На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през 1966 г., той оставя траен отпечатък като писател, драматург, сценарист и общественик. Въпреки че ни напусна през март 2024 г., творчеството му продължава да живее и вдъхновява.
Алек Попов е автор на едни от най-известните произведения в съвременната българска литература, сред които романите "Мисия Лондон" и "Черната кутия", както и сборниците с разкази "Мръсни сънища" и "Руска електронна поща". Творбите му са не само популярни у нас, но и ценени зад граница. Те са преведени на английски, немски, френски, унгарски, сръбски и други езици. Романът "Мисия Лондон" например е издаден на 16 езика, утвърждавайки го като автор с международен успех.
Попов създава и радиопиеси, които са излъчвани по Българското национално радио, както и сценарии за игрални и документални филми. През 2001 г. Българската национална телевизия заснема филма "Чуждите стъпки" по едноименния му разказ.
Роден в София, Алек Попов произхожда от семейство с дълбоки интелектуални корени. Баща му е професорът по математика Васил Попов, а сред предците му са видни личности като Атанас Попов и Лилия Сталева. Завършва Националната гимназия за древни езици и култури "Константин Кирил Философ" и продължава образованието си с българска филология в Софийския университет "Св. Климент Охридски".
Кариерата му преминава през различни сфери – от редактор и уредник в Националния литературен музей до дипломатическа служба като аташе по културата в българското посолство в Лондон. Той е и директор на Дома на детската книга в София, както и главен редактор на списание "Родна реч". През 2012 г. Алек Попов е избран за член-кореспондент на Българската академия на науките в направление "Творци на изкуството".
През годините, разказите и есетата на Алек Попов се утвърждават като част от литературната съкровищница на България. Михаил Вешим включва неговото име в антологията "От Алеко до Алек", символично свързвайки го с традицията на българския хумористичен разказ.
Макар и вече да не е сред нас, Алек Попов оставя богато културно наследство, което продължава да вдъхновява нови поколения писатели и читатели. Неговите произведения, изпълнени с интелектуален хумор и социална проникновеност, остават живи и актуални, доказвайки силата на литературата да преодолява времето и пространството.
Слушайте!
В последното издание на литературния салон на "Хумор и сатира" четем "Хамлет". Не само защото има страници, които трябва да четем често, много, до полуда. Не само защото търсим онзи катарзис, който, както ни обещава Аристотел, проблясва някъде пред нас, след страха и съпреживяването. А защото това е "Хамлет" в два много различни, но същевременно..
Паметна плоча на основателя на " Щурците " Кирил Маричков беше открита на фасадата на дома му в София. Инициативата е на д-р Ваня Тагарева, зам.-председател на Столичния общински съвет, и на семейството на музиканта, което организира и официалната церемония. Проектант на паметната плоча е архитект Станислав Константинов. Фронтменът на "Щурците"..
Музей, посветен на героя на Алеко Константинов Бай Ганьо, беше открит през май в казанлъшкото село Енина. От там е прототипът на героя Ганьо Сомов, а потомъкът му Румен Сомов решава и успява да създаде музей на своя далечен предшественик. Многобройните артефакти, свързани с Алеко и Бай Ганьо, са събирани от него дълги години, преди да се стигне..
Как Pole Dance (танцът на пилон) съчетава спорт и изкуство и набира популярност в България през последните 15 години? Каква е разликата между Pole Sport, Pole Art и Pole Exotic и доколко това занимание разкрива женската енергия – разказва в "Нашият ден" София Христова . Чуйте разговора в звуковия файл:
Художествената галерия - Русе открива днес от 18:00 ч. изложбата "Плевенски художници" – представителна експозиция с участието на над 50 автори от Плевен и региона. Николай Неделчев – Кокала, председател на Представителството на Съюза на българските художници в Плевен, известно като Дружеството на плевенските художници, разказва повече за..
"Глад 2.0" е изложбата, с която Националният военноисторически музей ще отбележи своята 109-годишнина. Откриването е на 3 юли, а на 4 юли е предвиден..
От 3 до 14 юли в галерия "Интро" в София ще бъде представена изложба на проекта "Home". Проектът "Дом" е интердисциплинарен културен продукт с..
"Чорлав Петър" от Хайнрих Хофман излиза за първи път на български език в превод на Любомир Илиев. Детската класика се ражда като идея малко преди..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg