Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Колосите на софийската хардкор сцена "Вендета" се завръщат с голям концерт

В клуб Mixtape 5 на 10 януари

Снимка: Фейсбук

Честита да е новата 2025 година. Да е щедра на късмет и богата на радостни мигове, да запази любовта и грижата на близките хора, да остави в миналото проблемите и трудностите, да подарява само щастливи промени. Ама и война, но за мир! На първо време – от солдатите "Вендета". Мощни, мрачни, агресивни – тия три думи казват всичко за титаните. А те приканват с: "Кръъъъъъъъв по паважааааа"… Не природна, а музикална аномалия, която обаче изрина авгиевите обори, препълнени от лигави песньовки в началото на нашия век.

Колосите, сковали софийската хардкор сцена, върху която днес гърмят останалите, се завръщат с голям концерт по случай 20-годишнината от излизането на култовия първи им албум Amici Dei Inemici Mundi. 

Живителната следновогодишна тресня – за събуждане и отрезвяване, е обявена в столичния клуб Mixtape 5 на 10 януари. Хардкор, но с метъл и хип-хоп влияния, от които около Шута – по паспорт Александър Първанов, валят непрестанни китарни рифове, но без под повърхността на съществото му да го оронят. Въпреки че са зли и брутални. Това нашите соколи ли са, или "Борн Фром Пейн", "Стампин Граунд", "Колд Ес Лайв", а може би "Дисмембър? Заглавието на диска на латински означава "Приятели на Господ, врагове на целия свят". Някъде през 12-13-ти век е имало група пирати, които са се наричали така. Когато тръгвали да нападат кораби, взимали последно причастие, за да могат да умрат чисти в боя. Не са носели никакви лични неща със себе си, а само най-необходимото. Делили са наравно с капитана плячката си. 

"Като прочетохме за тази история, сметнахме, че нещата са близки по един или друг начин с цялото това приятелство в хардкор сцената. Текстовете са на различни теми, но като цяло концепцията е такава – самото издание, дизайнът и звученето на албума са доста мрачни", обяснява Делян Стефанов - Дикси, който, освен че е автор на всеки ред от текстове в албума, е и човекът, от когото, може да се каже, тръгва цялата игра на колектива. 

Пояснява: "Лозунгът от заглавието му има няколко значения лично за мен. Най-важното е, че ние сме пиратите на музикалния бизнес в България - правим сами нещата, нападаме и взимаме, не целуваме задници. Седяхме в ъндърграунда, не спазвахме законите, установени в музикалния свят, тъй като така или иначе никой не ни е приемал насериозно. Но сме сила, която не може да се пренебрегне. Всеки вече знае за хардкор сцената и за това, че правим най-яките концерти. Взехме си уважението, което заслужавахме. И не говоря само за нас в момента, а за цялата сцена. Дори нас скоро да ни няма, колелото е завъртяно и няма спиране! От друга страна всяко нещо, което става много популярно, се прецаква с времето, защото много позьори навлизат в нашите редици, без да знаят за кво става дума."

"Вендета" са подгрявали за доста знаменити световни формации – "Бед Рилиджън", "Хаус Ъф Пейн", "Интегрити", "Медбол", "25 Та Лайф", "Дет Бифор Дизонър", Мак Кавалера и много други. Шута и Дикси - и двамата с достатъчно силно лидерско присъствие, си "отстъпват" десетката - ако погледнем сцената като дартс мишена, и не оставят дупки в шоуто. Момчета, с всеки ваш лайв, на който съм бил – а те не са един или два, счупихте нещо в мен, събрахте го с метличка и го иззидахте по стените в залата. Благодаря!

