На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през 1966 г., той оставя траен отпечатък като писател, драматург, сценарист и общественик. Въпреки че ни напусна през март 2024 г., творчеството му продължава да живее и вдъхновява.
Алек Попов е автор на едни от най-известните произведения в съвременната българска литература, сред които романите "Мисия Лондон" и "Черната кутия", както и сборниците с разкази "Мръсни сънища" и "Руска електронна поща". Творбите му са не само популярни у нас, но и ценени зад граница. Те са преведени на английски, немски, френски, унгарски, сръбски и други езици. Романът "Мисия Лондон" например е издаден на 16 езика, утвърждавайки го като автор с международен успех.
Попов създава и радиопиеси, които са излъчвани по Българското национално радио, както и сценарии за игрални и документални филми. През 2001 г. Българската национална телевизия заснема филма "Чуждите стъпки" по едноименния му разказ.
Роден в София, Алек Попов произхожда от семейство с дълбоки интелектуални корени. Баща му е професорът по математика Васил Попов, а сред предците му са видни личности като Атанас Попов и Лилия Сталева. Завършва Националната гимназия за древни езици и култури "Константин Кирил Философ" и продължава образованието си с българска филология в Софийския университет "Св. Климент Охридски".
Кариерата му преминава през различни сфери – от редактор и уредник в Националния литературен музей до дипломатическа служба като аташе по културата в българското посолство в Лондон. Той е и директор на Дома на детската книга в София, както и главен редактор на списание "Родна реч". През 2012 г. Алек Попов е избран за член-кореспондент на Българската академия на науките в направление "Творци на изкуството".
През годините, разказите и есетата на Алек Попов се утвърждават като част от литературната съкровищница на България. Михаил Вешим включва неговото име в антологията "От Алеко до Алек", символично свързвайки го с традицията на българския хумористичен разказ.
Макар и вече да не е сред нас, Алек Попов оставя богато културно наследство, което продължава да вдъхновява нови поколения писатели и читатели. Неговите произведения, изпълнени с интелектуален хумор и социална проникновеност, остават живи и актуални, доказвайки силата на литературата да преодолява времето и пространството.
Слушайте!
В рубриката "Културен код" на предаването Terra Култура гостува маестро Константин Илиевски – главен диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио . Той сподели своята визия за музиката, работата с оркестъра и предизвикателствата, които съпътстват диригентската професия. Всеотдайност и интензивност в работата с оркестъра..
Младият артист Ана Аврамова прави скок от специалността си на пиар към творческия занаят на линогравюрата. Първоначално има мечта да отговаря за музикални фестивали и има кратка, но изпълнена с щастие кариера на барабанист. Въпреки че сега това е в миналото й сега се смее, че тогава е виждала сериозно бъдеще с бандата си. Пандемията промени много..
За тринадесетото международно фотобиенале "Фодар", което – отбеляза 25 години от първото си издание през 1999, е разговорът с председателя на "Фодар" и куратор на изложбата д-р Антоан Божинов. А специален гост на предаването е Боряна Пандова, която представя своята изложба "Мръсно" – част от нейния цикъл "Обекти на невниманието". Неделя от 22.00 по..
" Ако не си идеалист, когато си на 20 години – значи нещо ти има. Идеалист ли си обаче, когато си на 40 – със сигурност нещо не ти е наред“, каза пред " Артефир " хърватският режисьор Звонимир Муниврана. Той е завършил психология в Загребския университет, след което учи кино и сценични изкуства в Института " Лий Страсбърг " в Лос Анджелис...
На последния ден от месец март, на Сцена "Централни хали", ще се проведе моноспектакълът на Наталия Цекова. Представлението разказва за свят, изпълнен с мечти, надежда и абсурдни комични ситуации. В него ще видите циганка, която трябва да крие самоличността си, за да има работа, както и как се провеждат циганските сватби, изпълнени с много смях и..
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София...
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg