Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В защита на "Сините камъни", или защо протестираха в Сливен?

| обновено на 08.01.25 в 11:40
Снимка: facebook.com/pages/Площад Хаджи Димитър, Сливен

Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха твърдо мнение, че е необходимо да се запази целостта на парка, да се прекрати текущата процедура за изключване на определени площи от него и да се защитят местностите Карандила и Даулите.

В ефира на "Нашият ден" темата коментира арх. Слава Савова. Според нея молба от частно лице е довела до мобилизация на различни институции с цел изключване на публична държавна собственост от границите на парка. Тя подчерта, че до момента не е представена обосновка за подобни действия.

"Това юридическо лице вече използва държавен имот като частен – територията е преградена, охранявана с камери и достъпът е ограничен чрез три врати. След протестите една от вратите временно беше оставена отворена, но това продължи само кратко време", разказа арх. Савова.

Става дума за 12 декара в близост до долната станция на лифта, което според нея поражда опасения за бъдещо изключване на още територии от парка. Архитект Савова посочи, че на 14 ноември Общинският съвет в Сливен е приел две решения, разрешаващи създаването на селищни образования, което според нея може да доведе до урбанизация на защитената територия. "За да бъдат реализирани строителни проекти, тези земи първо трябва да бъдат извадени от границите на парка", допълни тя.

Участничката в протестите Диана Паскалева-Цанева, жител на Сливен, изрази емоционално своето възмущение: "Научих за случващото се от публикация във Facebook, като предложение на кмета, одобрено от Общинския съвет. Много ме заболя, защото нашата планина е свещена. Тя е защитена територия и не бива да се посяга на нея."

Тя подчерта важността на природния парк като място за отдих, духовност и запазена природа, която е неразделна част от живота на жителите на града.

Протестите срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни" показват високата ангажираност на местната общност с опазването на природата. Гражданите ясно заявяват своята позиция за съхраняване на територията на парка и изразяват опасения от бъдеща урбанизация.

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31