На 13 януари вечерта село Кошарево ще бъде домакин на един от най-старите и колоритни обичаи в региона – местния сурвакарски празник. Четири групи ще вземат участие в маскарадния спектакъл, който съчетава традиции, предавани от поколения повече от век. За подготовката и духа на празника разказа кметицата на селото Милка Боянова в ефира на "Нашият ден".
"Този празник е много древен, над 100 години и отгоре", споделя Боянова. Подготовката за празника започва още през декември, когато се изработват уникалните маски, наричани ликове. Те се създават от тънки ленти и пера, като всяка маска е плод на индивидуално творчество и изобретателност.
Сурвакарските групи в Кошарево следват строго определени роли, които са ключова част от спектакъла. Всеки от участниците избира своята роля – болюкбашия, невеста, девер, байрактар, поп и клисар. Особено атрактивни са мечката и мечкарят, които придават особен колорит на празника. "Всичките са мъже", отбелязва Боянова, като подчертава, че традицията изисква именно те да влязат в различните роли, включително тази на невестата.
На 13 януари вечерта започва празничният спектакъл. Участниците се събират на мегдана, където се подготвят за своите изпълнения. Важен момент е посещението в дома на човека, избран да играе ролята на невеста, откъдето я "вземат" като част от обичая.
Към полунощ групите се събират около голям огън, който символизира пречистването и силата на традицията. "Когато огънят прегори, те се стягат и отиват в някое наше съседно село".
На 14 януари сутринта групите тържествено се завръщат в Кошарево, където биват посрещнати на мегдана.
Слушайте!
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..
В рубриката ни "Разговорът" днес ни гостува една от най-пъстрите личности на българската сцена – Милица Гладнишка . Гласът ѝ е като магия, която може да носи едновременно сила и нежност, да води слушателя от дълбоките пластове на емоцията до експлозивни мигове на радост и свобода. В нейната музика и актьорска игра се преплитат..
На 4 април всяка година България отбелязва Деня на психолога – професия, която въпреки своето значение за психичното здраве и емоционалното благополучие на хората, често остава в сянката на ежедневието. Историята на този празник е любопитна и започва още през 1992 г., когато група студенти по психология, събрани на купон, решават да изберат 4..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg