Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шерил Милнс на 90

Снимка: sherrillmilnes

На 10 януари Шерил Милнс отпразнува 90 си рожден ден.

В продължение на 30 години той бе кралят на баритоните в МЕТ. Един от малцината, които напомнят за легендарните гласове от миналото.

"От дълги години не бяхме слушали баритон с толкова красив глас! Уникален тембър с безброй нюанси и несравнима мощ. Шерил Милнс е ненадминат с актьорските си превъплъщения, които оставят публиката без дъх." твърдят специалистите.

Дебютира с успех в Ню Йорк Сити опера като Валентин във "Фауст" от Гуно през 1964. А на 22 декември следващата година – и в МЕТ, отново със същата роля. Паметен е спектакълът, в който за пръв път нюйоркчани възторжено аплодират и друга бъдеща звезда – Монсерат Кабайе като Маргарита. Жорж Претр ръководи представлението. През 1968 Шерил Милнс окончателно се установява на трона на баритоните в МЕТ след триумфално участие в "Луиза Милер" на Верди.

Ролите надхвърлят цифрата 70, а гласът му не познава граници: всеки път изненадва с нов нюанс, с ново актьорско попадение. Работохолик до мозъка на костите е американският баритон и още как! Ето пример – само за три сезона в МЕТ от 1965-1968 се преобразява в 14 роли! Очевидци твърдят, че щом се появи на сцената знаменитият баритон мигом приковава погледите: толкова магнетичен, самобитен и несравним с великолепната си осанка и вроден аристократизъм. Това най-вече са усетили феновете на Шерил Милнс в 657 спектакъла, в които се появява на сцената на МЕТ в периода 1965-1997 година. Тогава се сбогува с верните почитатели: на 22 март в коронната си роля на Амонасро в "Аида" на Верди.

Пътува много по света по време на дълголетната си кариера, а през 2022 бе за кратко и у нас – за да представи свои ученици. Често са си партнирали с големите български певци. Говори с огромно вълнение и възхита за Николай Гяуров – участвал е в премиерния за българина спектакъл на "Фауст" в МЕТ, сетне многократно в "Симон Боканегра" и в други заглавия. А също с Анна Томова-Синтова: през есента на 1977 година взривяват Виенската държавна опера с "Тоска" – феноменално представяне на Шерил Милнс като Скарпия! Хосе Карерас е Каварадоси, а Джузепе Патане ръководи паметния спектакъл. Тъкмо в Щаатсопер американският баритон предизвика нечуван фурор с дебюта си като Макбет на 18 април 1970, а в Ди Пресе отбелязват: "Шерил Милнс е неузнаваем в тази роля! Ужас, ярост, страх се редуват почти без преход. Където е нужно има широко дихание за типична италианска кантилена. Драматизъм в речитатива, смразяващ със своята зловеща предопределеност. Всичко това е достойно за гениалния Шекспиров театър, където за жалост има твърде много смърт…", пишат в авторитетното издание.

В съботната вечер (11 януари от 20 часа) ви предлагаме великолепен запис на "Макбет" от Верди. Партньори на Шерил Милнс са Фиоренца Косото, Руджеро Раймонди, Хосе Карерас, Джулиано Бернарди. Рикардо Мути ръководи Амброзианския оперен хор и Лондонската филхармония.

По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Григор Паликаров

Григор Паликаров дирижира "Немски реквием" от Йоханес Брамс за Великден

В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..

публикувано на 15.04.25 в 10:24

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 30 април 2025 г.

16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..

публикувано на 15.04.25 в 09:10
Даниеле Феббо

Даниеле Феббо в света на музиката

Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..

публикувано на 15.04.25 в 08:35
Jullzie

Нестандартната певица Jullzie

Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..

публикувано на 14.04.25 в 15:20

Шведската дарк метъл сензация Eleine най-сетне пристига у нас за хедлайн шоу

"Ние сме заедно в това. И ще преминем през него. Докато стоим заедно!" , е простото, но силно верую, което музикантите от "Елейн" (Eleine) следват при записите на актуалния си студиен албум We Shall Remain, сътворен от прекрасни разрушителни сили. Шведската дарк симфоник метъл сензация "Елейн" (Eleine) най-сетне пристига у нас за хедлайн..

публикувано на 14.04.25 в 10:37