"Вендета" е основана през 2000 година, след като столичната хардкор шайка "Фейс Ъп" решава, че иска да премине към по-тежко звучене и да пее на български. Дикси, който вкорави сърцето си, обаче заминава за САЩ и участва в творчеството на групата от дистанция. Неговата роля в живите изпълнения поема присъединилият се Борис Милев. Новата команда започва да създава парчета с родни текстове. Първите от тях излизат от троен сплит с днешните герои на тази сцена "Ласт Хоуп" плюс "Скинфлик", превръщайки се в класика на родния хардкор. През 2004 г. излиза дебютът Amici Dei Inemici Mundi чрез немския лейбъл Superhero Records. Проектът моментално сe превърна в химн на българската хеви ъндърграунд сцена. През 2002 г. съществуващата тогава издателска компания "Он Пойнт" го издаде на касетка, която отдавна е меломанска рядкост. Като специални гости, на сцената преди "Вендета" ще излязат още едни софийски титани – "Ридаунд", с подкрепата и на най-новата кръв от българската хардкор сцена: Burialsite и Rugged. Redound е сред най-тежките банди и едно от най-големите имена в родния бийтдаун и хардкор ъндърграунд. От основаването им през декември 2013 година, техният метализиран саунд извиква народа напред и добре нагрява стоманата. Моментът е подходащ за коване.

Тяхната агитка е силна, освен обичайните заподозрени по концертите им се мяркат и нагласени тийнейджърки и вероятно в петък вечер ще "зарибят" още фенове. Нека, и на тази сцена, както на всяка друга, трябва свежа кръв. А само времето ще покаже колко от нея ще се окажат само т.нар. wanna be, а също и, както е на хардокор език: here today, gone tomorrow! Тоест – "днес тук, утре дим да ги няма". Като че ли от всички пъти, в които съм гледал бандата "Ридаунд" на живо, включително и със старото й име, към днешна дата стоят най-добре. Гръм и мълния, но петорката не предизвиква духовен световъртеж. Хубаво е, че момчетата напоследък свирят повече - това ги поддържа във форма и със сигурност не позволява на хората да забравят най-малко припевите на песните им. Ами да, може да звучи профанно, казано по този начин, но е простичко и лесно. Концертно активните банди я карат по-добре от онези, които се срещат с публиката си предимно чрез студийния запис. Ето например Шута поддържа олимпийския огън, ако не с концерти с "Вендета" или с другия си проект – "Брадърс Ин Блъд", с периодични появи на сцената като гостуващ вокалист на една или друга формация.

И така, "Вендета", "Ридаунд" и техните подгряващи бият сбор на хардкор общността за мош пит в столичния клуб Mixtape 5 на 10 януари.

Чуйте!


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Краят на градината", авторският спектакъл по Чехов, вече 15 години на българска сцена

"Знаете ли, че ако зиме ядеш пресни краставици, устата ти мирише на пролет", смята Антон Павлович Чехов. От него можем да разберем и друго – какво ни носят, а и взимат, невъзможността, загубата на илюзиите и сложния любовен танц на привличане и отблъскване. Поне така е в "Краят на градината" – историята за неговия начин да обича, история, която той..

публикувано на 09.04.25 в 09:38
Автопортрет с котка, 1915

150 години от рождението на Елена Карамихайлова

"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от новоразкрити факти, които ни позволяват да предложим и една възможна цялостна систематизация на творчеството ѝ. Това е първата по рода си експозиция, в която са включени повече от 60 творби на художничката,..

публикувано на 09.04.25 в 08:50

Анна Петрова и Ели Скорчева блестят в "Игра на котки"

Премиерният спектакъл "Игра на котки" е копродукция на Театрално-музикалния център в Кърджали и НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Режисьор е Александър Туник, който е студент по "Режисура за драматичен театър" в класа на проф. Пламен Марков. Автор на пиесата e унгарският драматург Ищван Йоркен. Той изпада в немилост след революцията през 1956 година..

публикувано на 08.04.25 в 16:45
акад. Олег Гочев

Олег Гочев от перспективата на времето

Художникът Олег Гочев посреща своята 70-годишнина с изложба в СБХ "Шипка" 6. Експозицията  включва 47 творби, показвани в продължение на 30 години в Германия, Барселона, Констанц и Базел. Озаглавена е "Олег Гочев. Перспективата на времето (70-30) и  може да бъде видяна в галерията на Съюза на българските художници на ул. "Шипка" 6 до 16 април ...

публикувано на 08.04.25 в 15:45
Пламен Сираков

Сбогом на Пламен Сираков

Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в предаванията на "Хумор и сатира". Направи ми впечатление с естествената си игра, с умението да покаже комизма във всяка ситуация, без да преиграва, а и пееше чудесно. В продължение на повече от пет..

публикувано на 08.04.25 в 14:50