Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Sofia Free Jazz с Франк Гратковски и Казухиса Учихаши

Фрий джаз, причудливи инструменти и авангард в новата концертна серия "Аларма Пънк Джаз" и "Гьоте-институт – България"

3
Франк Гратковски и Казухиса Учихаши
Снимка: личен архив

Легендите на експерименталната музика и неконвенционалния джаз Франк Гратковски (Германия) и Казухиса Учихаши (Япония) пристигат в София на 23 януари (четвъртък), за да открият Sofia Free Jazz, новата серия на радиофестивала "Аларма Пънк Джаз" на БНР в сътрудничество с "Гьоте-институт – България", посветена на свободната импровизация, фрий джаза и въобще – на по-причудливите форми в съвременната инструментална музика.

Двама от изявените виртуози на авангардната сцена в Берлин ще представят в зала "Сингълс" на НДК (вход А4 – дясно) съвместния си дуо-проект, чийто първи албум предстои да излезе по-късно през годината. Иначе Гратковски и Учихаши свирят заедно почти от десетилетие и си гостуват един на друг в още няколко по-разшитени формации от отбрани авангардисти – SKEIN, Achim Kaufmann's Trokaan Project, Frank Gratkowski's Entrainment и Altered States.

През последните две години, след серия от наситени турнета в Япония, дуото започва да се оформя като нещо самостоятелно, различно от останалите проекти на двамата заедно, нещо, чиито характерни особености са най-вече взаимната изненада и неочакваните усуквания и музикални завои, които отвеждат слушателя отвъд всякакви стереотипи за жанр.

Франк Гратковски (р.1963, Хамбург) е саксофонист, кларинетист, флейтист и компизитор, автор на над 50 албума с авангарден джаз и съвременна импровизирана музика, в които му партнират някои от най-изявените инструменталисти-импровизатори от Европа, Америка, Азия и Австралия – Вилберт де Йооде, Джери Хемингуей, Ахим Кауфман, Тони Бък от The Necks, Симон Набатов, Фред Ломберг-Холм, Окюнг Лий, Мезей Силард, Ернесто Родригес, Хамид Дрейк, Паул Ловенс, Адачи Томоми, Тони Оксли, Ернст Райзехър и др. Член е на няколко супергрупи, сред които All Ears и Bik Bent Braam на холандския пианист Михил Браам. Един от последните му албуми – Mature Hybird Talking (2022) е съвместно с Ensemble Modern. Преподава в консерваториите в Хановер, Берлин, Арнем и Кьолн. У нас е гостувал през далечната 1994г. заедно с класиците на съвременния джаз Клаус Кьониг и Кени Уилър.

Kазихиса Учихаши (р.1959, Осака) е едно от най-разпознаваемите имена на японската авангардна сцена от средното поколение. В джаза и импровизираната музика навлиза през рока. Създател е на легендарното джаз-рок трио Altered States и на музикалния лейбъл Innocent Records. През 90-те е член за няколко години на нойз-джаз чудовището Ground Zero на Отомо Йошихиде. През десетилетията е свирил и записвал с Фред Фрит Петер Брьоцман, Ruins (и отделно с Тацуя Йошида), Шели Хирш, Аксел Дьорнер, Клаус Кугел, Юджийн Чадборн, Макигами Коичи, Джо Макфий, Зина Паркинс, Канг Тае Хуан, Казутоки Умезу, Senyawa, Икуе Мори, Марк Фелдман, Уейн Хорвиц, Лукаш Лигети, Дерек Бейли, Жоел Леандр, Александер фон Шлипенбах, Аки Такасе... списъкът е наистина безкраен.

Освен на електрическа китара свири и на даксофон – "пеещ" перкусионен инструмент, на който се свири с лък – от рода на идиофонните инструменти, създаден през 80-те от германския китарист, лютиер и изобретател Ханс Райхел (1949-2011), близък приятел и учител на Учихаши. През 2007 г. Казухиса Учихаши се мести в Европа (Виена), а от 2012 г. живее в Берлин. У нас е свирил през 2001 г.

През 2024 излезе и албумът на Казухиса Учихаши Patina в дует с друг любимец на "Аларма Пънк Джаз" - Акира Саката, който, между другото, пристига повторно в София – ненадейно, юбилейно (!) – с една истинска супергрупа, пак по наша покана, само 5 дни след Учихаши – на 28 януари!

След успешната серия съвместни концерти на "Аларма Пънк Джаз" и "Гьоте-институт – България" през изтеклата 2024 г. година (hackedepicciotto, Шарески/Йованович, Роман Столяр, Йозеф ван Висем, Луси Крюгер & The Lost Boys), през 2025 тандемът започва годината с една съвсем нова серия под наслова Sofia Free Jazz, от която концертът на Гратковски и Учихаши ще е първият, а в следващите месеци очаквайте също така живеещия в Берлин японски виртуоз на ориенталнския инструмент канун Шинго Масуда и саксофонистката София Салво с новия си квартет YEXXEN.

Плакат: Рада Миладинова

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20
Васил Спасов

Да сбъдваш джаз мечти динамично и елегантно

"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..

публикувано на 17.02.25 в 17:35

Глен Хюз идва с мегаспектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър"

A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...

публикувано на 17.02.25 в 12:53

Излезе нова книга с непознати писма от Париж на младия Любомир Пипков

В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..

публикувано на 17.02.25 в 07:50