Знаменита банда ни идва на крака за първи път, съвсем във времето си. Пионерите на джент движението в прогресива "Тесеракт" събират феновете на модерния саунд в Pirotska 5 Event Center на 19 януари.
Джент? Или пък предишното му име мат-рок? Побива ме лекия сърбеж на недоверието... Не било по врат, най-било по шия. Според маститите Ранди Блайт (Lamb of God) и Стивън Карпентър – аксмен на "Дефтоунс", това изобщо не може да се нарече направление, а просто начин, по който стискаш грифа на китарата, и е въпрос единствено и само на звукоизвличане. Малко от малко нещо подобно като отношението на рокаждиите и метълите към отдавна утвърдения стил, наречен нова вълна. Тях ако питате, ню уейвът изобщо не е стил. Терминът е изкован от музикалната преса, за да обедини повлияните от пънка, но не толкова бунтарски настроени поп изпълнители. Набедени за модни пирати и музикални позьори, т.р. уейвъри разчитаха главно на традиционното желание за връщане на класическия бийт поп сингъл от 60-те. Тяхното чувство за стил по ирония на съдбата обаче се оказа по-могъщо от епохата на стиловата ангажираност и смело прекрачи в следващото хилядолетие. Джент - поджанр на прогресив метъла, наречен за ономатопея на китарния саунд, който го характеризира.
Ономатопея от старогръцки е звукоподражателна дума или съчетание от думи, за интерпретиране на звуци от всякакво естество, като най-често обозначава думи, с които се представя даден издаден звук от естествен, а понякога и изкуствен произход, най-често използван като междуметие. Звукоподражателни са мяу-мяу, бум-бам, пуф-паф – ей го локомотива, или пък... апчих (къде заврях салфетката?) За съжаление, не успях да открия коментар по темата от страна на лудия, но гениален канадец Девин Таунсенд, който от две десетилетия бродира със струни подобни шедьоври за поклонниците на интелигентната и вдъхновена музика. Да не говоря за "Мешуга", скандинавските валяци. Всеки, който е опитал да поклаща глава в такт с тяхната музика, знае за какво става дума - на практика това най-естествено действие е съвсем невъзможно. Те традиционно свирят в такт 5/4 или 5/8, при това принципно положение е китарата и барабаните да притежават различен ритъм. Казано с човешки думи, очакванията на слушателя (защото всеки има в себе си заложени от памтивека някакви ритмически структури) са заплюти по най-безцеремонен начин. Привидният хаос в музиката на шведите всъщност е старателно премислен и изчислен, за да въведе в тежка заблуда всеки, който се е осмелил да хвърли едно ухо. Стилът им е наречен не без основание "математически метъл". Но да оставя термините "мат рок" и "джент" на музикалните археолози, които след години ще копаят в това звучене да търсят артистични съкровища или отломки архаичен метъл, които да мерят с един кантар. Или пък метър. Край с лекцията – който записал – записал, време е за музиката на "Тесеракт", ей ги на хоризонта.
Британските прогресив метъл герои носят неслучайно прозвището "пионери" на джент течението в прогресив жанра, а с албума си от 2023 War Of Being, достигнаха може би най-значимия творчески момент в досегашната си кариера. Дръзко, амбициозно и всеобхватно произведение, дискът, който представят на турнето си, развълнува световната, но и българската, меломанска общност. Бандата, която собственоръчно, авантюристично и с всепомитаща креативност обогатява речника на "прогресива", се завърна, въоръжена с колекция от хипнотизираща и идиосинкретична музика. Петорката не е просто бандау която ярко се отличава от конкуренцията, създавайки свой собствен музикален и лиричен свят, но и се утвърди като мощна машина на живо с безброй запомнящи се концерти и фестивални участия на няколко континента, а най-после и – в България. 9 панорамни композиции, показващи по-светлата, мелодична и симфонична алтернатива на образцовия мултиинструментализъм, т.е. антипод на метъл изцепката. Не че липсва метъл, но той е по-скоро подчинен на цялостната идеология, авторска еволюция и инструментален виртуозитет. С други думи, този диск продължава линиите на формацията. С трети думи, май има по всичко от досегашните й работи. "Неподлежащ на описание албум" е тъпо изказване, но как да разкажеш с думи "War Of Being" и неговия магичен допир до сетивата: метъл, психеделия, завладяващи синтове, прогресив, любезно настроен индъстриъл, прекрасни мелодии… Все повече хора започват да се спират на дефиницията "футуристичен поп метъл", като "поп" в случая сочи заразителните хармонии. И наистина, цялата картина в изданието е изключително единна. Всички инструменти се сливат и създават това, което сме свикнали да наричаме "стена от звук". "Ние сме просто скромна прогресив метъл група, но имаме големи амбиции – да сме още по-големи и по-добри", не крие вокалистът Даниел Томкинс. Той и неговите хора пристигат с прекрасни подгряващи.
Французите Novelists са с повече от десет години опит на световната метълкор сцена със забележителна комбинация от прогресивни и мелодични елементи и емоционално наситена музика, които й създадоха вярна фен база. Прелюбопитна комбинация от метълкор и прогресивен метъл, характеризираща се със сложни и гъзарливи китарни партии и провокативни текстове, изследващи самоанализата, човешкия опит и личностно развитие. От 2023 г. Novelists е банда с женски вокал след присъединяването на Камил Контрера. Очаква ни инструментален ордьовър на вечерта - два баса и комплект барабани.
След като вече спечелиха сърцата на феновете с дебютния Escapades (2021), който достигна № 3 в класацията на Australian AIR, триото The Omnific е готово да покори света и България. Влакът на композиционната мисъл на повелителите на плътните струни от Страната на кенгуруто Мат Фак и Тоби Петерсън-Стюърт и дръмърът Джером Лематуа никъде не дерайлира. Metal Hammer ги определя като "светлото бъдеще на инструменталната сцена", албумът - за тези, които искат да бъдат предизвикани, и за тези, които искат да бъдат потопени в една по-различна атмосфера, която ще ги отведе до еуфория и меланхолия. Те създават необикновен пъзел, чиито парчета се смесват в прогресив, джент и фънк звуков пейзаж. От нас остава само да се гмурнем в него. TesseracT, Novelists и The Omnific в Pirotska 5 Event Center идната неделя.
Легендите на експерименталната музика и неконвенционалния джаз Франк Гратковски (Германия) и Казухиса Учихаши (Япония) пристигат в София на 23 януари (четвъртък) , за да открият Sofia Free Jazz , новата серия на радиофестивала "Аларма Пънк Джаз" на БНР в сътрудничество с "Гьоте-институт – България" , посветена на свободната..
Вторият концерт за пиано от Албена Петрович-Врачанска ще прозвучи за първи път в изпълнение на Мартина Табакова и Симфоничния оркестър на БНР с гост-диригент Константин Добройков на 15 януари в 1 студио на БНР от 19.30 часа. Премиерата отбелязва 60-тата годишнина на композиторката. Събитието със заглавие "Българска музика" е част от новия цикъл..
16 януари 3.00 часа – Пиетро Нардини (1722-1793), Симфония в Ре мажор. Изпълнява ансамбъл "Ад Астра". 3.07 часа – Пиетро Нардини (1722-1793), Концерт за цигулка в Ла мажор. Изпълняват Лейла Шайег (барокова цигулка), инструментален ансамбъл "Скола канторум Базилиенсис", ансамбъл "Ад Астра". Диригент: Лейла Шайег. 3.23 часа – Джузепе Мария Камбини..
Вторият концерт с български творби на Симфоничния оркестър на БНР ще отбележи 60-годишнината на композиторката Албена Врачанска. Премиерното изпълнение на Концерта за пиано и оркестър, автор на който е самата Врачанска, ще бъде на 15 януари от 19.30 часа в Първо студио на радиото . Гост-диригент е Константин Добройков, а програмата ще започне с..
В началото на декември в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел се състоя очакваната световна премиера на "Фани и Александър" – опера, създадена от шведския композитор Микаел Карлсон по либрето на английски език, написано от канадеца Ройс Ваврек. Творбата е базирана върху едноименния, отчасти автобиографичен филм на прочутия шведски режисьор Ингмар Бергман –..
В рубриката "Архивите са живи", обръщаме поглед към един от най-ярките символи на българската литература – Пейо Яворов. На днешния ден по нов стил, преди..
В рубриката "Разговорът" ви срещаме с Лида Тенева – опитен изследовател, който посвещава професионалния си живот на изучаването на океанските екосистеми и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg