Как изглеждат животът и бизнесът на границата на две вселени – традиционния бизнес и информационните технологии, и лесно ли се "прекрачва" от едната в другата?
Гост в "Нашият ден" е Илияна Шмателка – консултант и мотивационен лектор.
Шмателка разказва за своя българо-австрийски произход и за уникалното фамилно и културно наследство, което е част от нейното личностно изграждане. След като завършва немска гимназия в България, Шмателка решава с леко бунтарски дух да работи, преди да започне висше образование. Така става преводач в компанията "Машинекспорт" и започва да гради кариера. Днес Шмателка, която определя себе си като гъвкава и устойчива, може да се похвали с 40-годишна успешна кариера зад гърба си.
Производствени и търговски предприятия, правителства и неправителствени организации, банки и инвестиционни компании – Шмателка споделя, че има опит във всички тези сфери, които са стълбове на икономическия живот.
Има пропаст между традиционния бизнес и възможностите на новите технологии, но тя не е толкова дълбока в България, колкото в Германия, по думите на госта.
В момента Шмателка се занимава в осъществяването на срещата между традиционния бизнес и IT сектора. Този кариерен обрат се случва неочаквано по покана на канадска IT компания, споделя експерта.
Важно е, човек да има желание и любопитство да излезе от своята сфера на удобство и да влезе в една нова вселена, смята Шмателка и допълва, че е необходимо понякога да сме готови да работим понякога "на празен ход" – без чувство за свръхефективност и полза.
Шмателка запознава слушателите с модела на управление holacracy – управление с хоризонтална, децентрализирана структура, при което решения се взимат с участието, съгласието и мотивацията на всички членове на даден екип, като йерархията е премахната.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
В днешното издание на Lege Artis обсъждаме менингита, начините на разпространение и ваксините срещу него с доц. Атанас Мангъров – водещ специалист в областта на инфекциозните болести. Причинители на бактериалния менингит Когато говорим за менингит, и по-специално за бактериалния, е важно да отбележим, че най-честите причинители..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенцията при деца с нарушения в развитието. В ефира на предаването Lege Artis д-р Атанаска Аврамова, началник на дневното отделение към Клиниката по детска психиатрия..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за глътката въздух, за мечтите си. Тя се бори вече 15 години, сама, с диагнозата пулмонална артериална хипертония . Историята вероятно е сходна с историите на много други хора, сблъскали се със същото..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенция при децата с нарушения в развитието. В ефира на предаването "Нашият ден" Ани Андонова, представител на Асоциация Аутизъм, сподели своите наблюдения..
През последните дни сериалът "Юношество" разбуни обществения дебат, провокирайки размисли за средата, в която израстват днешните млади хора. Той насочи вниманието към начина, по който възрастните често подценяват факторите, формиращи съзнанието и поведението на новото поколение. В предаването "Време за наука" гостува Яница Петкова от агенция..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако..
През 1970 г. Международната организация за радиоразпръскване обявява 1 април за Международен ден на хумора и шегата по радиото, с цел да се напомни на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg