"Нечовек" е първата премиера в Народния театър за 2025 година. Спектакълът ще се играе на 17 и 18 януари от 19:00 часа на сцена "Апостол Карамитев". Негов режисьор е Любомир Колаксъзов, а драматург – Стефан Иванов.
"Човекът – това чупливо чудовище" – това нещо го поставих като мото, като подзаглавие на самия спектакъл. Мисля, че това се намира в него – нещо много чупливо, много крехко, много фино, нежно, но същевременно може да бъде и много страшно", обясни в "Артефир“ режисьорът.
"Нечовек" е постановка провокация за вътрешния свят на съвременния човек и неговата способност да изрази позиция. Постановката съчетава фрагменти от българската поезия и история и цитати от известни личности и служи като отговор на социалните и културни предизвикателства, пред които се изправяме ежедневно. Тя е и като покана за разговор, който се стреми да ни приближи един към друг чрез споделената болка, гняв и надежда.
"Вътре има цитати от класически автори – като Алеко Константинов, Елин Пелин, Иван Вазов, Деклан Донелан дори. Случаи, които са се случили преди 10 години, коментари от Средновековието за България, за общността, въобще за човека, за проблемите за хомосексуалността и различието, за предразсъдъците на човека и обществото, което върви още, за насилието, жестокостта, която се случва още от детската градина. Това беше подборът на текстовете и съответно такъв ни беше и подходът към актьорите – абсолютни всички да бъдат съавтори, които да припознаят в тези истории може би себе си, може би да изразят своите позиции. Вършеше ни работа не просто да харесат текстовете, но дори и да не ги харесат", разказа още Любомир Колаксъзов.
По негови думи живеем в свят, в който се засилва желанието ни да отричаме, отхвърляме и унищожаваме и загърбваме, да ставаме безразлични. Затова и идеята на текстовете в спектакъла е да предизвика и участващите в спектакъла, и зрителите да видят нещата и от друга гледна точка – да отричат, но и да приемат случващото се в света и в самите нас.
"Мисля, че се случи едно хем различно и интересно представление – фрагментарно, разбира се, в цялото, – но и много важна позиция и гледна точка на самите актьори. Това беше интересен процес от гледна точка на актьорите, които виждам, че малко или много са свикнали режисьорът с ролята си, персонажът да върви по една линия, имам си пиеса, конфликт, събития, връзки, завръзки, а тук беше пълна свобода. Малко тази свобода беше плашеща дори – за актьорите, за нас, защото ние ги поставихме в различни ситуации.
Спектакълът е заложен много през тялото, през пластиката, танците, визуално имаме елементи на кукления театър – драматични актьори работят с кукла, нали, това не знам дали за Народния театър за първи път се случва. Така де, няма значение, въпросът е, че малко ги изкарахме от комфорта, което беше хубаво.
Също смесицата между външни актьори и вътрешни, които са от театъра, екипът е много млад – това също е предизвикателство за актьора. Да срещна друг актьор, да вляза в неговото, а той да влезе в мен и в това да комуникираме и да създадем диалог, и това нещо да влезе под един похлупак, в един свят, в който да можем да изразим мнението си", разясни Колаксъзов.
Цялата смесица от жанрове и форми, която авторите на спектакъла създават заедно с актьорите – Славена Керезова, Елена Иванова, Мартин Димитров, Елена Дечева, Ангела Канева и Илиян Нонов – се обединява в нещо като ала кабаре, ала вариете, поднесено с усмивка.
Какво точно означава това, какво се случва с чупливото чудовище в нас и защо Любомир Колаксъзов всъщност е позитивно настроен към човешката природа? Каква задача си поставя всъщност спектакълът "Нечовек" и какво откриваме в това пътуване невътре към себе си – чуйте от режисьора в звуковия файл.
"Нечовек" е третият проект, реализиран по Програма "Апостол Карамитев". Програмата е създадена по случай 100-годишнината от рождението на актьора, чието име носи, а основната ѝ цел е да предложи нови перспективи за правене на театър и да представя иновативни идеи и подходи.
Сценографията и костюмите на "Нечовек" са дело на Елена Цонкова и Деница Николова, композитор е Христо Намлиев, хореограф – Калина Георгиева.
Снимки – Народен театър "Иван Вазов", фотограф Стефан Здравески
В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..
"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..
Той е най-превежданият и най-награждаваният извън България български писател – първият българин, носител на литературната награда "Международен Букър" за романа си "Времеубежище", преведен на английски от Анджела Родел. Той е Георги Господинов. Още с първата си стихосбирка е отличен с Националната награда за дебют "Южна пролет", а н егови..
Гостът ни е учил режисура, актьорско майсторство и театрален мениджмънт в Париж и Ню Йорк. През 2008 година във френската столица основава компания, в която работи с артисти от над 20 държави. Двукратен носител е на наградата "Млад талант на Париж", присъждана от парижкото кметство. Създател е на фестивали, летни академии и " Театър на чудесата"..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса, кореспондент на Българското национално радио в Израел, директор на артсалон "Сели" и вицепрезидент на Конфедерацията на българските културни организации и дейци в чужбина. Тя гостува в "Артефир" по..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
В редакция "Хумор и сатира" сме виждали всякакви забавления и сме се убедили, че много важно е забавлението да е на точното място в точното време...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg