Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В очакване на Китайската лунна нова година през 2025

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Китайският културен център в София подготвя празнична програма в София и страната, с които ще отбележи Китайската лунна нова година. "Пролетният празник" е най-дългоочакваното събитие за китайските общности по целия свят и се отбелязва с пищни тържества и срещи с роднини и приятели.

Българските любители на китайската традиционна култура ще посрещнат празника на 12 януари от 10.00 до 16.00 ч. в сградата на Китайския център. Всички те ще се докоснат по интерактивен начин до неговото дълбоко културно значение като се включат в разнообразните събития, които ще разкрият китайските новогодишни традиции като пиене на чай, дегустация на вкусни храни, изготвяне на символични фигури, прилагане на калиграфски умения при писане на пожелания на късмети за „Стената на желанията“, изготвяне на новогодишни сувенири, песни и танци.

"Китайската нова година е време, когато семейството се събира в топлина и хармония, когато се сбогуваме със старото и посрещаме новото, и когато отправяме нашите молитви за щастие, благополучие и късмет през новата година.", сподели Хонг Хай, директор на културната институция на Китай в София.

Празничната програма включва и спектакли с участието на китайски и български артисти и хореографи, изпълнени с весели и спокойни певчески и танцови изпълнения, които ще покажат как китайския народ посреща Пролетния празник, изпълнен с радост и надежда.

Китайският дипломант разказа в "Артефир" за културното значение на празника, традициите в неговия роден град Нинбо – най-голямото индустриално пристанище в Китай, побратимен с българския град Варна и предстоящите тържества в България.

Китайската нова година ще настъпи на 29 януари през 2025. Тя ще премине под знака на дървената змия, която вещае мъдрост, приспособимост и промени.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Рада Шарланджиева

Преводът като разпъване на езиковите граници

Днес (9 април) от 18:30 часа в Литературния клуб на Столична библиотека в поредицата "Преводач на месеца" ще гостува Рада Шарланджиева.  Освен с преводаческа дейност, тя се занимава и с журналистика, есеистика и критика. По време на срещата с читатели нейния творчески облик ще представят проф. Михаил Неделчев, проф. Албена Бакрачева и доц. Йордан..

публикувано на 09.04.25 в 15:05
Невена Цанева, Асен Лозанов, Васил Ряхов

Бургаският театър подава ръка на най-младите таланти

С премиера на спектакъла "Мъртвешки танц" от Аугуст Стриндберг ще посрещне публиката си на 10 април Драматичният театър "Адриана Будевска" в Бургас . Постановката по пиесата на големия шведски драматург е дело на Мария Генова. Младата режисьорка е победителка в първото издание на конкурса за абсолвенти, завършващи режисура за драматичен театър...

обновено на 09.04.25 в 14:37
Петранка Божкова

Добруджански писатели гостуваха на Дом "Дора Габе"

Автори от Добрич гостуваха с творческа вечер и литературно четене в Дом "Дора Габе" в София. Писателят Красимир Бачков, автор на сборниците "Някъде там" и "Разкази от този и онзи свят", и Петранка Божкова – поетеса и журналист, дългогодишен кореспондент от Добрич за БНР Радио Варна, представиха свои творби. Среща със столичната публика имаше и..

публикувано на 09.04.25 в 13:37

Преиздадоха "Джобен психотерапевт" на Сузана Макмахън

Преиздадоха " Джобен психотерапевт " на  Сузана Макмахън Това е книга, помогнала на милиони хора в цял свят да разберат себе си и сами да си помогнат. Тя предлага отговори на въпроси, които за мнозина са жизненоважни, като се започне от "Кой съм аз?" и "Какъв е смисълът на живота?", и се стигне до "Какво мога да контролирам?" и "Как да приема себе..

публикувано на 09.04.25 в 12:10
Любомира Попова

Съвременният творец е разкъсан между това да създава изкуство и това да го продава

Живописецът и уебдизайнер Любомира Попова говори в "Нашият ден" за брандирането при създаване на културни събития – за следването или избягването на трендовете, за подходящите и неподходящи визуални елементи, за сложните и прости послания. "Съвременният творец е много по-свободен да бъде себе си, да изразява концепциите си по начина, по който..

публикувано на 09.04.25 в 10:13