава основание и християните да приемат раждането на Христос в плът за светлина.

В "Сътворението" говорим за символа на светлината на тези празници заедно с Максим Делчев, председател на Централния израилтянски духовен съвет, Вартануш Топакбашян, гл. редактор на в-к "Ереван" и отец Дирайр Хадавян от Русе.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Екстремен свят" – темата на 11-ото издание на Innovation Explorer

На 25 февруари София ще бъде домакин на 11-ото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer . Тазгодишното мото на събитието – " Екстремен свят"  – отразява динамиката и предизвикателствата на съвремието ни, коментира основателката на форума Леона Асланова в ефира на предаването "Време за наука". Форумът ще постави фокус..

обновено на 18.02.25 в 14:18
Стоян Ставру в студиото на предаването

Етиката на усъвършенстването: докъде можем да стигнем?

Всеки от нас, поне веднъж в живота си, се е питал: "Защо нямам тези способности?" – било то физическа издръжливост, интелектуална острота, изключителен талант или необикновена красота. Въображението ни неизменно ни тласка към размисъл за границите на човешките възможности и начините за тяхното преодоляване. Но докъде може да ни отведе това желание..

обновено на 18.02.25 в 13:54

Почит към Апостола: Карловските ученици правят театрална постановка всяка година

В рубриката "Времето на редактора" обръщаме внимание на една дългогодишна традиция, свързана с почитта към Васил Левски в град Карлово. Учениците от Средно училище "Васил Левски" продължават да пазят спомена за Апостола на свободата чрез ежегодни театрални постановки, които се радват на голям интерес от страна на жителите на града. Днес, в..

обновено на 18.02.25 в 13:22

Импулсът в мен: Колко опасни са вейповете

Колко опасни са вейповете? Ново проучване наскоро даде малко повече яснота за рисковете от употребата на вейпове.  Вейповете станаха алтернатива на наргилето. Рекламите им са навсякъде в социалните мрежи. Инфлуенсъри и модели организират игри и ги подаряват. Те имат този "куул фактор". Рекламната кампания на една от марките е "Новото..

публикувано на 18.02.25 в 13:19
Йордан Камджалов

Да пробудим твореца във всеки – мисията на образованието

В рубриката "Разговорът" диригентът Йордан Камджалов и ръководителят на Първото частно училище и детска градина "Д-р Мария Монтесори" – Мая Василева, споделят своите възгледи за силата на музиката, образованието и духовността в изграждането на достойно общество. Музиката като мост към безсмъртието На 152-рата годишнина от гибелта на..

обновено на 18.02.25 в 12:51