В ефира на "Нашият ден" в рубриката "Темата на деня" бяха обсъдени перспективите за подкрепа, приобщаване и запазване на българското самосъзнание сред многобройната българска общност по света. Събеседници по темата бяха Райна Манджукова, изпълнителен директор на Държавната агенция за българите в чужбина (ИАБЧ), и Северино Кожухаров, главен редактор на вестник "БГ Бен".
Райна Манджукова акцентира върху мащаба на задачите, които изпълнява Агенцията за българите в чужбина, отбелязвайки, че тяхната дейност надхвърля рамките на официалния устав. Според нея повечето българи зад граница не искат да прекъсват връзката си с родината, което налага гъвкав и разнообразен подход.
"Най-важното, което прави Агенцията, не може да бъде побрано в административен документ", заяви тя. Според Манджукова е ключово да се разбере, че съществуването на институция, която отговаря за българите зад граница, е изключително важно за тях.
Дейността на Агенцията се развива в две основни направления. Първото включва инициативи в България в сферата на културата и образованието. „Тези инициативи са или пряка дейност на агенцията, или в партньорство с други организации“, добави тя.
Северино Кожухаров сподели трудностите, пред които е изправена една българска медия в чужбина. Вестник „БГ Бен“, който вече повече от 20 години съществува във Великобритания, е пример за усилията за запазване на културната идентичност и информираността сред българската диаспора.
„Да оцелееш в чужбина е много трудно, особено във Великобритания. Това не е бизнес проект, а по-скоро благотворителен – издържаме се основно от реклами“, обясни той. Въпреки предизвикателствата, Кожухаров подчерта, че основната мисия на медията е да обединява българите в чужбина, като предоставя трибуна на всяка културна или публична инициатива.
Диалогът между Манджукова и Кожухаров показа, че запазването на българската културна и национална идентичност зад граница изисква както институционална подкрепа, така и усилия на местно ниво. Докато държавните институции се стремят да разширят обхвата на своите програми, инициативи като вестник „БГ Бен“ показват силата на общностните проекти в изграждането на връзки между българите по света.
Слушайте!
През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
"Небе, голямо колкото земята. С перо и четка за Добруджа" – така е озаглавена антологията, която наскоро излезе от печат и предстои да бъде представена..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg